Wybory samorządowe 2018. Nowy sondaż wyborczy "Gazety Lubuskiej". Czy w Zielonej Górze będziemy wybierali prezydenta w II turze?

Maciej Dobrowolski
Sondaż wyborczy “Gazety Lubuskiej” przeprowadzliśmy 15 i 16 października wśród mieszkańców Zielonej Góry. Wyniki są już nieco inne niż w poprzednim sondażu.

Podczas sondażu przeprowadzonego 15 i 16 października 2018 roku (* opis badania na końcu tekstu) pytaliśmy zielonogórzan, kogo widzieliby na stanowisku prezydenta miasta. Kto wygrał?

Wybory samorządowe 2018. Nowy sondaż wyborczy "Gazety Lubus...

Niezmiennie na pierwszej pozycji znajduje się Janusz Kubicki (KWW Janusz Kubicki Bezpartyjni). Obecny włodarz zdobył w naszym badaniu 52 proc. głosów. Gdyby wyborcy zagłosowali dokładnie tak, jak w naszym badaniu, to Janusz Kubicki uniknąłby walki o fotel prezydent miasta podczas drugiej tury. Na kolejnym miejscu znalazła się Anita Kucharska-Dziedzic (Ruch Miejskie Zielona Góra), która uzyskała 16 proc. Niewiele mniej zdobył Piotr Barczak (Prawo i Sprawiedliwość) – 13,6 proc. oraz Tomasz Nesterowicz (Sojusz Lewicy Demokratycznej) – 12 proc. Na ostatniej pozycji w naszym sondażu znalazł się kandydat Koalicji Obywatelskiej (PO i Nowoczesna) – Sławomir Kotylak, który zdobył 6,4 proc. głosów. Jak wyniki komentują poszczególni kandydaci?
Zobacz też: **TU ZNAJDZIESZ WSZYSTKICH KANDYDUJĄCYCH W WYBORACH SAMORZĄDOWYCH **

Wybory samorządowe 2018 w Zielonej Górze - Janusz Kubicki

Prezydent Janusz Kubickie już wcześniej deklarował nam, że przyjmuj wszystkie sondaże z pokorą. Dla niego najważniejszy jest dzień wyborów. - Wierzę, że mieszkańcy doceniają moją dotychczasową pracę. Życzyłbym wszystkim politykom, aby po 12 latach rządów posiadali ponad 50 proc. poparcia. To bardzo duży kapitał społeczny! Ale na rzecz mieszkańców musimy pracować każdego dnia - twierdzi obecny włodarz miasta.

Prezydent Kubicki największe poparcie ma wśród osób w przedziale wieku 30-44 lata (32,9 proc. głosów) oraz powyżej 60 roku życia (28,9 proc.). Bardziej ufają mu także mężczyźni (57,9 proc.) niż kobiety (42,1 proc.).

Zobacz też: **TU ZNAJDZIESZ WSZYSTKICH KANDYDUJĄCYCH W WYBORACH SAMORZĄDOWYCH **

Wybory samorządowe 2018. Nowy sondaż wyborczy "Gazety Lubus...

Wybory samorządowe 2018 w Zielonej Górze - Anita Kucharska-Dziedzic

Anita Kucharska Dziedzic w naszym poprzednim sondażu również zdobyła drugie miejsce (ex quo z Tomaszem Nestorowiczem). Teraz umocniła swoją pozycję, jako lider opozycji. - Pięknie dziękuję za zaufanie. Jestem nim naprawdę zbudowana i wzruszona. Pokładane we mnie i w nas oczekiwania i nadzieje na zmianę stylu zarządzania, na oddanie miasta mieszkańcom, na liczenie się z potrzebami i opiniami zielonogórzanek i zielonogórzan, na oparcie rozwoju Zielonej Góry na potencjale ludzi, ich umiejętnościach i kompetencjach, naprawdę dodają skrzydeł – mówi Kucharska-Dziedzic. - Widać, że lata pracy społecznej z ludźmi i dla ludzi są ważniejsze niż partyjne układanki czy ogrom pieniędzy, także publicznych pieniędzy na kampanię, propagandę i zawłaszczenie przestrzeni miasta na bilbordy i banery. My wydrukowaliśmy tysiące map programowych zamiast reklam naszych twarzy – tłumaczy kandydatka Ruchu Miejskiego.

Na Anitę Kucharską-Dziedzic w większej mierze głosować chcą kobiety (55,6 proc.) niż mężczyźni (44,4 proc.). Społeczniczka popularna jest wśród młodych wyborców w wieku 18-29 lat (31,1 proc.).

Wybory samorządowe 2018 w Zielonej Górze - Piotr Barczak

Piotr Barczak w swojej kampanii starał się być blisko ludzi. – Moja kandydatura jest jedyną faktyczną alternatywą dla prezydenta Kubickiego – twierdzi polityk PiS. – Jeżeli dojdzie do drugiej tury wyborów, to wierzę, że będę w stanie pokonać obecnego włodarza miasta. Nie wiem czy pozostali kandydaci poprą mnie w takiej sytuacji, trudno o tym dzisiaj przesądzać. Mogę jednak zapewnić zielonogórzan, że jestem gwarantem, że do naszego miasta będą płynąć pieniądze ze źródeł krajowych i zagranicznych. Dzięki temu będziemy mogli zrealizować w Zielonej Górze niezbędne inwestycje – mówi P. Barczak.

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości w zdecydowanej większości cieszy się popularnością wśród mężczyzn (65,6 proc.). Kobiety stanowią jedynie 34,4 proc. jego elektoratu. Co ciekawe, na Piotra Barczak zamierzają w największym stopniu głosować osoby w wieku 30-44 lata (43,8 proc.).

Zobacz też: **TU ZNAJDZIESZ WSZYSTKICH KANDYDUJĄCYCH W WYBORACH SAMORZĄDOWYCH **

Wybory samorządowe 2018 - Tomasz Nesterowicz

Na czwartym miejscu znalazł się tym razem Tomasz Nesterowicz. Kandydat Sojuszu Lewicy Demokratycznej twierdzi jednak, że podchodzi ostrożnie do wyników wszystkich sondaży. – Prawdziwy test odbędzie się w niedzielę. To wtedy okaże się, jakiego prezydenta wybiorą mieszkańcy Zielonej Górze. Mam nadzieję, że zaufają mojej osobie – tłumaczy T. Nesterowicz. Polityk SLD wierzy, że w tym roku dojdzie do drugiej tury wyborów. – Zielona Góra na to zasługuje. Jestem przekonany, że na tym stanowisku potrzebujemy nowej osoby, która tchnie nowe życie w nasze miasto – przekonuje.

Podobnie jak w poprzednim sondaży Tomasz Nesterowicz ma duże poparcie wśród kobiet 64 proc.) a zdecydowanie mniejsze wśród mężczyzn (36 proc.). Wedle naszego sondażu największe poparcie znajduje wśród mieszkańców w przedziale wieku 30-44 lata (44 proc.).

Zobacz też: **TU ZNAJDZIESZ WSZYSTKICH KANDYDUJĄCYCH W WYBORACH SAMORZĄDOWYCH **

Wybory samorządowe 2018 - Sławomir Kotylak

Sławomir Kotylak nie przykłada dużej wagi do badań sondażowych. – Cały czas staram się przekonać mieszkańców do moich propozycji. Prawdziwym testem będzie dzień wyborów. To wtedy okaże się, jakim faktycznie cieszę się poparciem wśród zielonogórzan – mówi polityk Platformy Obywatelskiej. Warto przypomnieć, że jego kandydatura została wyłoniona w partii w ramach prawyborów wśród działaczy PO. Później zaakceptowali ją także przedstawiciele lokalnych struktur Nowoczesnej.

Na Sławomira Kotylaka w większej mierze zamierzają głosować mężczyźni (53,3 proc.) niż kobiety (46,7 proc.). Najwięcej osób popierających polityka PO również wywodzi się wśród osób z przedziału wiekowego (30-44 lata).

Komentarz eksperta - dr hab. Lecha Szczegóły, prof. UZ

O komentarz sondażu poprosiliśmy również dr hab. Lecha Szczegółę, prof. UZ, specjalistę z dziedziny socjologii polityki. – Nadchodzące wybory samorządowe będą miały bardzo dużą wagę, będą bowiem początkiem politycznego czworoboju w nadchodzących latach (wybory samorządowe, do europarlamentu, do Sejmu i Senatu oraz prezydenckie – przyp. red.). Obecny obóz rządzący ma świadomość tego faktu. Jeszcze nigdy nie zdarzyło się, aby premier kraju był tak mocno zaangażowany w wybory samorządowe – twierdzi dr Szczegóła.

W jego opinii w sondażu wyraźnie widać, że obecny prezydent Janusz Kubicki zabiera głosy wszystkim ugrupowaniom czy też środowiskom politycznym w mieście. Nasz ekspert jest jednak zdania, że jeśli doszłoby do drugiej tury wyborów to nie można wykluczyć niespodzianki. – Wyraźnie widać, jak bardzo wiele głosów traci w Zielonej Górze Platforma Obywatelska. Jest to efekt polityki, jaką ta partia prowadziła w mieście w ostatnich latach. To odbija się również na wyniku jej kandydata – tłumaczy dr Lech Szczegóła.

* Badanie zrealizowane przez Polska Press Grupę, we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia, w dniach 15-16 października 2018 roku, na reprezentatywnej kwotowo próbie 200 dorosłych mieszkańców Zielonej Góry w formule bezpośredniego wywiadu ankieterskiego z wykorzystaniem papierowego kwestionariusza. Przy szacowaniu poparcia dla kandydatów brano pod uwagę tylko wskazania respondentów deklarujących udział w wyborach.

KOMENTARZ WYNIKÓW SONDAŻU PREZYDENCKIEGO - DR HAB. LECH SZCZEGÓŁA, PROFESOR UZ

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie