Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybierz się na Żniwa Poleskie i Piknik Wołowy do Białkowa

Dariusz Chajewski 68 324 88 79 [email protected]
Podczas wielkiego poleskiego żniwowania będzie można podpatrywać mistrzów. Praca sierpem czy kosą nie jest łatwa.
Podczas wielkiego poleskiego żniwowania będzie można podpatrywać mistrzów. Praca sierpem czy kosą nie jest łatwa. Dariusz Chajewski
To propozycja zarówno dla mieszczuchów, którzy nigdy żniw nie widzieli, jak i dla tych, którzy pragną powspominać dawne, nie tylko kresowe, czasy

„Jak to z chlebem było...” to już kolejne lipcowe spotkanie w Białkowie w powiecie słubickim. W sobotę, o 11.00, spod białkowskiego dworku, wyruszy z pieśnią na ustach barwny korowód żniwiarzy. Na polu rozpocznie się ciężka robota kosą, sierpem. Tak naprawdę coraz mniej jest fachowców potrafiących wyjść w pole jak za dawnych lat. Każdy będzie mógł spróbować swoich sił w tej trudnej sztuce. Jeśli wolimy śpiewy i pląsy będziemy mogli i im się poświęcić. O godz. 14.00 powrót do wsi, a tam pokaz młocki cepem, mielenia ziarna na mąkę i wreszcie pieczenia chleba metodą tradycyjną. Słowem w ciągu kilku godzin poznamy „życiorys” chleba. A po godz. 19.00, jak na prawdziwe żniwa przystało, wspólna zabawa przy jadle i napitku.

To impreza niezwykła, o wyraźnie kresowym zabarwieniu. Bowiem tak naprawdę jeśli ktoś chce poznać prawdziwy Polesia czar powinien przyjechać właśnie do Białkowa i to nie tylko ze względu na powstający tutaj skansen, ale ze względu na ludzi, którzy kresy mają we krwi.

- Poleskie korzenie ma u nas ok. 60-70 proc. mieszkańców - szacuje inicjator lipcowej imprezy Eugeniusz Niparko . - Od lat jest tak, że u nas rodzice przekazują swoim dzieciom tradycje, które wynieśli z domu, bo to jedyny sposób, żeby je ocalić. A są naprawdę piękne. Polesie to niezwykła kraina.

 

Program imprezy:

  • 11.00 - Zbiórka na placu przy dworku, utworzenie korowodu i przemarsz na miejsce żniwowania
  • 11.30 - Rozpoczęcie prac żniwnych z tradycjami - sierp, kosa, snopowiązałka, kombajn (w międzyczasie zabawy, pląsy i pieśni ludowe)
  • 14.00 - Powrót na plac, oficjalne przywitanie wszystkich uczestników, a następnie kolejny etap prac pożniwnych: pokaz młocki cepem, mielenia ziarna w żarnach i wypiek chleba metodą tradycyjną.
  • 14.30 - Otwarcie Pikniku Wołowego oraz konkurs dla mieszkańców gminy ,,Dania w wołowiny dobrej gospodyni”, degustacja potraw
  • 18.00 - Degustacja chleba upieczonego w piecu chlebowym
  • 19.00 - Wspólne biesiadowanie i zabawa ludowa.
     

ZOBACZ, JAK WYGLĄDAJĄ ŻNIWA POLESKIE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska