Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wycinka drzew na Głębokim bulwersuje. Jednak leśnicy tną planowo. – Tak trzeba dla lasu, dla ludzi – uspokajają.

Dariusz Dutkiewicz
Dariusz Dutkiewicz
Podczas trąby powietrznej z 2013 r. straty były ogromne. Obecna wycinka ma m.in. zapobiec ewentualnej katastrofie.
Podczas trąby powietrznej z 2013 r. straty były ogromne. Obecna wycinka ma m.in. zapobiec ewentualnej katastrofie. ach. Gazeta Lubuska/Dariusz Dutkiewicz
Trąba powietrzna jaka przeszła nad ośrodkiem Głębokie pod Międzyrzeczem osiem lat temu pokazała, jak ważna jest dokonywana na czas pielęgnacja lasów. Wtedy powalone drzewa uszkodziły samochody, domki, punkty gastronomiczne. Na szczęście nikt nie odniósł ran czy nie stracił życia. Choć było o krok od tragedii.

Dramat z lipca 2013 r. na zawsze utkwił w pamięci bywalców i mieszkańców ośrodka. Niektórzy stracili warte nawet ponad sto tysięcy złotych auta, inni tygodniami usuwali straty. Niektóre domki nadawały się do remontu. Jak się okazuje, przyczyną dramatu była nie tylko trąba powietrzna, która nadciągnęła znad jeziora, ale także stan drzewostanu.

Chronią przyrodę i ład gospodarczy

Ostatnia wycinka drzew za opłotkami ośrodka oczywiście bulwersuje mieszkańców Ziemi Międzyrzeckiej czy tych, którzy czują się z ośrodkiem związani. Nikogo nie cieszy widok powalonych piłami olbrzymich drzew. Dlatego o wyjaśnienie przyczyn tych działań poprosiliśmy leśników. Jak wynika z naszych rozmów, takie działania były po prostu niezbędne.

Wiemy o kontrowersjach wokół obecnych działań, ale chcemy w najłagodniejszy sposób dokonać wymiany pokoleniowej drzewostanu i to dbając o komfort wypoczywających, ale także chroniąc przyrodę i ład gospodarczy – uzasadnia Andrzej Meissner zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Międzyrzecz.

W trosce o bezpieczeństwo wypoczywających i mieszkańców

Z kolei nadleśniczy Jacek Więckowski w piśmie skierowanym do burmistrza Międzyrzecza Remigiusza Lorenca, bowiem Gmina także poprosiła leśników o wyjaśnienia, pisze: ,,Podkreślić należy fakt, że planowane prace związane z cięciami rębnymi i przed rębnymi w otulinie jeziora Głębokie w tym roku i w latach następnych Nadleśnictwo Międzyrzecz ograniczy do niezbędnego minimum wynikającego z konieczności wykonania zadań wskazanych w planie urządzenia lasu. Użytkowanie przygodne, które wynika bezpośrednio z miejscowo pogarszającego się stanu drzewostanów jest realizowane corocznie i w miarę potrzeb wokół całego ośrodka’’.

W ten sposób Nadleśnictwo dba o bezpieczeństwo, szczególnie osób wypoczywających i mieszkających nad jeziorem Głębokie – podkreśla J. Więckowski.

Będą nasadzenia i to wkrótce

Jak zapewniają leśnicy, to nie jest tak, że wycina się drzewa i to wszystko. Będą i to bardzo niedługo, bo takie są plany, kolejne nasadzenia. – Rozumiem, że taki obraz jaki mamy w tej chwili wokół ośrodka może poruszać – mówi A. Meissner. – Proszę jednak zrozumieć, że mamy po prostu do czynienia ze zmianą pokoleniową drzewostanu, a nie jego likwidacją.

Wideo: Ruszyła wycinka drzew pod budowę południowej obwodnicy Zielonej Góry.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska