MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie 2020. Komisarz zamiast wójta czy burmistrza? To nie taka prosta sprawa!

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Wybory prezydenckie mają odbyć się 10 maja.
Wybory prezydenckie mają odbyć się 10 maja. Jarosław Miłkowski
- Samorzadowcy, nie dajcie się zastraszyć! – pisze Sebastian Ciemnoczołowski, radny wojewódzki. I punkt po punkcie pokazuje, że wprowadzenie komisarzy do gmin, które nie chcą zorganizować wyborów, nie jest takie łatwe i szybkie.

- Samorządy są częścią władzy państwowej. One nie mogą sobie działać poza prawem. Oczywiście są przepisy, które umożliwiają postępowanie wobec takich osób, które chcą się ustawić ponad prawem. Można wyznaczyć komisarzy. Niech ci samorządowcy, którzy teraz buńczucznie zapowiadają, że złamią prawo, liczą się ze stratą stanowisk – tak na antenie Radia Kraków mówił wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Odnosił się on do zapowiedzi części samorządowców, którzy informują, że w związku z sytuacją w kraju, nie będą w stanie przeprowadzić wyborów prezydenckich.

Trwa głosowanie...

Czy wierzysz, że wybory 10 maja dojdą do skutku?

„Koleżanki i koledzy samorządowcy, nie dajcie się zastraszyć” – napisał w mediach społecznościowych Sebastian Ciemnoczołowski, radny sejmiku wojewódzkiego, a wcześniej burmistrz Kargowej. Przywołuje opinię mecenasa Macieja Kiełbusa, który pokazuje, że komisarzy zamiast szefów samorządów nie udałoby się wprowadzić przed 10 maja, na który to dzień zaplanowana jest I tura wyborów.

Odwołanie wójta przez premiera i wyznaczenie osoby pełniącej funkcje wójta jest rozstrzygnięciem nadzorczym, które poprzedzone jest kilkuetapową procedurą.

„Rozstrzygnięcia nadzorcze podlegają zaskarżeniu do sądu. Fmina ma na skargę 30 dni. Sąd rozpoznaje skargę na rozstrzygnięcie też w ciągu 30 dni. Spec-ustawa wstrzymuje bieg tych terminów. Rozstrzygnięcia nadzorcze stają się prawomocne i wykonalne z upływem terminu do wniesienia skargi bądź datą oddalenia lub odrzucenia skargi przez sąd. A wybory są za niespełna 40 dni” – wylicza za prawnikiem Sebastian Ciemnoczołowski.

- Jak marszałek Terlecki chce wprowadzić komisarzy do samorządu, żeby przeprowadzić wybory? – pyta retorycznie radny wojewódzki.

W Lubuskiem o tym, że nie będą w stanie przeprowadzić wyborów mówią głośno: prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki oraz burmistrz Krosna Odrzańskiego Marek Cebula.
Problemy z organizacją mogą pojawić się także w Gorzowie. W poniedziałek 30 marca gorzowski szpital powiadomił bowiem urząd miasta w Gorzowie, że nie rekomenduje utworzenia komisji wyborczej w szpitalu.

Czy wybory się odbędą? W ostatnich dniach PiS przedstawił pomysł, by głosowanie było korespondencyjne.

Czytaj również:
Przełóżcie te wybory! – apeluje część samorządowców. Wspiera ich senator Wadim Tyszkiewicz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska