MKTG SR - pasek na kartach artykułów

WYBORY DO EUROPARLAMENTU 2019. Anita Kucharska - Dziedzic będzie "jedynką" Wiosny. Swoich kandydatów zatwierdziła też Rada krajowa PO

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
W sobotę Robert Biedroń zaprezentował osoby, które pociągną listy jego ugrupowania w regionach. Anita Kucharska - Dziedzic będzie "jedynką" w okręgu nr 13. Również w sobotę Rada krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła ostatecznie nazwiska swoich kandydatów, którzy wystartują na listach Koalicji Europejskiej.

Anita Kucharska - Dziedzic jest szefową stowarzyszenia pomocowego BABA. Działa w Radzie Programowej Kongresu Kobiet. Ma doktorat z literaturoznawstwa. Będzie na pierwszym miejscu listy kandydatów Wiosny w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu nr 13, który obejmuje województwa lubuskie i zachodniopomorskie.

- Na 13 jedynek Wiosny, 8 to kobiety. To pokazuje, że jesteśmy konsekwentni i wiarygodni, kiedy mówimy o równości, prawach człowieka i prawach kobiet - powiedziała GL Anita Kucharska - Dziedzic. - Każda osoba na jedynce swoimi dokonaniami i historia życia pokazuje, jakie europejskie wartości są dla niej ważne. Mamy wspólny program ogłoszony przez lidera, każdy z nas ma też kwestie, które dla niego są osobiście ważne do przeprowadzenia w Parlamencie Europejskim.

Również w sobotę Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła ostatecznie nazwiska swoich kandydatów, którzy wystartują na listach Koalicji Europejskiej. Na tej samej liście będą też przedstawiciele SLD, PSL i Nowoczesnej.

- Nie ingerowaliśmy w nazwiska kandydatów innych partii - informuje senator Waldemar Sługocki, przewodniczący lubuskich struktur PO. - W naszym okręgu nie ma zmian kandydatów Platformy Obywatelskiej.

Na drugim miejscu będzie Bartosz Arłukowicz ze Szczecina, był ministrem zdrowia w rządzie Platformy Obywatelskiej, na trzecim Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego, a na czwartym Witold Pahl z Gorzowa Wlkp.
W sobotę Platforma Obywatelska poinformowała również, że dotychczasowy europoseł z okręgu nr 13 Dariusz Rosati będzie na drugim miejscu listy na Mazowszu, to okręg nr 5.

- W poniedziałek po rozmowach z naszymi kandydatami do Parlamentu Europejskiego wskażę szefa sztabu wyborczego - zapowiedział senator Sługocki.

W piątek w Szczecinie swoich kandydatów z okręgu nr 13 przedstawiło oficjalnie Prawo i Sprawiedliwość. Listę otworzy minister spraw wewnętrznych i administracji. Joachim Brudziński, na drugiej pozycji jest Czesław Hoc, obecny eurodeputowany.

Trzecie miejsce należy do Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Czwarte zajmie poseł Jerzy Materna, jeszcze niedawno sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Na ósmym miejscu jest radna wojewódzka Helena Hatka, wcześniej m.in. wojewoda lubski i szefowa oddziału NFZ.

Dziesiątą pozycję przyznano wojewodzie lubuskiemu Władysławowi Dajczakowi.

Wybory do europarlamentu odbędą się 26 maja.

POLECAMY:
Minister Rafalska i wojewoda Dajczak na liście. W ten weekend będzie pewne, kto chciałby reprezentować Lubuszan w Parlamencie Europejskim

Zobacz również: Magazyn Informacyjny Gazety Lubuskie - 100. wydanie jubileuszowe

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska