Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Wybory parlamentarne 2015 w Lubuskiem [WYNIKI, GŁOSOWANIE, FREKWENCJA]

red
Wybory w Zielonej Górze Mariusz Kapała / GL
WYBORY PARLAMENTARNE 2015. Jak 25 października głosowali Lubuszanie? Nasza relacja z wyborczej niedzieli.

NASZA RELACJA Z WYBORCZEJ NIEDZIELI

Godz. 19.40
Wieczorem ruch przed lokalem wyborczym w budynku gimnazjum na os. Kasztelańskim w Międzyrzeczu ruch był już mniejszy, niż w ciągu dnia. Nie brakuje jednak tych, którzy z głosowaniem czekali do ostatnich godzin. Tak jak pan Mirosław. - Cały dzień zastanawiałem się na kogo zagłosować. Wahałem się właściwie do ostatniej chwili, bo to nie jest łatwa decyzja. Już chciałem w ogóle nie iść, ale przecież trzeba oddać głos, taki nasz obowiązek - mówi.

Frekwencja w lokalu była spora przez cały dzień. - Około godziny 17 mieliśmy już około połowy głosujących. A w godzinach wieczornych też był spory ruch - mówiła przewodnicząca komisji, Ewa Grzelachowska.

Wieczorem ruch przed lokalem wyborczym w budynku gimnazjum na os. Kasztelańskim w Międzyrzeczu ruch był już mniejszy, niż w ciągu dnia. Nie brakuje jednak tych, którzy z głosowaniem czekali do ostatnich godzin. Aleksandra Gajewska-Ruc

Godz. 18.35
Państwowa Komisja Wyborcza podała frekwencję na godz. 17. Wyniosła ona w całej Polsce 38,97 proc. Frekwencja w Lubuskiem - 33,97 proc. Frekwencja w lubuskich powiatach: gorzowski - 32.10, krośnieński - 31.26, międzyrzecki - 32.66, nowosolski - 32.87, słubicki - 29.94, strzelecko-drezdenecki - 29.20, sulęciński - 29.84, świebodziński - 32.56, zielonogórski - 33.30, żagański - 30.05, żarski - 30.73, wschowski - 30.83, Gorzów - 38.91, Zielona Góra - 43.72.

Godz. 17.55. Gubin
Pan Sylwester Dolata za każdym razem na wybory przychodzi z wnukami. - Już kilka razy wspólnie przychodziliśmy do urny. Uczę młodych chłopaków, jak ważnym obowiązkiem jest głosowanie w wyborach. Czasami rodzice nie mają na to czasu, więc ja pomagam - śmieje się pan Sylwester. Swój głos wrzucili do urny, która mieściła się na basenie.
W gubińskim obwodzie nr 7 na razie jest kiepska frekwencja. - Godzinę temu mieliśmy ok. 26 proc. To jest niespełna 300 osób na 945 uprawnionych do głosowania - mówi przewodniczący komisji, Antoni Barabasz. Przyznaje jednak, że jeszcze jest trochę czasu. - Ale czy uda nam się zebrać chociaż 40 proc., to trudno powiedzieć - dodaje.

Pan Sylwester Dolata z Gubina za każdym razem na wybory przychodzi z wnukami. Łukasz Koleśnik

Godz. 17.30. Żary
Lokal wyborczy w Liceum Ogólnokształcącym im. B. Prusa. Helena Witkowska ma ponad dziewięćdziesiąt lat, na głosowanie przyszła z siostrzeńcem Janem. W całym mieście spokój, nie odnotowano żadnych incydentów związanych ze złamaniem ciszy wyborczej.

Żary. Helena Witkowska ma ponad dziewięćdziesiąt lat, na głosowanie przyszła z siostrzeńcem Janem. Aleksandra Hudyma

Godz. 17.10. Krosno Odrzańskie
Czasu na zagłosowanie jest coraz mniej. Wiedzą o tym również mieszkańcy Krosna Odrzańskiego, którzy coraz tłumniej przychodzą do punktów wyborczych. W jednym z nich, przy przedszkolu spotkaliśmy panią Irenę, która podkreśla jak ważne jest głosowanie. - Istotne jest to, żeby mieszkańcy wyrażali swoją opinię. Pytanie tylko, czy ten system jest skuteczny. Za każdym razem kogoś wybieramy, staramy się uczestniczyć w życiu politycznym, a mimo to sytuacja w kraju się nie poprawia, niezależnie od tego kto rządzi - stwierdza pani Irena.

Godz. 16.45. Gorzów
Około godziny 16.00 w lokalach wyborczych widać większy ruch, niż przed południem. Do lokalu w szkole muzycznej przy ul. Chrobrego w Gorzowie przyszła m.in. pani Jadwiga, mieszkanka okolicy. - Zawsze przy wyborach człowiek ma nadzieję, że coś się w kraju zmieni - mówi gorzowianka.

Godz. 14.00. Świebodzin
Przed Obwodową Komisją Wyborczą nr 6 w Świebodzinie nie zastaliśmy nikogo. Natomiast w środku ok. godz. 12.15 głosowało kilka osób. Zofia Olechnowicz, członek komisji wyborczej powiedziała nam, że dotychczas głos swój oddało około 20 procent uprawnionych do głosowania. - A więc jak sądzę nie jest źle - podsumowała pani Zofia.
Przypomnijmy, że OBW nr 6 przy ulicy Piłsudskiego obejmuje m.in. takie ulice jak Piłsudskiego, Poznańską, Grottgera, Kolejową, Kupiecką, plac Dworcowy a więc znaczną część centrum miasta.

Godz. 13.30
Jak podała Państwowa Komisja Wyborcza, frekwencja w całym kraju na godz. 12.00 wyniosła 16,47 proc. Najwyższa była w województwie małopolskim (20,10 proc.), a najniższa w lubuskim (12,93 proc.).
Frekwencja w lubuskich powiatach: gorzowski 11.54 proc., krośnieński 11.75, międzyrzecki 12.17, nowosolski 12.14, słubicki 11.24, strzelecko-drezdenecki 10.84, sulęciński 10.70, świebodziński 12.36, zielonogórski 12.35, żagański 11.14, żarski 11.74, wschowski 11.01, Gorzów 15.64, Zielona Góra 17.59.

Godz. 13.00. Żagań
Dagmara Orszulak z Żagania głosuje po raz drugi w życiu. - Moi rodzice raczej nie chodzili na głosowania - mówi. - Ale ja uważam, że trzeba. Żeby potem mieć prawo do narzekania na wybranych parlamentarzystów.

Dagmara Orszulak z Żagania głosuje po raz drugi w życiu. Małgorzata Trzcionkowska

Godz. 12.30. Kostrzyn nad Odrą
W Kostrzynie frekwencja do południa nie była duża. - Kilka, może kilkanaście procent - mówili nam członkowie komisji wyborczych, w których byliśmy. Powiedzieli też, że w mieście najwięcej osób głosuje późnym popołudniem i wieczorem. - Nie ważne są preferencje polityczne, ważne żeby iść i oddać głos. O to prawo walczyliśmy ok. pół wieku - mówił Kazimierz Liszowski ze Słubic.

Jakub Pikulik

Godz. 11.10. Zielona Góra

Andrzej Rau z żoną Krystyną głosują w lokalu wyborczym w SP 10 przy ul. Wyspiańskiego w Zielonej Górze Paweł Kozłowski

Byliśmy w lokalu wyborczym w SP 10 przy ul. Wyspiańskiego w Zielonej Górze. Zaczynał się poranny ruch. Są osoby, które pytają członków komisji, jak oddać poprawny głos. Szczególnie na białej karcie z kandydatami do Sejmu, która ma formę zbroszurowaną. Później siadają za biało-czerwonymi tablicami i w skupieniu zakreślają. W lokalu spotkaliśmy m.in. pana Andrzeja Rau z żoną Krystyną. Mężczyzna nie miał wątpliwości, czy iść na głosowanie. To obowiązek i realny wpływ na późniejszy skład parlamentu i rządu.

Godz. 10.55. Nowa Sól
W Nowej Soli bez incydentów. Członkowie obwodowej komisji nr 5, na największym w mieście osiedlu Konstytucji 3 Maja, zgodnie twierdzą, że frekwencja o poranku nie powala. - Większych "fal" głosujących spodziewamy się po mszach, gdy ludzie wyjdą z kościoła - mówią zgodnie.
Przy urnie spotkaliśmy jednak panią Danutę. - To jest mój obowiązek, żeby pójść i zagłosować. Może w końcu coś się zmieni, zobaczę jakieś nowe twarze w parlamencie - wyjaśnia. - Mimo, że jestem już na emeryturze, tylko raz przez całe życie nie byłam na wyborach - chwali się.

Lokal wyborczy na osiedlu Konstytucji 3 Maja w Nowej Soli. Filip Pobihuszka

Godz. 10.45. Międzyrzecz
Po godzinie 10 w lokalu wyborczym przy ul. Centrum 8, w holu biblioteki miejskiej w Międzyrzeczu, do kabin ustawiła się spora kolejka. Większość głosujących przyszła postawić krzyżyk przy nazwisku wybranego kandydata zaraz po mszy w pobliskim kościele św. Jana.
W kolejce stoi m. in. Janusz Kłos, mieszkaniec os. Centrum. - W wyborach uczestniczę za każdym razem, obowiązkowo, kogoś trzeba przecież wybrać. Mam nadzieję na zmiany po utworzeniu nowego sejmu i wierzę w zapewnienia polityków, że będzie lepiej - mówi.
Z nadzieją na wybory przyszła również pani Helena. - To bardzo ważne wybory, dają nam nadzieję na lepsze życie. Nie tylko dla nas, starszych, ale dla młodych przede wszystkim - mówi.
Mniej optymizmu mają Jan Piątyszek i Edward Piotrowski, którzy również głosowali w bibliotece. - Głosować trzeba, wiadomo. Ale czy coś się zmieni? Jeśli tak, to raczej tylko na gorsze, bo ciężko wierzyć w zapewnienia polityków - mówią.

Międzyrzecz. Jan Piątyszek i Edward Piotrowski zawsze biorą udział w wyborach, uważają, że to ich obowiązek. Aleksandra Gajewska-Ruc

Godz. 9.40
W wyborczą niedzielę w województwie lubuskim będzie od 12 do 14 stopni Celsjusza. W niektórych miejscach słońce będzie skutecznie przedzierać się przez deszczowe chmury - TUTAJ SPRAWDZICIE POGODĘ W WYBORCZĄ NIEDZIELĘ

Godz. 8.20. Gorzów
Przez pierwsze pół godziny od otwarcia do lokalu wyborczego w Szkole Podstawowej nr 17 w Gorzowie przyszło zagłosować kilkanaście osób. Wśród nich małżeństwo emerytów pan Jan z żoną Krystyną. Chcieli zdążyć jeszcze przed pierwszą mszą. - Przyszliśmy, bo to nasz obowiązek, ale nie wiążemy z tymi wyborami żadnych większych nadziei. Nie wierzę, żeby coś się zmieniło, bo wszystkim u władzy zależy tylko na tym, żeby się ustawić. Zresztą wystarczy spojrzeć, jakie mamy emerytury - mówi pan Jan.
Na głosowanie także bez przekonania przyszedł Augustyn Leśniewski z ul. Warszawskiej. - Zagłosować trzeba, to nie podlega wątpliwości. Źle bym się czuł, gdybym nie oddał głosu w tak ważnych dla kraju wyborach. Ale nie mam przekonania, że coś się dla nas zmieni, bez względu na to, kto wygra. Nie wierzę już w polityków. Obiecują różne rzeczy, ale co, mają nie obiecywać? Muszą. Ale na zwykłych ludziach nikomu z polityków nie zależy, tylko na władzy i pozycji - mówi mieszkaniec.

Głosowanie w lokalu wyborczym w Szkole Podstawowej nr 17 w Gorzowie. Agnieszka Drzewiecka

Przez całą wyborczą niedzielę 25 października będziemy relacjonować przebieg wyborów w Lubuskiem oraz w Polsce. Będziemy podawać oficjalne wyniki frekwencji za PKW, publikować zdjęcia i wideo z głosowania. A po zamknięciu lokali wyborczych oraz zakończeniu ciszy wyborczej, podamy pierwsze sondażowe wyniki w Lubuskiem oraz w całym kraju, komentarze, analizę liczby mandatów. Bądźcie z nami w czasie wyborczej niedzieli oraz w noc wyborczą.

PRZECZYTAJCIE - Jak i gdzie głosować w wyborach parlamentarnych 2015?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3