Wybory Parlamentarne

Sprawdź wyniki wyborów w Twoim okręgu

Wybory parlamentarne 2019. Konwencja PSL, Kukiz'15 i Bezpartyjnych. W Zielonej Górze przemawiał Władysław Kosiniak-Kamysz i Paweł Kukiz

Maciej Dobrowolski
Maciej Dobrowolski
Zaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (70 zdjęć)
We wtorek, 24 września, w Zielonej Górze odbywała się konwencja programowa Koalicji Polskiej, czyli PSL, Kukiz'15 i Bezpartyjnych Samorządowców województwa lubuskiego. Na spotkaniu w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Norwida przemiał Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL, Paweł Kukiz, lider Kukiz'15 oraz Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry.

Władysław Kosiniak-Kamysz odniósł się do kształtu koalicji i list wyborczych w Lubuskiem. - Tu w województwie lubuskim udało się jeszcze bardziej poszerzyć Koalicję Polską niż nawet w innych regionach. To jest taki dobry przykład, gdzie połączyły się różne środowiska - tradycyjne ludowców, Pawła Kukiza i samorządowców, ze szczególną rolą prezydenta Janusza Kubickiego. Mieliśmy okazję wspierać w zeszłym roku jego kampanię wyborczą, teraz on wspiera naszą - mówił Kosiniak-Kamysz.

Prezes PSL przedstawił najważniejsze punkty programowe koalicji. Znalazły się tam takie postulaty jak emerytura bez podatku, dobrowolny ZUS i większe wsparcia przedsiębiorców ale także program "Własny kąt", który przewidywałby dopłaty 50 tys. zł dla młodych rodzin na zakup własnego mieszkania.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Jolanta Fedak z PSL została "jedynką" na listach Koalicji Polskiej w Lubuskiem

Na kogo głosować?

Władysław Kosiniak-Kamysz poruszał także temat ochrony środowiska i klimatu. - Zielona energia to siła, która jest niewyzwolona. Ta energie nie jest uruchomiona (w Polsce - przyp. red.). Nie ma nawet 15 proc. udziału odnawialnej energii w całym naszym mixie energetycznym. A my dążymy do tego żeby było 50 proc. w 2030 roku. To jest nasze zobowiązanie - przekonywał prezes ludowców. - Tym się też różnimy od tych, którzy są po lewej stronie. Oni mówią: zlikwidować w ogóle możliwość spalania w Polsce węgla do 2035 roku. To jest nieuczciwe, bo to jest po prostu niemożliwe! Tak nie wolno przedstawiać sprawy i obiecywać czegoś, co jest nie do zrealizowania. Mamy wielkie inwestycje poczynione w bloki energetyczne, to byłoby marnotrawstwo tych pieniędzy, które teraz są wydawane. Nie mamy możliwości, również przez zaniedbania czterech ostatnich lat, dogonić tego postępu energetycznego w tak szybkim czasie - przekonywał prezes ludowców.

Paweł Kukiz przekonywał z kolei zebranych o zagrożeniach, jakie niesie zbyt mocne skupienie władzy w Polsce w rękach pojedynczych polityków, wodzów partyjnych. Z tego powodu należy zmienić ordynację wyborczą. - Bez zmiany ordynacji wyborczej, bez wprowadzenia instytucji referendum - instrumentu obywateli, który zastosowany skutkowałby prawnie, który zmuszałby do czego władze lub byłby w stanie przed czymś ją powstrzymać nigdy nie będzie żyć w państwie demokratycznym - tłumaczył lider Kukiz'15. - Chcemy także zreformować sądownictwo, ale nie tak jak czyni to Prawo i Sprawiedliwość. Sądy wymagają rekonstrukcji, bo niedopuszczalna jest sytuacja, gdy sędziowie wybierali się sami z pomiędzy siebie i sami siebie oceniali tworząc niejako państwo w państwie. Ale jeszcze bardziej niedopuszczalną sytuacją jest zwierzchnictwo partii nad sądownictwem. (...) Niedopuszczalne jest łączenie stanowisk ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego i posła w rękach jednej osoby. To jest instrument autorytarny, to nie ma nic wspólnego z demokracją... Trzy władze połączone w jednych rękach - ustawodawcza, wykonawcza i sądownicza! To modelowy przykład na autorytaryzm.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Bezpartyjni Samorządowcy dołączyli w Lubuskiem do Koalicji Polskiej budowanej przez PSL

Na spotkaniu, jako reprezentant Bezpartyjnych wystąpił Janusz Kubicki. - Jestem prezydentem Zielonej Góry kilkanaście lat. W ostatnim okresie jest mi coraz trudniej. Bo w Polsce są dwa plemiona, które się tłuką i mówią do mnie: albo jesteś z nami albo przeciwko. A ja chcę żyć po swojemu. Oni mi na to nie pozwalają. Oni chcą żebyśmy w Polsce byli podzieleni na dwie grupy - twierdzi włodarz miasta. - Dlatego cieszę się, że jest taka siła, która mówi: słuchajcie, a może nie patrzmy przez pryzmat tego, co chcą ci, tamci, tylko przez pryzmat tego, co jest dobre dla nas wszystkich. Dla wszystkich Polaków. Taką siłą jest właśnie Koalicja Polska. Ona mówi: chodźmy razem, zmieńmy Polskę na lepsze, nie dzielmy ludzi na tych z małych i wielkich miast, bo to nie ma sensu. Już kiedyś tak dzielono. Nie napuszczajmy jednych na drugich - apelował prezydent Kubicki.

Czy już wiesz, na kogo oddasz głos w nadchodzących wyborach?

  1. 70.57%
  2. 22.32%
  3. 4.25%
  4. 2.86%

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 32

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

kukiz przejdzie do sejmu.zaspiewa z przytupem dla wyborcow i sprawa zalatwiona.

G
Gość

juz nawierzylam sie opozycji,PIS-owi rowniez ,licze na to ,ze KUKIZ15 zmieni cos w tym kraju na lepsze

G
Gość

Pani Fedak z PSL potajemnie usunęła Panią Olimpię Tomczyk-Iwko z listy wyborczej a Paweł Kukiz nie zareagował. PSL owcy z lubuskiego z panią fedak na czele usuneli z listy wszystkich kukizowców oprócz jednego. Pięknie PSL zaczyna.

b
bosy1950

Ludzie, nie marnujcie swojego głosu na PSL-Kukiz. Ich program jest równie nierealny jak PO-KO, SLD i pozostałej opozycji. Realny program jest wtedy, jak się ma realną szansę na przejęcie władzy i to pod warunkiem, że będzie się go realizować. A z tym jak wiemy do 2015 roku bywało różnie. Im chodzi tylko o to, aby dostać się do Sejmu, a nie żeby tobie czy mnie poprawić standard życia. Emerytura bez podatku, to przecież najlepszy przykład tego, że dokłada się tym, co mają wysokie emerytury, czyli bogatym dużo, a biednym ochłapy. I to ma być troska o najbiedniejszych. Dziękuję postoję.

G
Gość
25 września, 08:36, Gość:

Najlepszy program i bez podziałów :) Jestem za :)!

Też jestem za.

A
Adam

Ja i moja rodzina głosujemy na Was.

G
Gość
25 września, 08:35, Gość:

Kubicki - " bezpartyjny " samorządowiec.!! W przyszłych wyborach zgłosi się do Narodowców !.

25 września, 12:11, Gość:

Nie troluj

25 września, 13:30, Gość:

Nie troluje tylko stwierdza fakty. Poglądy tego pana zależą od utrzymania stołka. Jak z lewicy (SLD) można było w jedną kadencję zmienić poglądy na prawicowe (PO) bo wtedy było przy władzy. Jak PiS wygrało wybory pan prezydent chciał wstąpić w szeregi PiS ale partia go nie chciała wiec nagle głosi jak dobrze być niezależnym. Lol

Kto ci takie bajki naopowiadal!? Z rumunii jesteś?

G
Gość
25 września, 08:36, Gość:

Najlepszy program i bez podziałów :) Jestem za :)!

25 września, 12:14, Gość:

Ja też na nich głosuję,bo chce godnie żyć!

25 września, 13:33, Gość:

Godnie znaczy praca do śmierci. Bo chyba ten pan jak się nie mylę przeprowadził dwie super reformy. Podwyższenie wieku emerytalnego i OFE. Miał w rządzie PO dużo czasu aby zabiegać o emerytury bez podatku. Obiecać jak widać można wszystko ale co z realizacją obietnic. Jak dotąd tylko PiS realizuje swoje postanowienia programowe i temu nikt nie zaprzeczy.

No to zobaczysz już po nowym roku ...więcej podatków,drożyzna,że chleb kupisz za 15 zł i likwidowanie pomału tych plusów,bo dług publiczny wynosi 1,5 biliona...który będziemy spłacać my wszyscy,nasze dzieci i wnuki.

G
Gość
25 września, 07:46, Podoba mi się!:

No wreszcie ktoś pomyślał o emerytach...emerytury bez podatku super sprawa,a nie jak PiS całe życie placiliscie się podatki,zabierają też podatki od emerytury,w sklepach podatki,jak emeryt dorabia to też podatki! Łupią z każdej strony!!!Dość,że emeryt biedny to PiS jeszcze go skubie! PSL chce dać 1600 emerytury na dzień dobry!

25 września, 7:48, Gość:

Ja też głosuję na Kamysza i Kukiza! Wzięli się ostro do roboty!

25 września, 08:05, 22:

Buahahaa... PSL boi się o stołki, które zabiera PiS.... :))

25 września, 12:13, Gość:

A ty się boisz o PiS,bo to PSL odbiera im wyborców.i dobrze bo jak PiS będzie rZadilo samodzielnie to będzie tradedia dla nas ,społeczeństwa!

25 września, 13:37, Gość:

PSL nie odbiera wyborców PiS to raczej odwrotnie. Rolnicy bo to jest w głównej mierze elektorat tej partii zostali wyśmiewani i traktowani z góry. Przyszedł rząd co o nich dba i zmiana liderów. PSL zabiera głównie elektorat PO ale to i tak na pograniczu progu wyborczego. Więc 1% to za mało.

Człowieku,co ty za brednie opowiadasz! Właśnie PiS najbardziej boi się PSL,bo to oni zabierają wyborców PiSowi,ludzie wiedzą co robią,a PSL ma więcej procent niż się tobie wydaje.doucz się,a później się wypowiadaj,chyba,że jesteś trollem pisowskim!

G
Gość
25 września, 07:46, Podoba mi się!:

No wreszcie ktoś pomyślał o emerytach...emerytury bez podatku super sprawa,a nie jak PiS całe życie placiliscie się podatki,zabierają też podatki od emerytury,w sklepach podatki,jak emeryt dorabia to też podatki! Łupią z każdej strony!!!Dość,że emeryt biedny to PiS jeszcze go skubie! PSL chce dać 1600 emerytury na dzień dobry!

25 września, 7:48, Gość:

Ja też głosuję na Kamysza i Kukiza! Wzięli się ostro do roboty!

25 września, 08:05, 22:

Buahahaa... PSL boi się o stołki, które zabiera PiS.... :))

25 września, 12:13, Gość:

A ty się boisz o PiS,bo to PSL odbiera im wyborców.i dobrze bo jak PiS będzie rZadilo samodzielnie to będzie tradedia dla nas ,społeczeństwa!

PSL nie odbiera wyborców PiS to raczej odwrotnie. Rolnicy bo to jest w głównej mierze elektorat tej partii zostali wyśmiewani i traktowani z góry. Przyszedł rząd co o nich dba i zmiana liderów. PSL zabiera głównie elektorat PO ale to i tak na pograniczu progu wyborczego. Więc 1% to za mało.

G
Gość
25 września, 08:36, Gość:

Najlepszy program i bez podziałów :) Jestem za :)!

25 września, 12:14, Gość:

Ja też na nich głosuję,bo chce godnie żyć!

Godnie znaczy praca do śmierci. Bo chyba ten pan jak się nie mylę przeprowadził dwie super reformy. Podwyższenie wieku emerytalnego i OFE. Miał w rządzie PO dużo czasu aby zabiegać o emerytury bez podatku. Obiecać jak widać można wszystko ale co z realizacją obietnic. Jak dotąd tylko PiS realizuje swoje postanowienia programowe i temu nikt nie zaprzeczy.

G
Gość
25 września, 08:35, Gość:

Kubicki - " bezpartyjny " samorządowiec.!! W przyszłych wyborach zgłosi się do Narodowców !.

25 września, 12:11, Gość:

Nie troluj

Nie troluje tylko stwierdza fakty. Poglądy tego pana zależą od utrzymania stołka. Jak z lewicy (SLD) można było w jedną kadencję zmienić poglądy na prawicowe (PO) bo wtedy było przy władzy. Jak PiS wygrało wybory pan prezydent chciał wstąpić w szeregi PiS ale partia go nie chciała wiec nagle głosi jak dobrze być niezależnym. Lol

A
Andrzej

Brawo PSL! Macie duże poparcie! Powodzenia!

G
Gość
25 września, 07:46, Podoba mi się!:

No wreszcie ktoś pomyślał o emerytach...emerytury bez podatku super sprawa,a nie jak PiS całe życie placiliscie się podatki,zabierają też podatki od emerytury,w sklepach podatki,jak emeryt dorabia to też podatki! Łupią z każdej strony!!!Dość,że emeryt biedny to PiS jeszcze go skubie! PSL chce dać 1600 emerytury na dzień dobry!

25 września, 7:48, Gość:

Ja też głosuję na Kamysza i Kukiza! Wzięli się ostro do roboty!

25 września, 08:05, 22:

Buahahaa... PSL boi się o stołki, które zabiera PiS.... :))

Tylko PSL myśli realnie o ludziach macie mój głos!

G
Gość
25 września, 08:36, Gość:

Najlepszy program i bez podziałów :) Jestem za :)!

Ja też na nich głosuję,bo chce godnie żyć!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3