Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie powinny się odbyć czy nie? Pytamy burmistrza Bartłomieja Bartczaka

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Burmistrz Bartłomiej Bartczak uważa, że przeprowadzenie wyborów prezydenckich w maju nie będzie możliwe.
Burmistrz Bartłomiej Bartczak uważa, że przeprowadzenie wyborów prezydenckich w maju nie będzie możliwe. Łukasz Koleśnik
Coraz więcej samorządowców zwraca uwagę na to, że przeprowadzenie wyborów prezydenckich w maju, w poszczególnych regionach będzie niemożliwe przez koronawirusa. Zwracają też uwagę na bezpieczeństwo zdrowotne wyborców oraz członków komisji. Burmistrz Krosna Odrzańskiego, Marek Cebula już oficjalnie wypowiadał się, że gmina nie ma zamiaru brać odpowiedzialności za wybory. A Gubin?

Przypomnijmy, że burmistrz Krosna Odrzańskiego, Marek Cebula jako prezes Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego przesłał pismo do Państwowej Komisji Wyborczej. Wskazywał w nim szereg problemów, które uniemożliwią przeprowadzenie zbliżających się wyborów prezydenckich.

Wielu włodarzy podziela to zdanie, inni jeszcze się nie wypowiedzieli. Dopytujemy burmistrza Gubina Bartłomieja Bartczaka o stanowisko w tej sprawie.

Nie uda się zebrać komisji do wyborów prezydenckich

Wybory prezydenckie w maju. Powinny się odbyć czy nie?

– Uważam, że nie uda się znaleźć ludzi do komisji wyborczych – mówi burmistrz Bartczak. – To jest podstawowy problem. Ponadto rząd wprowadza coraz większe restrykcje, więc zorganizowanie wyborów w klasycznym trybie wydaje się być niemożliwe. Wątpię żebyśmy byli przygotowani na inny sposób.

- Mówi się o “wyborach korespondencyjnych” - dodaje Bartczak. Wciąż jednak muszą pracować przy nich ludzie, należy karty wydrukować, dostarczyć. Poza tym mieszkańcy nie chcą się angażować. Nie chcą wychodzić albo kogoś przyjmować w domu. Boją się o swoje zdrowi i zostają w domu.

Burmistrz Cebula w swoim piśmie wskazał szereg problemów organizacyjnych.Czy burmistrz Bartczak się z nimi zgadza?

– Sytuacja związana z wyborami w poszczególnych samorządach jest praktycznie taka sama. Te same problemy, które przedstawiał burmistrz Cebula występują też u nas – zaznacza gubiński włodarz. – Wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że jest to trudny okres. Mamy do czynienia z sytuacją kryzysową i dotyka ona wszystkich gmin.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT MINUTA PO MINUCIE

Zielona Góra. Świdnica. Koronowirus w Zielonej Górze. Wójt gminy Świdnica zachęca do zostania w domu.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska