Wybory Parlamentarne

Sprawdź wyniki wyborów w Twoim okręgu

WYBORY PARLAMENTARNE 2019. Kto wygrałby dziś wybory w woj. lubuskim? Wyniki pierwszego sondażu przedwyborczego

jar, kaliZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (6 zdjęć)
Badanie sondażowe przeprowadziliśmy od 23 do 29 sierpnia 2019 roku wśród mieszkańców Zielonej Góry, Gorzowa Wlkp., Nowej Soli i pięciu wsi. Jak zagłosowaliby teraz w wyborach parlamentarnych?

Koalicja - 37 proc., PiS - 36 proc. Dwie najpopularniejsze partie idą niemal na remis.

Wyniki sondażu w woj. lubuskim. Gdyby wybory parlamentarne odbywały się dziś, na jaką partię Pan/Pani oddałby głos?

Gazeta Lubuska: Wybory parlamentarne 2019. Sondaż Polska Press Grupy

Badanie sondażowe od 23 do 29 sierpnia 2019 roku

  1. 37.00%
  2. 36.00%
  3. 15.00%
  4. 6.00%
  5. 3.00%
  6. 2.50%
  7. 0.50%

Polska Press Grupa/Ośrodek Badawczy Dobra Opinia

Koalicja: będziemy mieli więcej głosów

- Poparcie w wyborach będzie dla nas większe - mówią w Koalicji Obywatelskiej. - Wolelibyśmy być pierwsi. Liczy się zwycięstwo - odpowiadają w PiS-ie. Do wyborów do Sejmu i Senatu zostało mniej niż półtora miesiąca.
- To jest wynik satysfakcjonujący. Sądzę jednak, że poparcie w wyborach będzie dla Koalicji większe. Gdy przekroczymy w regionie 40 proc., to będzie to dobry wynik – mówił nam w weekend senator Waldemar Sługocki, lubuski przewodniczący Platformy Obywatelskiej, która ma najwięcej do powiedzenia w Koalicji Obywatelskiej (jest w niej także Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Zieloni). W przeprowadzonym przez nas sondażu przedwyborczym Koalicja zdobyła 37 proc. Sondaż przeprowadziliśmy od 23 do 29 sierpnia wśród 500 Lubuszan. O sympatie wyborcze pytaliśmy w: Gorzowie, Zielonej Górze, Nowej Soli, Lubrzy, Brzeźnicy, Trzebiela i Kłodawy.

Jaki KO ma plan na to, by mieć wyższe poparcie. – Potencjał jest w tych, którzy nie chodzą do wyborów. Trzeba ich zachęcić, by poszli do urn – mówi W. Sługocki.
Koalicję częściej popierają kobiety (stanowią 53,2 proc. sympatyków tego ugrupowania), mieszkańcy miast (58,6 proc.) oraz osoby w wieku 45-59 lat. W tej grupie KO ma najwięcej swoich wyborców (28,8 proc.).

Trwa głosowanie...

Czy pójdziesz na wybory?

Ast: - wolelibyśmy być na pierwszym miejscu

Drugie miejsce w naszym sondażu zajęło Prawo i Sprawiedliwość.
- Pewnie zdobyliśmy ponad 30 proc. głosów – mówił naszemu dziennikarzowi poseł Marek Ast, przewodniczący tej partii w regionie, gdy przedstawialiśmy mu wyniki. PiS zdobył 36 proc.
- Wolelibyśmy być na pierwszym miejscu. To wynik poniżej średniej krajowej. Liczy się zwycięstwo – mówił M. Ast. Ta partia jako pierwsza zaprezentowała w Lubuskiem swoich kandydatów. Zrobiła to 16 sierpnia, trzy dni przed Koalicją.
Co można powiedzieć o statystycznym wyborcy PiS-u? Tę partię częściej wybierają kobiety (stanowią 55,6 proc. jej sympatyków), poparcie nieznacznie ma wyższe w miastach (51,9 proc). Najchętniej głosują na nią osoby powyżej 60. roku życia. Dodajmy, że PiS, podobnie jak Koalicja, najniższy odsetek sympatyków ma wśród osób w wieku 18-29 lat.
Trzecią siłą polityczną w regionie, według naszego sondażu, jest koalicja partii lewicowych, czyli SLD, Wiosny i Partii Razem.

Wontor: dobry wynik sondażu

- Do wyborów idziemy jako komitet Sojuszu Lewicy Demokratycznej, ale pod wspólnym logo Lewicy. Pojawi się ono zresztą na kartach wyborczych, tuż obok naszej nazwy – mówi Bogusław Wontor, przewodniczący SLD. Dzięki temu, że lewicowcy idą do wyborów jako komitet wyborczy Sojuszu, do przekroczenia progu wyborczego wystarczy 5 proc. W naszym sondażu zdobył trzy razy więcej.
- 15 proc. w Lubuskiem to wynik, który zachęca do jeszcze większej pracy. Chcemy, by był on wyższy – mówi Wontor.
- Mam nadzieję, że dojdziemy do 18 proc. – dodaje Anita Kucharska Dziedzic, liderka Wiosny.
Wśród popierających lewicę jest 54,2 proc. kobiet, także 54,2 proc. mieszkańców miast. Najwięcej sympatyków lewicowcy mają w gronie osób między 30. a 44. rokiem życia (33,3 proc.).
Czwarte miejsce w naszym sondażu zajął PSL. Jeśli chodzi tylko o tę partię, to w Lubuskiem wskazało go 6 proc. naszych respondentów. Ludowcy w naszym regionie idą jednak na podobnych zasadach co lewica. Na liście wyborczej będą też przedstawiciele Kukiz ’15 oraz Bezpartyjnych i Samorządowców. Ci ostatni dogadują się z PSL-em w poszczególnych regionach (wszyscy wchodzą w skład projektu Koalicja Polska). Może więc się tak zdarzyć, że w niektórych częściach Polski wszystkie ugrupowania wystartują razem, natomiast w innych osobno wystartuje PSL, a osobno Bezpartyjni i Samorządowcy. W naszym sondażu pytaliśmy więc o poparcie dla każdego z tych ugrupowań z osobna.
Bezpartyjni i Samorządowcy w Lubuskiem cieszą się 2,5-procentowym poparciem. Jeśli zsumujemy ten wynik z sondażowym rezultatem PSL-u, wychodzi 8,5 proc.

Mejza: jesteśmy zadowoleni

- To zdecydowanie dobry prognostyk. Pozwala przypuszczać , że projekt Koalicji Polskiej może zdobyć w Lubuskiem 10 proc. głosów – mówił nam w weekend Łukasz Mejza, jeden z liderów Bezpartyjnych i Samorządowców.
Dodajmy, że PSL to partia, której sympatycy to częściej kobiety (57,1 proc.), a co drugi sympatyk (czyli 50 proc.) to osoba w wieku 30-44 lata. Warto też zwrócić uwagę na to, że 64,3 osób popierających ludowców mieszka w miastach.
3 proc. w naszym sondażu zdobyła Konfederacja Wolność i Niepodległość.
- Oczywiście, że nie jesteśmy z tego wyniku zadowoleni. Kampania wyborcza dopiero jednak się zaczyna. Będziemy robić wszystko, aby przekonać wyborców do siebie. Będziemy chodzić po centrach miejscowości. Trzeba pokazać się wyborcom – mówi Krystian Kamiński, lider Konfederacji Wolność i Niepodległość. Tworzą ją głównie narodowcy i korwinowcy, czyli zwolennicy Janusza Korwin-Mikkego.

Jak głosowali mężczyźni i kobiety

Sympatykami tego ugrupowania są przeważnie mężczyźni (66,7 proc.), mieszkańcy miast (55,6 proc.) i najmłodsi wyborcy. 44,4 proc. zwolenników Konfederacji nie skończyło jeszcze 30 lat. Dodamy przy okazji, że w ostatnich dniach to ugrupowanie zrezygnowało ostatecznie z wystawienia kandydata do Senatu w okręgu złożonym z powiatów na północy Lubuskiego.
Ostatnie miejsce w sondażu zajęli Skuteczni Piotra Liroya Marca. To ugrupowanie wskazało 0,5 proc. naszych respondentów.
Wybory parlamentarne odbędą się w drugą niedzielę października. O północy z wtorku na środę (3/4 września) mija termin rejestracji list wyborczych do Sejmu i Senatu. Do 3 października zostaną one wywieszone w formie obwieszczeń w naszych miejscowościach. Z każdym dniem i tygodniem kampania będzie nabierała tempa. 28 września rozpocznie się emisja bezpłatnych programów wyborczych w telewizji i w radiu. Kampania wyborcza zakończy się 11 października o północy. Lokale wyborcze będą otwarte 13 października od 7.00 do 21.00.

KOMENTARZ
Siły dwóch głównych partii są wyrównane. Ale sznase na mandat mają też inne
O komentarz do wyników sondażu w województwie lubuskim poprosiliśmy socjologa, dra hab. Lecha Szczegółę, prof UZ z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Zielonogórskiego:

Województwo lubuskie od wielu lat lokuje się w paśmie województw, które krytycznie traktowały politykę dobrej zmiany, a wcześniej Prawo i Sprawiedliwość. Nasze województwo będzie teraz ciekawym poligonem walki wyborczej, która w tym roku będzie niewątpliwie ostra i brutalna. Bo wyniki sondażu pokazują, że Lewica ma szansę na drugi mandat, a Komitet PSL_i Kukiza’15 Koalicji Polskiej ma małą, ale jednak, szansę na posła z naszego regionu.
Siły dwóch głównych partii (Koalicja Obywatelska i PiS) są wyrównane , ale dane pokazują, że wielu wyborów w naszym regionie, zwłaszcza kobiety i osoby młodsze, są chwiejne w swoich deklaracjach. Właśnie głosy kobiet i młodszego elektoratu w Lubuskiem wyraźnie różnią się od średniej dla całej Polski. Istnieje więc pole do dobrej kampanii na dole, w środowiskach lokalnych. I chyba dane pokazują, że należy walczyć o kobiety i wyborców młodszych wiekiem.
Do tej pory wyniki wyborcze bardzo nas różniły od innych, zwłaszcza wschodnich, województw. Teraz różnica ta jest coraz mniejsza.
Byliśmy województwem w którym przez lata wysokie poparcie miało SLD, potem PO. Ale dziś PiS zdobywa coraz większe poparcie na wsiach i w małych miasteczkach. Krok po kroku ofensywa ideologiczna obozu władzy przynosi efekty. PiS zdobywa coraz więcej zwolenników na tzw. prowincji . Widać to wyraźnie na podstawie wyników sondaży w województwach: śląskim i dolnośląskim. Lubuskie nadal daje przewagę obozowi opozycji , ale ta przewaga jest z kadencji na kadencję coraz mniejsza. Lubuskie jest mniej katolickie i mniej rolnicze niż inne województwa. Ale też nie ma aglomeracji miejskich które są twierdzą Platformy i generalnie i antyPiS-u.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 18

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2 września, 20:14, Rr:

Czerwone te lubuskie aż do kości.brak słów

Jak PIS wyboduje tylko 1/3 mieszkań co wybudowała komuna to na nią zagłosuje.Wiekszosc ludzi co mieszka w mieszkaniach wybudowanych przez Gierka to wiekowi ludzie.Wymanewrowani przez TVP mają klapki na oczach! Znam pranie mózgów a szczególnie u ludzi starszych! Mój pradziad dbał o język Polski a dziadek był urzędnikiem państwowym i zginął.Jak by wiedzieli że się cofamy co do reszty Europy to by się rozmnażali a nie zajmowali się polityką! Ktoś w naszym kraju stara się historię powtórzyć z lat 30 -tych.Cenzura dziennikarzy już jest blisko.A potem już nikt nie będzie wiedział kto z nogami w misce z nogami w betonie stoi na dnie naszych rzek!

S
Spokojny

Jestem nichilista jak powiedział p.Kaczyynski.Nie mam żony i dzieci! Pan Kaczyński też nie ma!Ale ja miałem.Jedyny syn mi się powiesił a żona umarła na raka (nieznanego pochodzenia tak napisali w akcie zgonu) Dlatego głosuje na Wiosnę! Mimo że jestem wiekowy i moje dwa prawnuki są za granicą to się strasznie boję jak by chciały tu wrócić a dalej przy władzy byłby PIS!!

G
Gość
3 września, 8:20, drAtanazyKula:

Lubuskie - 15% dla SLD, czy wy ludzie nie macie rozumu? Znowu chcecie mieć u władzy komuchów i kapusiów z SB. Schetyna, szmaciarzu wprowadziłeś do parlamentu europejskiego - agenta Carexa - Cimoszewicz, starego komucha Milera. Ludzie opamiętajcie się. Ci ludzie w prostej linii reprezentują komunistyczny reżim, który trzymał was za mordę przez 50 lat komuny w Polsce. Proszę zwolenników komuchów o wyjaśnienie waszych motywów wybierania takich szmat na jakiekolwiek stanowisko.

Nie wiem czy wiesz, że komunizm zaczyna się od socjalizmu

T
Tyle w temacie

Kocham Polskę, więc całym sercem jestem za Prawem i Sprawiedliwością. Zła wiadomość dla Kodowców i Targowicy POwskiej to taka że jest nas w Polsce bardzo ale to bardzo wielu. W pażdzierniku będzie wynik ponad 50% dla PIS.

G
Gość
1 września, 17:14, Zib:

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość - wynika najnowszego sondażu CBOS. Partia Jarosława Kaczyńskiego poprawiła swój wynik w stosunku do poprzedniego badania o 3 punkty proc. i może obecnie liczyć na 47 proc. poparcia.

Z badania CBOS wynika, że swoją reprezentację w Sejmie miałyby tylko cztery ugrupowania. Na drugim miejscu z wynikiem 19 proc. uplasowała się Koalicja Obywatelska. Ostatnie miejsce na podium należy do Lewicy - SLD, Wiośny i Lewicy Razem. Lewicowa koalicja może liczyć na 9 proc. poparcie. Próg wyborczy przekroczyłoby jeszcze Polskie Stronnictwo Ludowe, która ma na swoich listach kandydatów Kukiz'15. Chęć oddania na nich głosu zadeklarowało 6 porc. respondentów.

Pozostałe komitety znalazły się pod progiem: Komitet Bezpartyjni i Samorządowcy – 3 proc., Konfederacja Wolność i Niepodległość – 2 proc. 1 proc. respondentów zapowiedziało, że zagłosuje na inny komitet.

Zibi Kościk chłopie antyperspirant nie pomaga? Śmierdzi pacha? Wez se swoje idee wsadź i zniknij karierowiczu. Człek z ciebie nieciekawy i doskonale pasujesz do pis. Leczysz kompleksy żeś mały i nieurodziwy.

R
Rr

Czerwone te lubuskie aż do kości.brak słów

Z
ZYGA
1 września, 17:18, Zib:

Ten tekst to sprytna agitka lewacka...POKO przegra w Lubuskiem bo wieś pójdzie do wyborów i nie zagłosuje na oszustów z PSL a odda głosy na Prawicę.

Dwa lewackie ośrodki Gorzów i Z.Gora nie przeważą...bo i tu Prawica ma wielu zwolenników

twoja pisoHOŁOTA dostaje w DÓPE i tak ma być

G
Gość

To niemożliwe aby tylu pisiorów było w lubuskiem.

J
JASIO z Vc
2 września, 8:15, Gość:

Tak to widać że że SLD i PO rządziły całe lata w lubuskim ,które jest najgorsze w Polsce najmniej inwestycji wszelakich,szczególnie małe miasta i wsie,ale widać pasuje to lubuszanom bo wybierają władzę PO KO a później się są oburzeni na rząd,który nie interesuje się lubuskim,czekajcie aż wróci do władzy PO KO oni będą inwestować w lubuskim?

jak jesteś ślepy i głuchy to GÓWNO wiesz

g
gosc
1 września, ‎16‎:‎55, Ringo:

Wreszcie coś innego, jakaś zmiana bo ciągle tylko PIS i PIS, jak w Sojuzie, aż do znudzenia.

Dziwne, bo ja widzę w i słyszę w lubuskim tylko : POKO, POKO, POKO ... i Lewica.

G
Gość

Tak to widać że że SLD i PO rządziły całe lata w lubuskim ,które jest najgorsze w Polsce najmniej inwestycji wszelakich,szczególnie małe miasta i wsie,ale widać pasuje to lubuszanom bo wybierają władzę PO KO a później się są oburzeni na rząd,który nie interesuje się lubuskim,czekajcie aż wróci do władzy PO KO oni będą inwestować w lubuskim?

r
repatryjant ze Lwowa
1 września, 22:15, DrAtanazyKula:

Czerwone lubuskie z potomkami kałmuków przywiezionych wagonami ze wschodu na pewno stanie na wysokości zadania i znowu zagłosuje na czerwono-tęczowych neomarksistów. Nie zapomnijcie wraże syny będąc konsekwentni swoich wyborów oddać 500 , 300 , 1300 itp itd.

A później wypnijcie swoje du..py dla POKOWIOSENNYCH złodziei.

Bo taka już wasza mentalność, że musicie czuć bata na własnym grzbiecie.

Mylisz się .

Też tak kiedyś myślałem.

Repatriacyjni ze wschodu nic nie dostali za darmo ,musieli majątki zdać ruskim na wschodzie.

A za darmochę to dostali ci z centralnej polski co przyjechali tu na krzywy ryj.

Według oficjalnych wyliczeń 30% to są potomkowie zabużan a reszta to z centralnej polski.

Ludzie z centralnej polski byli w większości z rodzin wielodzietnych i nie mogli liczyć na żadną tzw.ojcowiznę i dostali darmo od komunistów za co są wdzięczni do dziś.

A prawda jest taka że nie ma ziem odzyskanych jak podawała komunistyczna propaganda a co najwyżej zamienne.

Tak to ruskie i alianci wynegocjowali w Jałcie.

I TO WY CZYLI RESZTA POZA ZABUŻANAMI JESTEŚCIE NA TYCH TERENACH NA KRZYWY RYJ.

I TO WY PODRZUTKI KOMUNISTYCZNE Z CENTRALNEJ POLSKI GŁOSUJECIE NA CZERWONYCH .

n
nobody
1 września, 17:14, Zib:

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość - wynika najnowszego sondażu CBOS. Partia Jarosława Kaczyńskiego poprawiła swój wynik w stosunku do poprzedniego badania o 3 punkty proc. i może obecnie liczyć na 47 proc. poparcia.

Z badania CBOS wynika, że swoją reprezentację w Sejmie miałyby tylko cztery ugrupowania. Na drugim miejscu z wynikiem 19 proc. uplasowała się Koalicja Obywatelska. Ostatnie miejsce na podium należy do Lewicy - SLD, Wiośny i Lewicy Razem. Lewicowa koalicja może liczyć na 9 proc. poparcie. Próg wyborczy przekroczyłoby jeszcze Polskie Stronnictwo Ludowe, która ma na swoich listach kandydatów Kukiz'15. Chęć oddania na nich głosu zadeklarowało 6 porc. respondentów.

Pozostałe komitety znalazły się pod progiem: Komitet Bezpartyjni i Samorządowcy – 3 proc., Konfederacja Wolność i Niepodległość – 2 proc. 1 proc. respondentów zapowiedziało, że zagłosuje na inny komitet.

1 września, 17:38, Gość:

CBOS-Finansowanie z budżetu państwa - wikipedia.org

Czyli wszystko już jasne

Zgadnij czyja jest Gazeta Lubuska - Polska Press Grupa (Verlagsgruppe Passau).- i wszystko jasne.

p
pyrdek

Osobiście mam w tyle wybiory wszelakie .

G
Gość
1 września, 17:14, Zib:

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość - wynika najnowszego sondażu CBOS. Partia Jarosława Kaczyńskiego poprawiła swój wynik w stosunku do poprzedniego badania o 3 punkty proc. i może obecnie liczyć na 47 proc. poparcia.

Z badania CBOS wynika, że swoją reprezentację w Sejmie miałyby tylko cztery ugrupowania. Na drugim miejscu z wynikiem 19 proc. uplasowała się Koalicja Obywatelska. Ostatnie miejsce na podium należy do Lewicy - SLD, Wiośny i Lewicy Razem. Lewicowa koalicja może liczyć na 9 proc. poparcie. Próg wyborczy przekroczyłoby jeszcze Polskie Stronnictwo Ludowe, która ma na swoich listach kandydatów Kukiz'15. Chęć oddania na nich głosu zadeklarowało 6 porc. respondentów.

Pozostałe komitety znalazły się pod progiem: Komitet Bezpartyjni i Samorządowcy – 3 proc., Konfederacja Wolność i Niepodległość – 2 proc. 1 proc. respondentów zapowiedziało, że zagłosuje na inny komitet.

CBOS-Finansowanie z budżetu państwa - wikipedia.org

Czyli wszystko już jasne

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3