Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wydarzenia dnia i zapowiedzi ważne dla biznesu - 21 maja

źródło: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego
Dziś we Wrocławiu rozmawiano o rozwoju obszarów zachodniej Polski
Dziś we Wrocławiu rozmawiano o rozwoju obszarów zachodniej Polski
Dziś we Wrocławiu spotkali się marszałkowie czterech województw, w tym Lubuskiego. Rozmowy dotyczyły strategii rozwoju zachodniej części Polski

Dziś w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu marszałek Marcin Jabłoński wziął udział w spotkaniu marszałków czterech województw, którego tematem były plany rozwoju obszarów zachodniej Polski. Inicjatywa ta spotkała się z zainteresowaniem Minister Rozwoju Regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej. Wszyscy czterej marszałkowie zostali zaproszeni na 16 czerwca do Warszawy na spotkanie poświęcone temu zagadnieniu.

W rozmowach uczestniczyli: Władysław Husejko – Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Marek Łapiński – Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

W tym samym czasie, w ramach prac grupy roboczej, spotkali się dyrektorzy rozwoju regionalnego z wspomnianych czterech województw.

Stan prac

Było to już kolejne spotkanie w tej sprawie. 1 kwietnia 2010 r. marszałek Marcin Jabłoński gościł marszałków województw zachodniopomorskiego i dolnośląskiego. 23 kwietnia 2010 r. do Zielonej Góry przyjechali natomiast dyrektorzy odpowiedzialni za rozwój regionalny z: Dolnego Śląska, Wielkopolski i Zachodniopomorskiego.

O co chodzi w strategii?

Strategia Rozwoju Polski Zachodniej ma być odpowiedzią na zmieniającą się politykę spójności Unii Europejskiej i nowy okres programowania 2014-2020. Jej założeniem jest określenie wspólnie uzgodnionych priorytetów rozwojowych obszaru Polski Zachodniej, które powinny być spójne z wyzwaniami polityki spójności UE, jak również z wyzwaniami polskiej polityki rozwoju. Strategia Rozwoju Polski Zachodniej powinna także wpisywać się w system programowania strategicznego rządowej polityki rozwoju, w szczególności w zapisy Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego.

Diagnoza i wypracowanie wspólnych priorytetów

Podstawą przygotowania strategii będzie dokonanie szerokiej diagnozy sytuacji społeczno-gospodarczej województw Polski Zachodniej. Powinna ona uwzględniać diagnozę zrealizowanych projektów (zarówno tych finansowanych z funduszy krajowych jak i UE), przegląd dokumentów strategicznych, wykonanie analizy porównawczej względem poziomu rozwoju regionów sąsiadujących – w Czechach i Niemczech, przeanalizowanie regionalnych strategii województw do roku 2020, wykonanie analizy SWOT dla całego obszaru problemowego oraz przeprowadzenie analizy makroekonomicznej określającej poziom życia mieszkańców i stan Infrastruktury we wszystkich czterech województwach.

Diagnoza ta posłuży za punkt wyjścia do przygotowana listy strategicznych projektów i celów o charakterze ponadregionalnym i regionalnym mogących stanowić podstawę powstającej strategii.

List marszałków

Wypracowane uzgodnienia stały się podstawą do skierowania na ręce Ministra Rozwoju Regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej wspólnego postulatu Marszałków Województw: Dolnośląskiego, Lubuskiego, Wielkopolskiego i Zachodniopomorskiego w sprawie opracowania Strategii Polski Zachodniej.

Wspólne oświadczenie marszałków, prezentacja ze spotkania oraz zdjęcia dostępne są na stronie www.lubuskie.pl

 

 

PIENIĘDZY NA WAŁY NIE MARNUJEMY

- Jesteśmy w kontakcie z powiatami, sztabem wojewody lubuskiego. Śledzimy informacje o sytuacji na rzekach w naszym regionie i pobliskich województwach – mówi Członek Zarządu Województwa Lubuskiego Stanisław Tomczyszyn. Odpowiadając na zarzuty radnych województwa klubu PiS, członek zarządu przekonuje, że żadna złotówka na melioracje nie zostanie zmarnowana.

Środki z budżetu państwa nie przepadły i z pewnością nie zostaną zmarnowane. – Kwota 30 mln zł to pieniądze przewidziane do rozliczenia do 30 czerwca 2015 roku w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, działanie o nazwie „Poprawianie i rozwijanie infrastruktury związanej z rozwojem i dostosowaniem rolnictwa i leśnictwa” – wyjaśnia Stanisław Tomczyszyn i dodaje, że informacje, że władze województwa lubuskiego nie wykorzystały dodatkowych pieniędzy na modernizację wałów przeciwpowodziowych są bezpodstawne.

Będą zbiorniki

Staramy się budować zbiorniki retencyjne – mówi Stanisław Tomczyszyn. – Na przykład zbiornik w okolicach Czerwieńska spowoduje, że część wody płynącą Odrą będzie można przejąć. Wykorzystujemy również środki z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na inwestycje zabezpieczające nasz region przed powodzią, chodzi tu głównie o obwałowania Bytomia Odrzańskiego oraz Słubic - uzasadnia.

Mobilizacja

Dziś w sztabie Kryzysowym Wojewody Lubuskiego w Gorzowie Wlkp. członek zarządu województwa uczestniczył w specjalnej naradzie. Na bieżąco odbywają się również spotkania służb urzędu marszałkowskiego zajmujących się sprawami zagrożenia powodziowego. Wyznaczone osoby są w stałym kontakcie telefonicznym.

 

SESJA SEJMIKU W GORZOWIE WLKP.

24 maja o godz. 11:00 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. przy ul. Sikorskiego 107 rozpocznie się LI zwyczajna sesja Sejmiku Województwa Lubuskiego.

Proponowany porządek obrad:

Otwarcie obrad LI zwyczajnej sesji Sejmiku.

Przyjęcie porządku obrad sesji.

Interpelacje i zapytania.

Informacja na temat bieżącej pracy Zarządu Województwa Lubuskiego.

Informacja Wojewódzkiego Komendanta Policji o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego w 2009 roku na terenie województwie lubuskiego.

Informacja na temat oceny realizacji zadań jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej na terenie Województwa Lubuskiego w 2009 roku oraz kierunków działań na 2010 rok.

Sprawozdanie z działalności Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Województwa Lubuskiego oraz Ochotniczych Straży Pożarnych.

Informacja na temat stanu sanitarno-higieniczny województwa lubuskiego w roku 2009.

Sprawozdanie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Zielonej Górze z działalności w 2009 roku.

Informacja o działalności Samorządowych Kolegiów Odwoławczych.

Sprawozdanie z przygotowania do realizacji Programu Operacyjnego RYBY 2007-2013, Oś Priorytetowa 4 - Zrównoważony rozwój obszarów zależnych od rybactwa.

Podjęcie uchwały w sprawie przekształcenia Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp., polegającego na rozszerzeniu jego działalności .

Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia zmian statutu Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Zielonej Górze.

Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia zmiany statutu Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Gorzowie Wlkp.

Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia zmian statutu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego dla Nerwowo i Psychicznie Chorych Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Ciborzu.

Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia opinii do wniosku Dyrektora Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. o czasowe zaprzestanie działalności Wojewódzkiej Poradni Endokrynologicznej i Chorób Tarczycy.

Podjęcie uchwały w sprawie utworzenia spółki prawa handlowego pod firmą Lubuski Szpital Specjalistyczny Pulmonologiczno-Kardiologiczny w Torzymiu Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na ustanowienie nieodpłatnej służebności gruntowej na nieruchomości położonej w obrębie Nowe Kramsko gmina Babimost, oznaczonej działką nr 1299/48.

Przyjęcie Stanowiska w sprawie 20. rocznicy odrodzenia samorządu terytorialnego w Polsce.

Podjęcie uchwały w sprawie dokonania zmian uchwały budżetowej Województwa Lubuskiego na 2010 rok.

Podjęcie uchwały w sprawie nadania „Odznaki Honorowej za Zasługi dla Województwa Lubuskiego”.

Informacja na temat aktualnej sytuacji w szpitalach w Województwie Lubuskim.

Aktualny poziom wdrażania programów, współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej dla województwa lubuskiego na lata 2007 - 2013.

Przyjęcie protokołu z L sesji Sejmiku Województwa Lubuskiego.

Sprawy różne.

Zamknięcie obrad LI sesji Sejmiku.

 

REALIZACJA LRPO IDZIE PEŁNĄ PARĄ

Pieniądze z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego sukcesywnie spływają do poszczególnych beneficjentów. W kwietniu 2010 r. na ich konta spłynęło blisko 60 mln. zł.

Tabela prezentująca dane nt. zleceń płatności jest dostępna na www.lubuskie.pl

 

ZGROMADZENIE ZIP

Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa podsumuje swoją działalność. 24 maja 2010 r., o godz. 14.00 w hotelu „Paradise” w Torzymiu rozpocznie się Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze Członków Izby.

Podczas obrad wystąpi Jerzy Korolewicz - prezes ZIPH, a o nowych propozycjach rządu w zakresie wsparcia przedsiębiorczości powie Helena Hatka – Wojewoda Lubuski. Z kolei Członek Zarządu Województwa Lubuskiego Tomasz Hałas zabierze głos w sprawie miejsca gospodarki w strategii województwa lubuskiego. W programie przewidziano również wystąpienie burmistrza Torzymia. Ryszard Stanulewicz zajmie się tematem budowy autostrady A4 i jej wpływu na rozwój gospodarczy Torzymia.

Zgromadzenie Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej będzie również okazją do inauguracji projektu „Deplinno”, którego zadaniem jest wspieranie transgranicznej, polsko-niemieckiej sieci małych i średnich przedsiębiorstw z wydziałami uczelni i naukowymi jednostkami uniwersyteckimi. Na zakończenie odbędzie się dyskusja.

 

Czytaj też:

Krzysztof Dołganow odwołany ze stanowiska prezesa K-SSSE

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska