Wybory samorządowe 2014. Już oficjalnie - PO przed PSL w...

  Wybory samorządowe 2014. Już oficjalnie - PO przed PSL w sejmiku lubuskim. Kto został radnym?

  Zdjęcie autora materiału

  Wybory samorządowe 2014. Już oficjalnie - PO przed PSL w sejmiku lubuskim. Kto został radnym?

  ©Mariusz Kapała

  PO z wynikiem 25,37 proc. i 10 mandatami wygrała wybory do sejmiku woj. lubuskiego z PSL. Ludowcom 22,90 proc. głosów dało 8 miejsc w sejmiku. Zasiądą w nim także przedstawiciele PiS, SLD i KWW Lepsze Lubuskie.
  Wybory samorządowe 2014. Już oficjalnie - PO przed PSL w sejmiku lubuskim. Kto został radnym?

  ©Mariusz Kapała

  PiS uzyskało 16,91 proc. ważnych głosów i 5 mandatów. Tyle samo radnych będzie miał SLD z poparciem na poziomie 14,85 proc. Lepsze Lubuskie dostało 11,94 proc. i będzie miało 2 radnych.

  Do sejmiku woj. lubuskiego nie weszły: KW Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke - 2,76 proc., KWW Bezpartyjni Aktywni Kompetentni - 2,06 proc., KWW Ruch Narodowy 1,37 proc., KW Twój Ruch - 1,06 proc., KWW Nowy Ład - 0,62 proc. i KW Demokracja Bezpośrednia - 0,15 proc. głosów.

  Mandaty dla PO uzyskała m.in. marszałek Elżbieta Polak i przewodniczący sejmiku Tomasz Możejko, a także prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki (prawdopodobnie zrzeknie się mandatu) i burmistrz Drezdenka Maciej Pietruszak (wygrał wybory na burmistrza w pierwszej turze, prawdopodobnie także zrzeknie się mandatu) oraz przedsiębiorca i honorowy prezes Stali Gorzów Władysław Komarnicki.

  PSL będą reprezentować w sejmiku m.in. Czesław Fiedorowicz, Stanisław Tomczyszyn, Anna Chinalska czy Grażyna Dereń. Z tej samej listy mandaty wywalczyli też burmistrz Szprotawy Józef Rubacha (prawdopodobnie zrzeknie się mandatu), starosta gorzowski Józef Kruczkowski i wicewojewoda lubuski Jan Świrepo.

  Tadeusz Ardelli, Robert Paluch, Zbigniew Kościk, Marek Surmacz i Władysław Dajczak - to piątka kandydatów PiS, którzy zasiądą w sejmiku.

  Z Sojuszu do sejmiku weszli Edward Fedko, Tomasz Wontor i Marek Zaręba - to radni mijającej kadencji. Ponadto mandat wywalczył Franciszek Wołowicz (przeszedł do drugiej tury wyborów burmistrza Żar) i ustępujący prezydent Gorzowa Tadeusz Jędrzejczak (bezpartyjny).

  Mandaty dla KWW Lepsze Lubuskie - Bezpartyjny Samorząd wywalczyli: prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz (prawdopodobnie zrzeknie się mandatu) i Łukasz Mejza.

  Przed czterema laty wybory do sejmiku woj. lubuskiego wygrała PO z wynikiem 33,89 proc., uzyskując 11 mandatów, przed SLD - 26,09 proc. - 9 mandatów. Po pięciu kandydatów wprowadziły także do sejmiku PiS i PSL, uzyskując odpowiednio 16,97 proc. i 14,49 proc. poparcia. Pozostałych sześć komitetów wyborczych nie przekroczyło wówczas 5 proc. progu. W 2010 r. frekwencja wyniosła 45,99 proc.

  W lubuskim sejmiku zasiada 30 radnych. Przed tegorocznymi wyborami samorządowymi rządziła koalicja PO-PSL. Ten układ najpewniej zostanie utrzymany, lecz koalicja powiększy przewagę głosów.

  Oceniając wyniki wyborów do sejmiku lubuskiego politolog dr. hab. Jarosław Macała z Uniwersytetu Zielonogórskiego powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że są one zaskakujące, jeśli chodzi o sukces PSL i porażkę SLD oraz stagnację PO i PiS.

  - Stąd też łatwo wskazać, kto przegrał, a kto wygrał. Największym wygranym jest PSL, a największa porażka to wynik SLD, podobnie jak w skali kraju. PiS i PO w zasadzie utrzymały swój stan posiadania w sejmiku, choć wyraźnie spadła ilość głosów, które PO dostała w porównaniu z wyborami z 2010 r. Zapewne część nich przepłynęła do PSL, a część zabrało Lepsze Lubuskie - wyjaśnił Macała.

  Jego zdaniem Lepsze Lubuskie i sukces podobnego komitetu na Dolnym Śląsku pokazują, że można rywalizować z ogólnopolskimi partiami na poziomie sejmików przy udziale komitetów obywatelskich.

  - To może być droga na przyszłość, ale jeszcze wyboista i trudna. Dziś wydaje się nierealne mówienie o tym, że następuje czy też w najbliższym czasie nastąpi koniec dominacji partii politycznych na tym szczeblu samorządu - dodał politolog UZ.

  Macała nie ma wątpliwości, że wynik PSL przełoży się na nowy podział władzy w zapewne rządzącej nadal w województwie lubuskim koalicji PO-PSL. - Ludowcy będą mieli w niej znacznie więcej do powiedzenia - powiedział. W jego opinii przy takim rozkładzie mandatów rola opozycji będzie mniejsza niż w poprzedniej kadencji, kiedy koalicja PO-PSL miała większość tylko jednego głosu.

  Przewodnicząca lubuskiej Platformy Bożenna Bukiewicz poinformowała, że zaczęły się rozmowy dotyczące kontynuacji koalicji PO-PSL w sejmiku, a władze wojewódzkie PO podjęły już uchwałę rekomendującą na stanowisko marszałka Elżbietę Polak, która obecnie pełni tę funkcję.

  Oceniając wynik Lepszego Lubuskiego - debiutanta w sejmiku - lider tego komitetu Wadim Tyszkiewicz powiedział, że jest on przyzwoity, jednak liczył na więcej. - Dlatego że potencjał ludzi, jakim dysponowaliśmy, za tym przemawiał. Zabrakło jednak liderów, którzy wycofali się ze współpracy z nami w ostatniej chwili na rzecz reprezentowania partii politycznych. Szkoda, bo samorządowcy mogli mieć decydujący głos w sejmiku - wyjaśnił.

  Według Tyszkiewicza wejście do sejmiku jego komitetu oznacza, że dominacja partii politycznych na tym szczeblu samorządu została przerwana.


  Oferty pracy z Twojego regionu

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Wideo