Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkie warzywa są zdrowe? Mity na literę W

Redakcja
Warzywa są zdrowe, ale jest grupa, która kumuluje pestycydy, co może nam szkodzić
Warzywa są zdrowe, ale jest grupa, która kumuluje pestycydy, co może nam szkodzić sxc.hu
Czy wzrok psuje się od komputera? Czy wolne rodniki to nasz największy wróg? Czy wino wzmaga potencję?

Wzrok psuje się od komputera czy telewizora

Na pewno szkodzi naszym oczom stałe wpatrywanie się w blisko położony punkt. Wbrew pozorom oko się wtedy męczy. Mięśnie, które utrzymują gałkę oczną, są w stałym napięciu, a oko nie rozluźnia się, jak to ma miejsce przy patrzeniu naprzemiennie na przedmioty leżące blisko i daleko. Zatem długotrwałe utrzymywanie ostrości na określonej odległości bywa szkodliwe. Tyle że taki sam efekt daje czytanie... Samo oglądanie telewizji czy praca przy komputerze jako takie nie są szkodliwe dla wzroku. Przynajmniej nie w przypadku obecnych wyświetlaczy. Stare ekrany CRT powodowały szybsze zmęczenie wzroku ze względu na migotanie (obraz wyświetlany linia po lini), nowsze panele (LCD, IPS) są pozbawione tej wady. Promieniowanie wydzielane przez obecne monitory jest niewielkie (właściwie znikome) i w żaden sposób nie powinno wpływać na zdrowie. Należy więc zachować zdrowy rozsądek: ograniczać siedzenie przed telewizorem, co jakiś czas wstawać od komputera, do tego co jakiś czas kontrolować wzrok u okulisty.

Wolne rodniki nasz wróg

Wolne rodniki to wysoce czynne substancje, które powodują powstawanie w tkankach naszego ciała anormalnych połączeń związków chemicznych. Jeszcze inaczej: wolne rodniki powstają w wyniku interakcji, do jakiej dochodzi pomiędzy komórkami naszego organizmu a czynnikami zewnętrznymi, np. dymem tytoniowym, skażoną wodą oraz pewnymi rodzajami pożywienia. To agresywne cząstki chemiczne, które niszczą nasze DNA, odpowiadają za choroby (w tym nowotworowe) i starzenie się organizmu. Ich zgubne oddziaływanie neutralizują przeciwutleniacze (wolne rodniki to atomy tlenu, które mają jeden elektron nie do pary, więc szukają mu towarzystwa i chętnie kradną go z otoczenia, czyli komórek ciała). Przeciwutleniacze dostarczają brakujący elektron. Mowa o takich drogocennych substancjach jak witamina C, witamina E, retinol (czysta witamina A) czy koenzym Q10. Gdzie ich szukać? Drogi są dwie: wewnętrzna i zewnętrzna. Możemy sobie ich dostarczyć wraz z pożywieniem. Przeciwutleniacze to naturalne substancje roślinne, które znajdziemy w owocach i warzywach, zbożach, orzechach, olejach roślinnych, czekoladzie, zielonej herbacie, a nawet w winie. Dobrym ich źródłem są m.in. brokuły, warzywa liściowe, cebula czy borówki. Warto wzbogacić dietę o te przeciwutleniacze (czyli antyoksydanty), bo z wiekiem nasz organizm nie umie już tak sprawnie pozbywać się wolnych rodników. Antyoksydanty je usuwają.

Wszystkie warzywa są zdrowe

Generalnie uważa się, że wszystkie warzywa (i owoce) pełnią bardzo ważną rolę w żywieniu człowieka. Są one bardzo dobrym źródłem witamin i składników mineralnych oraz błonnika, czyli włókna pokarmowego. Działają wybitnie alkalizująco i są praktycznie głównym źródłem potasu, który jest niezbędny do pracy serca. Pomijając tą oczywistą sprawę, trzeba też pamiętać, że jest grupa warzyw i owoców kumulujących bardziej od innych pestycydy, co w dużych ilościach może być dla nas szkodliwe. Chodzi m.in. o seler, ziemniaki, paprykę, szpinak, brzoskwinie, truskawki, jabłka, nektarynki czy wiśnie. Poza tym w wielu roślinach są związki, które w określonych dawkach są toksyczne, np. fasola limeńska zawiera szkodliwą limarynę i trzeba ją gotować przynajmniej 10 minut. Maniok jadalny zawiera sole cyjanku. Jakby tego było mało, badania wykazują, że wiele środków ochrony roślin, zakazanych wiele lat temu i wycofanych z użytku, ciągle przenikają do żywności, bo są obecne na terenach rolniczych.

Wątroba odrasta

Może nie odrasta… Gdyby miała takie magicznie zdolności i odrastała po całkowitym usunięciu, nie byłoby przeszczepów. Natomiast po wycięciu części wątroby (np. jednego z czterech płatów) ten organ nadal funkcjonuje i ma zdolność zwiększenia masy do stanu pierwotnego.

Wirus HPV wywołuje raka szyjki macicy

Zakażenie ludzkim wirusem brodawczaka (HPV) jest przyczyną 70 proc. zachorowań na raka szyjki macicy. Do innych przyczyn zaliczamy m.in. raka szyjki macicy w rodzinie, zakażenie wirusem HSV-2, liczne ciąże i porody w młodym wieku, przebytą radioterapię w obrębie miednicy małej i inne.

Wstręt do czegoś wywołuje opryszczkę

To muszą być naprawdę stare poglądy. Opryszczkę wywołuje zakażenie wirusem HSV lub reaktywacja wcześniejszego zakażenia. Bo cechą wirusów z grupy opryszczki jest ustanowienie zakażenia latentnego, czyli trwającego całe życie osoby zakażonej. Większość osób zakaża się HSV-1 w dzieciństwie. Kto raz zaraził się opryszczką, będzie już zawsze miał w swoim organizmie wirusa i okresowo będzie go wydalał w ślinie.

Wieńcówka a kawa

Czy pijąc kawę możemy się uchronić przed chorobą wieńcową? Ta kwestia jest przedmiotem ciągłych badań. W najnowszych nie stwierdzono szkodliwego wpływu spożycia kawy na ryzyko choroby wieńcowej zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Dane z innego badania sugerują, że spożycie kawy jest związane z podwyższonym ryzykiem zawału serca tylko u osób wolno metabolizujących kofeinę. Nie znaleziono również żadnego związku pomiędzy spożyciem kofeiny a przypadkami nadciśnienia tętniczego. Kawa rozszerza tętnice wieńcowe i zwiększa przepływ krwi. Polinofele zawarte w tym napoju chronią śródbłonek tętnic przed uszkodzeniem i zmniejszają wewnątrznaczyniowe stany zapalne. Powszechnie uważa się, że kawa nie uzależnia, gdyż jej odstawienie nie powoduje dotkliwych zmian w organizmie i nie zaburza funkcjonowania organizmu.

Włosy często obcinane są mocniejsze i bardziej gęste

Obcięcie włosów nie wpłynie na poprawę struktury włosa ani nie zwiększy tempa wzrostu, bo to zależy głównie od uwarunkowań biologicznych. Włosy, które są z natury cienkie i delikatne nigdy nie będą grubsze "od nożyczek". Obcięcie włosów sprawi, że pozbędziemy się najstarszych, a więc najbardziej zniszczonych i najgorzej wyglądających części włosów. Odrosną jednak tylko takie, na jakie pozwalają nasze uwarunkowania genetyczne i ogólne zdrowie. Inna sprawa, że krótsze włosy wymagają mniej zabiegów pielęgnacyjnych i mniej szczotkowania, które może je osłabiać i powodować wypadanie. Włosy po obcięciu po prostu wyglądają na bardziej gęste, poza tym im krótsze, tym łatwiej można dostrzec ich wzrost i przez to sprawiają wrażenie, że szybciej rosną.

Wódka ułatwia trawienie

Alkohole wysokoprocentowe nie ułatwiają trawienia. Wręcz je hamują, ponieważ zakłócają pracę kwasu żołądkowego i innych soków trawiennych. Poza tym organizm (głównie wątroba) musi dodatkowo zająć się trawieniem i przemianą alkoholu, a nie tylko tłustym jedzeniem. Uczucie pełności utrzymuje się zatem dłużej.

Wino wzmaga potencję

W małej dawce może rozbudzić żądze, ponieważ poprawia ukrwienie mózgu oraz ukrwienie okolic intymnych. Lampka wina podnosi też nieco ciśnienie, sprawiając, że krew krąży szybciej. Jednak im więcej wina, tym gorzej dla "miłosnych" planów. Maksymalna dawka dla kobiet to 1-2 kieliszki, panowie mogą więcej, ale też nie powinni przesadzać. Najlepsza dawka dla zdrowia i libido to 2 kieliszki. Za to zbyt dużo wina to: u panów - problemy z erekcją, u pań - oziębłość (stępione nerwy dużo gorzej przewodzą impulsy, a w efekcie każdy dotyk jest odczuwany słabiej).

Wypryski i chipsy

Chipsy jako produkt o wysokim indeksie glikemiczym (zawierający dużo cukrów prostych) powodują zwiększoną skłonność do trądziku oraz zaostrzają jego przebieg. Działa to tak: produkty o wysokim indeksie glikemicznym powodują większy wyrzut insuliny, która - obok innych hormonów - bierze udział w patogenezie trądziku. Oczywiście chipsy bezpośrednio nie powodują wyprysków i nie każdy, kto je zje, następnego dnia będzie miał trądzik. Dieta w bardzo istotny sposób wpływa na kondycję skóry. Ważne, żeby dostarczała wszystkich niezbędnych do jej funkcjonowania składników odżywczych. Jednocześnie warto wykluczyć z niej te produkty, które mogą pogorszyć stan skóry. Dotyczy to szczególnie osób, które już mają problemy, np. właśnie trądzik. W menu, które ma wspomóc zwalczanie wyprysków nie powinny się znajdować produkty ciężkostrawne: dania tłuste i smażone (na tłuszczach zwierzęcych, zwłaszcza wielokrotnie wykorzystywanych). Chipsy są obficie solone, co źle działa na skórę. Zawierają ponadto syntetyczne dodatki (też działają niekorzystnie) oraz często pikantne przyprawy. Na zły stan cery wpływają także pokarmy.

Źródło: Portal Pogromcy Mitów Medycznych

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska