Wybory prezydenckie 2020. Kiedy się odbędą? Kto w nich wystartuje? Czy znany jest konkretny termin? [DATA, KANDYDACI, NAJNOWSZE SONDAŻE]

Paweł Wańczko
Paweł Wańczko
Prezydent RP jest wybierany na pięcioletnią kadencję. Urząd głowy państwa może sprawować maksymalnie przez dwie kadencje. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
W 2020 roku czekają nas wybory prezydenckie. Kadencja obecnego prezydenta Andrzeja Dudy kończy się 6 sierpnia. Wybory powinny odbyć się wcześniej. Jednak ze względu na koronawirusa, termin wyborów został przesunięty. Kiedy więc wybierzemy nowego prezydenta Polski?

Wybory prezydenckie 2020 nie odbędą się 10 maja

Wybory prezydenckie 2020 nie odbędą się 10 maja. W czwartek, 7 maja, późnym wieczorem Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała oficjalnie, że wybory prezydenckie w tym terminie nie mogą się odbyć. W wydanym komunikacie PKW pisze, że nie będzie obowiązywać cisza wyborcza, a lokale wyborcze pozostaną zamknięte.

- Państwowa Komisja Wyborcza, informuje wyborców, komitety wyborcze, kandydatów, administrację wyborczą oraz jednostki samorządu terytorialnego, że głosowanie w dniu 10 maja 2020 r. nie może się odbyć - pisze PKW w komunikacie.

- Jednocześnie w konsekwencji powyższego nie mogą mieć zastosowania także inne przepisy Kodeksu wyborczego związane z głosowaniem, w tym:

 1. wójtowie oraz konsulowie nie przygotowują spisów wyborców;
 2. nie będzie obowiązywać tzw. cisza wyborcza, tj. zakaz prowadzenia agitacji wyborczej i podawania do wiadomości publicznej wyników sondaży dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych;
 3. lokale wyborcze pozostaną zamknięte.

- Obowiązująca regulacja prawna pozbawiła Państwową Komisję Wyborczą instrumentów koniecznych do wykonywania jej obowiązków - przypomina PKW.

- W dniu 16 kwietnia 2020 r. została jednak uchwalona ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz. U poz. 695). Na mocy art. 102 tej ustawy zawieszone zostały obowiązki informacyjne wynikające z przepisów Kodeksu wyborczego, nałożone na wójtów i komisarzy wyborczych, ponadto przepisy dotyczące wydawania zaświadczeń o prawie do głosowania, głosowania korespondencyjnego oraz głosowania przez pełnomocnika. Zawieszone zostały przede wszystkim kompetencje Państwowej Komisji Wyborczej w zakresie ustalenia wzoru karty do głosowania i zarządzenia druku kart. Pozbawienie Państwowej Komisji Wyborczej prawnych możliwości drukowania kart do głosowania sprawiło, że głosowanie w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 10 maja 2020 r. jest niemożliwe. Karty wyborcze są bowiem warunkiem koniecznym do przeprowadzenia głosowania - pisze PKW w komunikacie.

PiS zmienił w nocy Kodeks Wyborczy tak, by wybory mogły się odbyć 10 maja mimo epidemii koronawirusa

Przypomnijmy. Podczs nocnych głosowań (z 27 na 28 marca) nad tzw. tarczą antykryzysową posłowie Prawa i Sprawiedliwości wnieśli poprawkę o zmianie prawa wyborczego. Umożliwia ona m.in. głosowanie korespondencyjne dla osób przebywających na kwarantannie. - PiS za wszelką cenę prze do wyborów 10 maja - komentuje opozycja.

"Za" tą poprawką zagłosowało 222 posłów (w tym po jednym z KO i PSL-Kukiz'15), z kolei przeciw było 214, a wstrzymało się trzech. Wśród głosów "przeciw" siedem to głosy parlamentarzystów z klubu PiS

Poprawka zmieniająca Kodeks wyborczy zakłada, że:

 • Głosować korespondencyjnie będą mogli wyborcy "podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych"
 • A także ci "którzy najpóźniej w dniu wyborów skończyli 60 lat".
 • Głosowania korespondencyjnego nie będzie można przeprowadzać w obwodach zagranicznych, na statkach morskich
 • Wyborcy ponad 60-letni, zamiast głosowania korespondencyjnego będą mogli wybrać głosowanie przez pełnomocnika (tak jak niepełnosprawni).
 • Zamiar głosowania korespondencyjnego trzeba zgłosić komisarzowi wyborczemu do 15 dnia przed wyborami, a jeśli ktoś jest na kwarantannie, do 5 dnia przed dniem wyborów.
 • Szczegóły głosowania korespondencyjnego w tym sposób i tryb otwierania kopert z głosami oddanymi korespondencyjne ma ustalać minister właściwy do spraw łączności (obecnie minister infrastruktury) w rozporządzeniu, po zasięgnięciu opinii szefa MSWiA, ministra zdrowia i PKW

Wybory prezydenckie 2020 mają odbyć się 10 maja. Opozycja apelowała o zmianę tego terminu w związku z pandemią koronawirusa.

Kto może zostać prezydentem RP?

Prezydent RP jest wybierany na pięcioletnią kadencję. Urząd głowy państwa może sprawować maksymalnie przez dwie kadencje. Prezydentem może zostać polski obywatel, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 35 lat. Kandydat urodzony przed 1 sierpnia 1972 r. musi złożyć oświadczenie lustracyjne.

Trwa głosowanie...

Czy weźmiesz udział w wyborach prezydenckich w 2020 r.?

Wybory prezydenckie odbędą się w maju 2020 r.

Przypomnijmy, że poprzednie wybory prezydenckie w Polsce odbyły się w maju 2015 r. Wygrał je Andrzej Duda. Natomiast wcześniej prezydenta RP Polacy wybierali w lipcu 2010 r. Wówczas zwyciężył Bronisław Komorowski.

Zgodnie z konstytucją wybory prezydenta RP zarządza marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującej głowy państwa. Wybory muszą odbyć się w dniu wolnym od pracy, który przypada w ciągu 60 dni od dnia zarządzenia wyborów.

W środę, 5 lutego 2020 r., w Dzienniku Ustaw opublikowano postanowienie marszałek Sejmu Elżbiety Witek o zarządzeniu wyborów prezydenckich, które odbędą się 10 maja 2020 r.. Formalnie rusza więc kampania wyborcza.

Jeśli dojdzie do drugiej tury, musi się ona odbyć 14 dni po pierwszej, czyli 24 maja 2020 r.

Do drugiej tury dojdzie wtedy, gdy żaden z kandydatów nie zdobędzie więcej niż połowy ważnie oddanych głosów. Przechodzi do niej dwoje kandydatów, którzy otrzymali najwięcej głosów.

ZOBACZ TEŻ

Wybory prezydenckie 2020. Kiedy rusza kampania wyborcza? I kiedy można prowadzić agitację?

Kampania wyborcza rusza po opublikowaniu postanowienia w sprawie wyborów w "Dzienniku Ustaw".

Zgodnie z Kodeksem wyborczym komitety wyborcze mogą prowadzić agitację dopiero po zarejestrowaniu przez Państwową Komisję Wyborczą. Na złożenie zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego kandydata na prezydenta jest czas do 16 marca.

Tak więc dopiero po zarejestrowaniu komitetu można zacząć zbieranie podpisów poparcia, aby zgłosić kandydata na prezydenta - potrzeba ich co najmniej 100 tys.

Komitety wyborcze, które zarejestrują kandydatów na prezydenta, otrzymają prawo do bezpłatnego czasu antenowego w publicznych: radiu i telewizji. Emisja spotów wyborczych w bezpłatnym czasie antenowym rozpocznie się 25 kwietnia.

Kampania wyborcza zakończy się o północy w piątek, 8 maja 2020 r. Do zakończenia głosowania w niedzielę 10 maja będzie obowiązywała cisza wyborcza. Głosowanie odbędzie się w godz. 7-21.

W przypadku, gdy żaden z kandydatów nie otrzyma więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się 24 maja.

Wybory na prezydenta Polski 2020 - kandydaci

MAŁGORZATA KIDAWA-BŁOŃSKA
Kandydatką na prezydenta RP z ramienia Platformy Obywatelskiej, jest wicemarszałek Sejmu, Małgorzata Kidawa-Błońska.
W sobotę (29 lutego) zorganonowano konwencję podczas której, Kidawa-Błońska zaprezentowała główne filary swojej prezydentury. Słowem kluczem było "bezpieczeństwo", w każdym niemal obszarze życia – od ochrony zdrowia, środowiska i klimatu, przez poziom zamożności Polaków, po obronność i politykę zagraniczną.

ANDRZEJ DUDA
Obecny prezydent Andrzej Duda ogłosił w środę (5 lutego), że będzie kandydował w najbliższych wyborach prezydenckich. Poinformował o tym podczas spotkania z mieszkańcami Lubartowa (woj. lubelskie). Andrzej Duda może liczyć na poparcie Prawa i Sprawiedliwości.

SZYMON HOŁOWNIA
Zamiar ubiegania się o urząd prezydenta RP ogłosił jeszcze w 2019 r. Szymon Hołownia - dziennikarz, publicysta, autor książek i działacz społeczny, który ma startować jako kandydat bezpartyjny. Po tym jak oficjalnie ogłoszono datę wyborów prezydenckich, mógł już oficjalnie to obwieścić.

Szymon Hołownia rozpoczął już swoją pierwszą trasę po rejestracji komitetu wyborczego. Wraz z tzw. Ekipami Szymona - grupami swoich wolontariuszy - zamierza otworzyć 16 biur we wszystkich województwach. W środę (19 lutego) odwiedził Zieloną Górę, gdzie najpierw zbierał podpisy pod pomnikiem Bachusa, a później otworzył lokal przy al. Bohaterów Westerplatte 46/10.

Szymon Hołownia przedstawił swój program pt. "Wizja i konkrety prezydentury". Zapowiada, że chce skupić się na czterech obszarach:

 • bezpieczeństwie narodowym,
 • wyzwaniach klimatycznych,
 • solidarności społecznej,
 • samorządności i działalności obywatelskiej.

Hołownia zamiast kuratoriów proponuje też stworzenie nowej centralnej instytucji - Komisji Edukacji Narodowej oraz doprowadzenie do ogólnokrajowego referendum nad zwiększeniem składki zdrowotnej.

ROBERT BIEDROŃ
Lewica (Wiosna, SLD i Lewica Razem) - Robert Biedroń został kandydatem Lewicy na prezydenta

Robert Biedroń zainaugurował w Słupsku (19 stycznia) swoją prezydencką kampanię wyborczą. - Polska pod rządami lewicowego prezydenta uczyni kolejny krok w kierunku nowoczesnego państwa dobrobytu, gdzie docenione zostaną nie tylko metropolie, ale i mniejsze miasteczka i wsie; państwa z silną pozycją w Unii Europejskiej, opartego na sile praworządności i na prawdziwej wspólnocie narodu - to główne przesłania wyborczej konwencji Roberta Biedronia.

WŁADYSŁAW KOSINIAK-KAMYSZ
Kandydatem PSL w wyborach prezydenckich w 2020 r. jest lider Ludowców, Władysław Kosiniak-Kamysz, który w sobotę, 29 lutego, w Jasionce koło Rzeszowa zainaugurował swoją kampanię wyborczą. Prawdziwą gwiazdą wydarzenia została żona kandydata Władysława Kosiniaka-Kamysza, Paulina Kosiniak-Kamysz, której wystąpienie porwało tłumy.

KRZYSZTOF BOSAK
Konfederacja Wolność i Niepodległość jako kandydata na prezydenta RP wystawia Krzysztofa Bosaka

Czytaj również:

Start w tegorocznych wyborach prezydenckich zapowiedział też były poseł Piotr Liroy-Marzec.

Z kolei były korespondent TVN i TVP z USA Mariusz Max-Kolonko powołał sztab, który sprawdza możliwość jego startu w wyborach.

W niedzielę, 8 lutego, poznaliśmy nazwisko jeszcze jednego kandydata na stanowisko prezydenta RP. Jest nim prof. Mirosław Piotrowski, były poseł PiS, który, jak podkreśla, chce reprezentować środowisko katolicko-narodowe rozczarowane rządami Andrzeja Dudy i liczy na wsparcie ojca Tadeusza Rydzyka.

Kadencja Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Zgodnie z art. 130 Konstytucji, Prezydent Rzeczypospolitej obejmuje urząd po złożeniu przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym. Złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta odbywa się w ostatnim dniu urzędowania ustępującego prezydenta, a jeśli został on wybrany w wyborach przedterminowych – w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw uchwały Sądu Najwyższego o stwierdzeniu ważności wyborów (art. 291 ust. 1 i 3 Kodeksu wyborczego). Odmowa złożenia przysięgi powoduje tymczasowe przejęcie obowiązków prezydenta przez Marszałka Sejmu do czasu wyboru nowego prezydenta.

Kadencja Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Ustępujący Prezydent Rzeczypospolitej kończy urzędowanie z chwilą złożenia przysięgi przez nowo wybranego prezydenta (art. 291 ust. 2 Kodeksu wyborczego).

Wybory prezydenckie 2020. Co mówią sondaże?

Według ostatniego badania IBRiS dla "Polityki", które miało na celu oszacowanie potencjału kandydatów, czyli dolnego i górnego pułapu ich wyborczych możliwości, wynika, że Andrzej Duda niezmiennie może liczyć na najwyższe poparcie wśród Polaków, ale pracownia IBRiS sprawdziła też potencjalne przepływy i odpływy elektoratów kandydatów na prezydenta. Głównym kandydatem na czarnego konia wyborów jest Władysław Kosiniak-Kamysz.

Na prezydenta Andrzeja Dudę chce głosować 42 proc. badanych. Na drugim miejscu jest Małgorzata Kidawa-Błońska z wynikiem 26 proc. głosów. Na trzecim miejscu znalazł się Robert Biedroń (8 proc.). Kolejne miejsca zajęli: Szymon Hołownia (6 proc.), Władysław Kosiniak-Kamysz (5 proc.) i Krzysztof Bosak (5 proc.). Swojego kandydata nie ma jeszcze 8 proc. respondentów. Spodziewana frekwencja wyniesie 58 proc.

Sondaż prezydencki wykonany w dniach 20-22 grudnia 2019 r. na próbie 1060 dorosłych Polaków przez Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu", wskazuje, że dojdzie do drugiej tury, w której Andrzej Duda zmierzy się z Małgorzatą Kidawą-Błońską.

Obecny prezydent mógłby w nim liczyć na 54,14 proc., a Małgorzata Kidawa-Błońska na 45,86 proc. głosów.

Według sondażu Social Changes dla portalu wPolityce.pl, który zrealizowano metodą CAWI w dniach 20-24 grudnia 2019 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie 1044 Polaków, obecny prezydent Andrzej Duda może liczyć na 43 proc. poparcia, kandydatka KO Małgorzata Kidawa-Błońska - 24 proc., bezpartyjny Szymon Hołownia - 13 proc., lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz - 9 proc., Adrian Zandberg z Lewicy Razem - 7 proc., a Krzysztof Bosak z Konfederacji - 4 proc.

Z sondażu prezydenckiego dla "Rzeczpospolitej", który wykonał IRBIS w dniach 19-20 grudnia na 1100 osobowej grupie respondentów badanej metodą CATI, wynika, że ankietowani wierzą w zwycięstwo Andrzeja Dudy. Aż 59,4 proc. badanych wskazało, że ich zdaniem obecny prezydent wygra wybory. 10,8 proc. opowiedziało się za Małgorzatą Kidawą-Błońską, 6,3 proc. za Szymonem Hołownią, a 5 proc. za Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Na kandydata Lewicy wskazało 1,9 ankietowanych, a że będzie to kandydat Konfederacji uznało 0,7 proc. badanych. 15,9 proc. wybrało odpowiedź "nie wiem, trudno powiedzieć".

Opróżnienie urzędu Prezydenta RP

Urzędowanie Prezydenta RP kończy się wskutek upływu kadencji; tym niemniej opróżnienie urzędu może nastąpić w wyniku rezygnacji, śmierci bądź złożenia z urzędu.

Z urzędu zrezygnowali

 • drugi Prezydent RP, Stanisław Wojciechowski ustąpił z urzędu w roku 1926 na skutek zamachu majowego przeprowadzonego przez marszałka Józefa Piłsudskiego
 • trzeci Prezydent RP, Ignacy Mościcki ustąpił z urzędu (1939; internowany w Rumunii, wyznaczył następcę zgodnie z przepisami Konstytucji kwietniowej)
 • ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski w 1990 ustąpił z urzędu w związku z dokonanym pierwszy raz po II wojnie światowej wyborem prezydenta Polski w sposób demokratyczny (po raz pierwszy Prezydenta RP wybrano wtedy w wyborach powszechnych)

Zmarli przed upływem kadencji

 • pierwszy Prezydent RP, Gabriel Narutowicz został zamordowany 16 grudnia 1922 roku w tydzień po objęciu urzędu
 • prezydenci RP na uchodźstwie Władysław Raczkiewicz, August Zaleski i Kazimierz Sabbat zmarli pełniąc obowiązki
 • prezydent RP Lech Kaczyński zginął w katastrofie lotniczej w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku

Skrócono kadencję

 • kadencja Prezydenta RP Wojciecha Jaruzelskiego została skrócona mocą ustawy o zmianie konstytucji RP z dnia 22 lipca 1952 (pierwotnie Konstytucja PRL)

Pocovidowa łysina

Wideo

Komentarze 27

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Paluszek Lichockiej !!!

G
Gość
6 lutego, 20:23, Ręką w nocniku:

My Polacy z lenistwa i głupoty oddajemy władzę i rząd OBCYM. Powinniśmy jako cały naród powiedzieć DOŚĆ podczas wyborów i głosować na Polaków i patriotów.

Powinniśmy oddolnie informować bliskich, rodzinę, znajomych o takiej konieczności i zagrożeniu. A my dużo gadamy i niewiele robimy, czekamy aż ktoś zrobi to za nas. A oni to wykorzystują.

A to nasz OBOWIĄZEK chronić OJCZYZNĘ !!! Czas Polacy wziąść odpowiedzialność za los ojczyzny, czas przestać się kłócić i zacząć WSPÓŁPRACOWAĆ dla wspólnej przyszłości.

Czas wycofać poparcie dla PiS i PO bo jedni reprezentują Żydów a drudzy Niemców. Wyprzedawali i nadal wyprzedają Polskę za grube miliony a nam dają ochłapy. Kaczyński powiedział "Polacy to głupi naród pijaczków". Czyżby miał rację ?

Kalstein kurdupel mały

B
Banita

Widzę, że komusza gazeta promuje tylko kandydatów Starych Kiejkutów, same nieszczęścia w naszym nieszczęśliwym kraju.

G
Gość

Szymon, zyskales u mnie autorytet pare lat temu, jak dowiedziałam się o twoich fundacjach, działaniach prospołecznych, różnych pięknych inicjatywach i zaczęłam je śledzić. Również twoje doświadczenie dziennikarskie, publicystyczne i wyjątkowa elokwencja są godne podziwu! Napisałeś mnóstwo książek, niestety tylko pare z nich przeczytałam, ale były bardzo inspirujące. Masz wielkie serce i wiarę w to, ze Polacy maja moc sprawcza i mogą w końcu żyć w dobrej, fajnej Polsce - dlatego w maju pierwszy raz z wielka radością i spokojnym sumieniem oddam na Ciebie głos!

G
Gość
18 lutego, 12:45, Gość:

Tylko Prezydent Duda jest kandydatem wszystkich ZDROWOMYSLĄCYCH Polaków. Chamska kłamliwa opozycja powinna wyginąć , pełni nienawiści konfederaci również. I tyle w temacie.

Nie pokazali środkowego palca w TVPiS czy nie widziałeś?

G
Gość

Dlaczego tak mało jest napisane o Bosaku, tylko krótka zmianka!! Dlaczego wasza Gazeta nie przedstawi rzetelnie wszystkich kandydatów?

G
Gość
6 lutego, 8:47, Gość:

Tylko prezydent Andrzej Duda może godnie nasz kraj reprezentować. Jest politykiem ugodowym. Dawał szansę sędziom, aby się naprawili i nie dotrzymali słowa więc teraz z nimi walczy. Po stronie kasty jest PO-SLD-PSL. Godnie reprezentuje nas za granicą. Dzięki jego staraniom mamy zniesione wizy do USA. Dba o wzmacnianie naszej armii. Odwiedza ludzi w każdym powiecie. Nie dopuszczono go do głosu w izraelu z okazji wyzwolenia obozu w Oświęcimiu więc zrezygnował z przyjazdu czym uratował honor Polski.

8 lutego, 18:59, Gość:

Szkoda słów na ten komentarz

O matko ktoś chyba odlecial

G
Gość
6 lutego, 8:47, Gość:

Tylko prezydent Andrzej Duda może godnie nasz kraj reprezentować. Jest politykiem ugodowym. Dawał szansę sędziom, aby się naprawili i nie dotrzymali słowa więc teraz z nimi walczy. Po stronie kasty jest PO-SLD-PSL. Godnie reprezentuje nas za granicą. Dzięki jego staraniom mamy zniesione wizy do USA. Dba o wzmacnianie naszej armii. Odwiedza ludzi w każdym powiecie. Nie dopuszczono go do głosu w izraelu z okazji wyzwolenia obozu w Oświęcimiu więc zrezygnował z przyjazdu czym uratował honor Polski.Szkoda słów na ten komentarz

G
Gość
1 lutego, 16:14, Gość:

Kto chce żebyśmy wyszli z Uni niech głosuje na PiS a kto chce zostać w Uni niech nie marnuje głosów na pogoczne małe partie które mają małe szanse wybicia się tylko niech głosuje na przeciwnika PiS. To juz każdy sam musi zadecydowałc czy stać nas jak Anglię na Betrix.

Co Ty piszesz!!

G
Gość

Bez ręki i bez nogi na wózku można jeszcze jechać na wybory czy pracować dlatego taki ważny neurochirurg

G
Gość

Na wybory mam iść jak do neurochirurga się nie idzie dostać w moim mieście Świdnica a składki podnieśli a firma Luxmed zwraca100%tylko w Świdnicy AW innych miastach mniej a miał być lepszy dostęp do lekarza

G
Gość

Duda i PiS raczej odrzucą projekt ustawy obywatelskiej, która może uchronić Polskę przed zagrabieniem wielkiego majątku Polaków przez wpływowe organizacje żydowskie. Już raz to zrobili w poprzedniej kadencji. Ani Duda ani PiS, ani oczywiście Kidawa czy Biedroń, nie mają wobec Polski czystych intencji w tej sprawie. Tylko środowiska prawicowe (Konfederacja, Roty Niepodległości) podejmują ten temat, a ich kandydatem jest Krzysztof Bosak.

G
Gość
6 lutego, 08:47, Gość:

Tylko prezydent Andrzej Duda może godnie nasz kraj reprezentować. Jest politykiem ugodowym. Dawał szansę sędziom, aby się naprawili i nie dotrzymali słowa więc teraz z nimi walczy. Po stronie kasty jest PO-SLD-PSL. Godnie reprezentuje nas za granicą. Dzięki jego staraniom mamy zniesione wizy do USA. Dba o wzmacnianie naszej armii. Odwiedza ludzi w każdym powiecie. Nie dopuszczono go do głosu w izraelu z okazji wyzwolenia obozu w Oświęcimiu więc zrezygnował z przyjazdu czym uratował honor Polski.

Proszę przeczytać sobie list z 2018 roku dr Ewy Kurek do Andrzeja Dudy, w którym wzywa go aby nie oddawał Polski we władanie Żydom na zasadzie prawa zasiedzenie i nie nazywał naszej ojczyzny żydowskim Polin. Po co Pan Prezydent pali w polskim parlamencie świece chanuka i brata się z Żydami ? Dlaczego mówi ze wszyscy Polacy mają w sobie krew żydowską ? Czy słyszał ktoś aby prezydent Niemiec czy Rosji mówił ze jego wszyscy obywatele mają chociaż krople krwi polskiej ? Jest to obłudne kłamstwo . Proszę samemu pomyśleć...

R
Ręką w nocniku

My Polacy z lenistwa i głupoty oddajemy władzę i rząd OBCYM. Powinniśmy jako cały naród powiedzieć DOŚĆ podczas wyborów i głosować na Polaków i patriotów.

Powinniśmy oddolnie informować bliskich, rodzinę, znajomych o takiej konieczności i zagrożeniu. A my dużo gadamy i niewiele robimy, czekamy aż ktoś zrobi to za nas. A oni to wykorzystują.

A to nasz OBOWIĄZEK chronić OJCZYZNĘ !!! Czas Polacy wziąść odpowiedzialność za los ojczyzny, czas przestać się kłócić i zacząć WSPÓŁPRACOWAĆ dla wspólnej przyszłości.

Czas wycofać poparcie dla PiS i PO bo jedni reprezentują Żydów a drudzy Niemców. Wyprzedawali i nadal wyprzedają Polskę za grube miliony a nam dają ochłapy. Kaczyński powiedział "Polacy to głupi naród pijaczków". Czyżby miał rację ?

G
Gość
26 stycznia, 21:56, Molo:

Głos oddam na Krzysztofa Bosaka ! Żeby później, nie było przekłamania, ze na Konfederacje nikt nie głosuje , co jest oszustwem. Konfederacja ma dużo większe poparcie niż wskazujące wszystkie spreparowane sondaże.

Amen

Dodaj ogłoszenie