Wybieramy Osobowość Roku 2018 w woj. lubuskim. Oto pierwsi...

  Wybieramy Osobowość Roku 2018 w woj. lubuskim. Oto pierwsi kandydaci. Znasz innych? Koniecznie daj nam znać!

  Zdjęcie autora materiału

  Zbigniew Borek, (tr) (jm) (nd) (egw)

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  redakcja GL
  1/7
  przejdź do galerii

  Sędzia Olimpia Barańska - Małuszek z Gorzowa, bibiotekarka Sylawia Markiewicz ze Zwierzyna, katecheta Grzegorz Klimek - Żołnowski z Zielonej Góry i archeolog Stanisław Sinkowski z Gorzowa

  Archeolog i pani sędzia z Gorzowa. Katecheta z Zielonej Góry. Bibliotekarka ze Zwierzyna. Szefowa PCK z Nowej Soli... Takich kandydatów na Osobowość Roku 2018 już mamy. A może Ty też znasz innych ludzi nieprzeciętnych? Koniecznie nam zgłoś!
  Stanisław Sinkowski jest kierownikiem działu archeologii w Muzeum Lubuskim w Gorzowie. Jest chyba jedynym człowiekiem na świecie, który z biblijnego powiedzenia o siedmiu latach tłustych i kolejnych siedmiu latach chudych, czeka na te drugie. - Czekam na te chude lata, żebym w końcu miał czas to wszystko, co znajdujemy, opisać - mówi archeolog, którego niemal codziennie można spotkać przy gorzowskich inwestycjach.
  Nominowaliśmy go za to, że gdy tylko znajdzie pod ziemią coś związanego z historią, znajduje czas, by za pośrednictwem mediów, opowiedzieć o znalezisku i przybliżyć mieszkańcom historię Gorzowa. Tak było w przypadku muru, który był pod ul. Hejmanowskiej, tak było przy okazji odkrycia fundamentów Bramy Santockiej pod ul. Sikorskiego. Tak też było w grudniu 2018 r., gdy koło katedry natrafiono na krypty grobowe.


  Sędzia Barańska - Małuszek: odwagę głoszenia własnych poglądów
  Olimpia Barańska - Małuszek jako sędzia i przewodnicząca gorzowskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia dba o edukację prawną społeczności lokalnej poprzez m.in. własną aktywność w mediach tradycyjnych i społecznościowych, ale także aktywny udział w konferencjach prawnych (np. dotyczących rozwiązywania sporów polubownych) i masowych wydarzeniach społecznych (jak Przystanek Woodstock), gdzie przybliżała społeczności lokalnej problematykę prawną. W trudnym dla środowiska sędziowskiego okresie sędzia Barańska – Małuszek ma odwagę głoszenia własnych poglądów bez oglądania się na konsekwencje. Otwarcie krytykowała m.in. dokonywane w nadzwyczajnym trybie zmiany na stanowiskach prezesów sądów (także w Gorzowie Wlkp.), wskazywała też konstytucje wątpliwości dotyczące (nie tylko wdrażanych w ostatnich latach) zmian i reform w sądownictwie. Jej działalność bada z tego powodu rzecznik dyscypliny sędziowskiej, co środowisko prawne (i nie tylko odbiera) jako próbę kneblowania ust niepokornym sędziom. Olimpia Barańska – Małuszek propaguje wiedzę i kulturę prawną, zachowując przy tym wysoką kulturę osobistą i dbałość o wysoką jakość debaty publicznej.

  Grażyna Krzyśko: 45 lat w PCK
  Grażyna Krzyśko miała 19 lat, kiedy przez przypadek trafiła do Polskiego Czerwonego Krzyża. Została na całe życie zawodowe. W tym roku obchodziła 45 lat pracy w PCK! - Teraz zawsze mówię, że nic innego już robić nie umiem - śmieje się pani Grażyna, a formalnie: dyrektorem oddziału rejonowego PCK w Nowej Soli. – W czerwonym krzyżu robię wszystko, bo i trzeba sobie przynieść, wynieść i pozamiatać. Nie ma osób, które za nas to zrobią. Zarówno ja, jak moi współpracownicy, nasi działacze, sami planujemy zadania, organizujemy je, a potem sprzątamy.
  Pani Grażyna prowadzi też punkt opieki nad chorym w domu, jest m.in. instruktorem wykładowcą pierwszej pomocy. – Największa radość? – dopytujemy. – Kiedy widzę uśmiech na twarzy osoby, której pomogliśmy – odpowiada.

  Grzegorz Klimek - Żołnpowski: katecheta w ciągłym biegu
  Grzegorz Klimek-Żołnowski od wielu lat jest katechetą. Najpierw w Szkole Podstawowej nr 13 w Zielonej Górze, potem w utworzonym tutaj Gimnazjum nr 6, a teraz, po kolejnej reformie, znów w SP 13. Uwielbiany przez uczniów, przez wiele lat był w tej placówce rzecznikiem ich praw. Razem z innymi nauczycielami religii założył w szkole Klub Małego Księcia. W ten sposób uczy kolejne pokolenia młodych ludzi, że pomaganie może być po prostu świetną zabawą. I, że zawsze warto pamiętać o drugim człowieku. Jego podopieczni nie spoczywają na laurach: organizują zbiórki żywności na święta, odwiedzają dzieci w zielonogórskim szpitalu, zapraszają osoby z niepełnosprawnością na wielkie bale charytatywne, gdzie każdy może świetnie się bawić. Kiedy informujemy Grzegorza Klimka-Żołnowskiego o naszej nominacji do tytułu Osobowość Roku 2018 ten (jak zwykle!) jest w biegu.
  - Serdecznie dziękuję, nawet nie wiem, co powiedzieć - mówi skromnie. I biegnie pomagać dalej. W organizacji paczek dla potrzebujących, darów na święta. Jeszcze na chwilę wstąpi do Caritas, tam na pewno jest coś do roboty. I na lekcje. By uczyć kolejne pokolenia, że pomaganie nie musi być przykrym obowiązkiem.

  Sylwia Markiewicz: biblioteka jest nie tylko od wypożyczania książek
  Sylwia Markiewicz to lubuski bibliotekarz roku. To m.in. jej starania sprawiły, że w Zwierzynie za 1,2 mln zł zbudowana została jedna z najnowocześniejszych gminnych bibliotek w Polsce. A wcześniej nowiutki obiekt powstał w Górkach Noteckich.
  Kocha książki, drukowane słowo i chce, by inni też je kochali. Jednak wie, że placówka musi iść z duchem czasu. Stąd stawia na nowoczesność. - Musimy myśleć czym i jak przyciągnąć ludzi do czytania. Paradoksalnie dziś biblioteka nie może się zajmować tylko wypożyczaniem książek - mówi z uśmiechem. Dlatego właśnie do zwierzynieckiej biblioteki trafiły: trzy tablety, trzy gry edukacyjne Scottie Go oraz... trzy roboty Photon. Tak. Roboty. - Dzięki temu będziemy uczyć młodzież programowania (sterowania maszynami za pośrednictwem samodzielnie tworzonych kodów - dop. red.). Jest to umiejętność uważana za jedną z ważniejszych kompetencji obecnych czasów - dodaje dyr. Markiewicz.
  Organizowane są też akcje dla seniorów, przeróżne konkursy, akcje i zabawy. Dlaczego? - Ponieważ każda wizyta w bibliotece to okazja na zainteresowanie nowej osoby książkami. Po to właśnie wszystko to robimy - słyszymy od najlepszej bibliotekarki woj. lubuskiego.

  Osobowość roku 2018 i człowiek roku krono
  Czytelnicy GL wybierają Osobowość Roku 2018, kapituła konkursu - Człowieka Roku Krono 2018. To decyzje całkowicie od siebie niezależnie; innymi słowy: można zostać Osobowością Roku głosami Czytelników (nawet bez jednego głosu członka kapituły) i/lub Człowiekiem Roku Krono 2018 głosami niezależnej kapituły (czyli nawet bez jednego głosu Czytelnika). Zgłoszenia kandydatów (do obu tytułów jednocześnie) przyjmujemy do 4 stycznia 2019 r.

  WIDEO: Zobacz, jak wygląda katedralna wieża po remoncie



  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Współorganizator

  logotyp kronopol

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Rezolutne przedszkolaki o świętach Bożego Narodzenia

  Rezolutne przedszkolaki o świętach Bożego Narodzenia