Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie 2020. Komisja Kultury grozi palcem TVP? Koalicja Obywatelska składa skargę do KRRiT

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Wybory prezydenckie 2020. Komisja Kultury grozi palcem TVP. „Promocja jednego kandydata i zachwianie proporcji”
Wybory prezydenckie 2020. Komisja Kultury grozi palcem TVP. „Promocja jednego kandydata i zachwianie proporcji” Wojciech Wojtkielewicz
Komisja Kultury i Środków Przekazu, w projekcie do którego dotarły media, wydała opinię w której stwierdza, że początek kampanii prezydenckiej wskazuje, iż media publiczne promują jednego kandydata – Andrzeja Dudę. Komisja wzywa także Krajową Radę Radiofonii i Telewizji do przeprowadzania kontroli relacji z kampanii prezydenckiej. Skargę na działania TVP złożyła natomiast Koalicja Obywatelska.

Media publiczne faworyzują jednego kandydata

Komisja Kultury i Środków Przekazu w projekcie opinii zwraca uwagę, że choć Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie przeprowadzała monitoringu prezentacji ostatnich kampanii wyborczych w mediach publicznych, to doświadczenia z rozpoczynającej się kampanii prezydenckiej wskazują na promocję jednego kandydata i „zachwianie proporcji”.

Komisja Kultury podkreśla, że zgodnie z ustawą, publiczna radiofonia i telewizja realizuje misję publiczną, „oferując całemu społeczeństwu i poszczególnym jego częściom, zróżnicowane programy i inne usługi w zakresie informacji, publicystyki, kultury, rozrywki, edukacji i sportu, cechujące się pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością oraz innowacyjnością, wysoką jakością i integralnością przekazu”.

Komisja dodaje, że audycje i programy emitowane w ramach mediów publicznych nie mogą wprost, wyraźnie i jednoznacznie wspierać jednego tylko kandydata bądź jedną tylko partię polityczną.

„Komisja zwraca uwagę, że przedstawianie wydarzeń w sposób jednoznacznie wspierający określonego kandydata nie stanowi rzetelnego ukazywania całej różnorodności wydarzeń i zjawisk w kraju, co nie sprzyja swobodnemu kształtowaniu się poglądów
obywateli oraz formowaniu się opinii publicznej. Naruszeniem norm obiektywizmu jest tendencyjne formowanie prezentowanych treści według z góry określonych kryteriów politycznych” - czytamy w opinii

Komisja wzywa KRRiT do podjęcia kontroli

W projekcie opinii Komisji Kultury i Środków przekazu zwraca także uwagę, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, zgonie z ordynacją, powinna stać na straży wolności słowa w radiu i telewizji, samodzielności dostawców usług medialnych i interesów odbiorców oraz zapewnia otwarty i pluralistyczny charakter radiofonii i telewizji.

Tymczasem do tej pory Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie przeprowadzała monitoringu prezentacji ostatnich kampanii wyborczych w mediach publicznych.

W związku z tym Komisja Kultury wezwała KRRiT do do przeprowadzenia monitoringu mediów publicznych w zakresie relacjonowania kampanii wyborczej na rzecz kandydatów zgłoszonych w wyborach na prezydenta Polski. Komisja dała radzie 30 dni na opublikowanie stosownych wniosków.

Zachwianie zasady proporcjonalności?

Zdaniem Komisji Rada w szczególności powinna ustalić, czy w programach i audycjach emitowanych przez media publiczne zachowana jest zasada proporcjonalności w liczbie zapraszanych gości prezentujących dane stanowisko bądź pogląd, określenia ile czasu określonego w minutach i godzinach media publiczne poświęcają prezentacji urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy, a ile czasu poświęcają innym kandydatom w wyborach na prezydenta.

KRRiT powinna także sprawdzić, ile czasu poświęcają krytyce partii rządzącej oraz urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy, a ile czasu poświęca się na krytykę pozostałych partii politycznych oraz kandydatów w wyborach prezydenckich oraz ustalić, czy, w jakim zakresie i które audycje i programy emitowane przez media publiczne naruszają normy.

KO składa skargę na TVP

Rzecznik sztabu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej Adam Szłapka poinformował wczoraj, że komitet wyborczy kandydatki KO złożył do KRRiT skargę na działalność TVP. - W „Wiadomościach” 15 lutego o 19:30 materiał dotyczący kandydata na prezydenta Andrzeja Dudy trwał 10 minut. W tym samym wydaniu 1,5 minuty trwał materiał dotyczący wszystkich innych kandydatów, w tym Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, o której informacja trwała zaledwie 20 sekunud. To oznacza, że w jednym tylko wydaniu „Wiadomości” Andrzej Duda był pokazywany 20 razy dłużej niż Kidawa-Błońska - mówił poseł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wybory prezydenckie 2020. Komisja Kultury grozi palcem TVP? Koalicja Obywatelska składa skargę do KRRiT - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska