MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybuch gazu w Łupowie pod Gorzowem. Mieszkańcy nie mają gazu. Powołano sztab kryzysowy. Gazownicy muszą wejść do każdego domu i mieszkania

Michał Korn
Michał Korn
Na miejsce zadysponowano jedenaście zastępów straży pożarnej, policję, pogotowie ratunkowe oraz pogotowie gazowe.
Na miejsce zadysponowano jedenaście zastępów straży pożarnej, policję, pogotowie ratunkowe oraz pogotowie gazowe. OSP Bogdaniec
W sobotni poranek, 3 grudnia w podgorzowskim Łupowie doszło do wybuchu gazu. Na miejsce zadysponowano jedenaście zastępów straży pożarnej, policję, pogotowie ratunkowe oraz pogotowie gazowe. Są ranni. Z powodu uszkodzenia gazociągu mogą wystąpić problemy z dostawą gazu dla mieszkańców - informuje Polska Grupa Gazownictwa. Szacuje się, że w niektórych miejscowościach gazu może nie być nawet dwa dni.

Aktualizacja, niedziela, godz. 17.30

  • Urząd Miasta w Kostrzynie nad Odrą informuje, że według komunikatów uzyskanych od PGS kostrzyński szpital i Szkoła Podstawowa nr 3 są już zaopatrywane w gaz a pozostałe szkoły i przedszkola mają mieć wznowione dostawy w ciągu najbliższych 3 godzin.
  • Szkoły podstawowe w Witnicy SP1, SP2 oraz szkoła średnia "Kopernik" będą jutro ZAMKNIĘTE. Jutro będą nieczynne także takie placówki jak Środowiskowy Dom Samopomocy oraz Senior Wigor w Witnicy. Niestety pomimo uruchomienia kotłowni nie będzie możliwe nagrzanie tych miejsc do odpowiedniej temperatury.

Aktualizacja, niedziela, godz. 12.15

15 tys. osób bez gazu po awarii w Łupowie

Awaria gazociągu wysokiego ciśnienia w Łupowie została usunięta
Polska Spółka Gazownictwa z Grupy ORLEN informuje, że awaria gazociągu wysokiego ciśnienia w m. Łupowo w województwie lubuskim została usunięta i obecnie służby rozpoczęły prace związane z przywracaniem dostaw gazu do kolejnych mieszkańców gmin: Bogdaniec, Witnica, Kostrzyn nad Odrą z województwa lubuskiego, a także Dębno i Mieszkowice z województwa zachodnio-pomorskiego.
Obecnie bez gazu pozostaje ok. 15 tys. odbiorców. Na miejscu, we wszystkich wymienionych gminach, są obecni pracownicy Polskiej Spółki Gazownictwa z Grupy ORLEN, którzy prowadzą działania związane bezpośrednio z przywróceniem dostaw paliwa gazowego do odbiorców. Prace będą prowadzone przez całą dobę.
Ponieważ tempo prac będzie zależne od dostępu służb PSG do domów i mieszkań, do których wstrzymano dostawy gazu, Polska Spółka Gazownictwa zwraca się do mieszkańców z prośbą o umożliwienie dostępu do tych lokali.
Spółka pozostaje również w kontakcie z lokalnymi władzami i pracuje nad minimalizacją skutków ograniczeń w dostawach gazu dla mieszkańców. Będziemy na bieżąco informować opinię publiczną nt. rozwoju sytuacji.

Aktualizacja, godz. 18.30:

Wybuch gazu w Łupowie - powołano sztab kryzysowy

Powołany Sztab Kryzysowy Gminy Witnica informuje, że jest w trakcie pozyskiwania grzejników i farelek z Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego i ze Starostwa Powiatowego w Gorzowie Wielkopolskim, dla osób, które będą miały duże problemy z ogrzaniem domostwa. Osoba do kontaktu: Henryk Józefczyn: 697 690 157.

Pracownicy muszą wejść do każdego domu, mieszkania

- Pracownicy Polskiej Spółki Gazownictwa cały czas pracują nad usunięciem awarii gazociągu wysokiego ciśnienia w Łupowie. Planujemy, że awaria zostanie usunięta dziś w godzinach wieczornych, a następnie służby rozpoczną najpierw odpowietrzanie, a potem nagazowanie sieci, które potrwa około kilku godzin i w następnej kolejności będziemy sukcesywnie przywracać dostawy gazu do kolejnych mieszkańców. Tutaj warto podkreślić, że aby zrobić to skutecznie nasi pracownicy muszą dostać się do każdego domu, mieszkania, do którego gaz został wcześniej zakręcony - apeluje Grzegorz Cendrowski, rzecznik prasowy Polskiej Spółki Gazownictwa.

Około godziny 18 rozpoczęło się zakręcanie głównych zaworów przy domostwach. PSG skierowała w tym celu do Witnicy dodatkowe ekipy gazowników. Prace rozpoczęły się od ulicy Kostrzyńskiej (od strony wyjazdu na Kostrzyn). Następnie pracownicy Państwowej Spółki Gazownictwa będą zakręcać zawory na ul. Traugutta. Szczegółowych informacji udziela burmistrz Miasta i Gminy Witnica w bezpośrednim porozumieniu z pracownikami PSG.

__________

Wybuch gazu w Łupowie

W sobotę, 3 grudnia o godzinie 9.59 do gorzowskiej straży pożarnej wpłynęło zgłoszenie informujące, że przy ulicy Polnej w Łupowie wybuchł gaz. Na miejsce skierowano jedenaście zastępów straży pożarnej, policję, pogotowie ratunkowe oraz pogotowie gazowe.

Łupowo, ulica Polna:

- Usłyszałem głośny huk. Jakby kilka opon w ciężarówce pękło za jednym razem. Po chwili rozległy się syreny i na miejsce zaczęły kierować się jednostki straży pożarnej. To jest przerażające, bo człowiek ma świadomość, że stało się coś niedobrego - relacjonuje nam mieszkaniec Łupowa.

Czytaj również:

Ewakuowano mieszkańców

W Łupowie przy ulicy Polnej trwały czynności przy budowie gazociągu. W czasie prac doszło do uszkodzenia rury i nastąpił wybuch. Dwie osoby zostały ranne, zarządzono ewakuację osób mieszkających w pobliżu.

- W czasie układania drugiej nitki gazociągu średniego ciśnienia uszkodzona została rura pierwszej nitki, którą płynie gaz. Wówczas doszło do wybuchu, w wyniku którego zaczął ulatniać się gaz. Poszkodowani robotnicy nie doznali poparzeń i są przytomni. Zajęli się nimi ratownicy z pogotowia - mówi bryg. Bartłomiej Mądry, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp.

Wstrzymano ruch kolejowy i drogowy

W wyniku awarii poszkodowanych zostało dwóch pracowników firmy prowadzącej roboty ziemne. Udzielono im na miejscu pomocy medycznej, a ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Bezpośrednio po awarii ewakuowano mieszkańców (około 130 osób) okolicznych domów oraz wstrzymano ruch kolejowy i drogowy. Po wyjaśnieniu sytuacji pod kątem bezpieczeństwa mieszkańcy wrócili do swoich domów, przywrócono kursowanie pociągów, a ruch kołowy odbywa się bez przeszkód - wyjaśnia Grzegorz Cendrowski, rzecznik prasowy Polskiej Spółki Gazownictwa.

Mieszkańcy nie mają gazu

Na miejscu pracują służby PSG z Grupy ORLEN, które badają przyczyny awarii i usuwają jej skutki. Z powodu uszkodzenia gazociągu mogą wystąpić problemy z dostawą gazu dla mieszkańców gmin: Kostrzyn nad Odrą, Witnica, Bogdaniec z województwa lubuskiego, a także gmin Dębno i Mieszkowice z województwa zachodnio-pomorskiego.

Specjalny komunikat do mieszkańców wystosowało Miasto i Gmina Witnica:

"W dniu dzisiejszym (03.12.2022 r) w Łupowie uszkodzona została nitka gazociągu wysokiego ciśnienia. W związku tym informujemy mieszkańców naszej gminy, dotkniętych przerwą w dostawie gazu, że usunięcie awarii może potrwać nawet do poniedziałku (05.12.2022 r.)" - czytamy w powiadomieniu.

Jak długo mogą potrwać utrudnienia z dostawą gazu? W zależności od obszaru do mieszkańców docierają różne komunikaty. Naprawa może potrwać kilka lub kilkanaście godzin, a nawet dwa dni.

"Z powodu uszkodzenia gazociągu trwa usuwanie awarii sieci. Od godziny 15 mogą wystąpić braki i zakłócenia w dostawie gazu na terenie gminy Dębno. Informujemy, że usuwanie awarii gazu może potrwać do dwóch dni - komunikuje na FB Dębno - gmina woj. zachodniopomorskie.

Czytaj:

od 12 lat
Wideo

Kraków - wymiana schodów ruchomych na dworcu głównym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska