Wydarzenia dnia i zapowiedzi ważne dla biznesu - 21 maja

źródło: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego
Dziś we Wrocławiu rozmawiano o rozwoju obszarów zachodniej Polski
Dziś we Wrocławiu rozmawiano o rozwoju obszarów zachodniej Polski
Udostępnij:
Dziś we Wrocławiu spotkali się marszałkowie czterech województw, w tym Lubuskiego. Rozmowy dotyczyły strategii rozwoju zachodniej części Polski

Dziś w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu marszałek Marcin Jabłoński wziął udział w spotkaniu marszałków czterech województw, którego tematem były plany rozwoju obszarów zachodniej Polski. Inicjatywa ta spotkała się z zainteresowaniem Minister Rozwoju Regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej. Wszyscy czterej marszałkowie zostali zaproszeni na 16 czerwca do Warszawy na spotkanie poświęcone temu zagadnieniu.

W rozmowach uczestniczyli: Władysław Husejko – Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Marek Łapiński – Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

W tym samym czasie, w ramach prac grupy roboczej, spotkali się dyrektorzy rozwoju regionalnego z wspomnianych czterech województw.

Stan prac

Było to już kolejne spotkanie w tej sprawie. 1 kwietnia 2010 r. marszałek Marcin Jabłoński gościł marszałków województw zachodniopomorskiego i dolnośląskiego. 23 kwietnia 2010 r. do Zielonej Góry przyjechali natomiast dyrektorzy odpowiedzialni za rozwój regionalny z: Dolnego Śląska, Wielkopolski i Zachodniopomorskiego.

O co chodzi w strategii?

Strategia Rozwoju Polski Zachodniej ma być odpowiedzią na zmieniającą się politykę spójności Unii Europejskiej i nowy okres programowania 2014-2020. Jej założeniem jest określenie wspólnie uzgodnionych priorytetów rozwojowych obszaru Polski Zachodniej, które powinny być spójne z wyzwaniami polityki spójności UE, jak również z wyzwaniami polskiej polityki rozwoju. Strategia Rozwoju Polski Zachodniej powinna także wpisywać się w system programowania strategicznego rządowej polityki rozwoju, w szczególności w zapisy Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego.

Diagnoza i wypracowanie wspólnych priorytetów

Podstawą przygotowania strategii będzie dokonanie szerokiej diagnozy sytuacji społeczno-gospodarczej województw Polski Zachodniej. Powinna ona uwzględniać diagnozę zrealizowanych projektów (zarówno tych finansowanych z funduszy krajowych jak i UE), przegląd dokumentów strategicznych, wykonanie analizy porównawczej względem poziomu rozwoju regionów sąsiadujących – w Czechach i Niemczech, przeanalizowanie regionalnych strategii województw do roku 2020, wykonanie analizy SWOT dla całego obszaru problemowego oraz przeprowadzenie analizy makroekonomicznej określającej poziom życia mieszkańców i stan Infrastruktury we wszystkich czterech województwach.

Diagnoza ta posłuży za punkt wyjścia do przygotowana listy strategicznych projektów i celów o charakterze ponadregionalnym i regionalnym mogących stanowić podstawę powstającej strategii.

List marszałków

Wypracowane uzgodnienia stały się podstawą do skierowania na ręce Ministra Rozwoju Regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej wspólnego postulatu Marszałków Województw: Dolnośląskiego, Lubuskiego, Wielkopolskiego i Zachodniopomorskiego w sprawie opracowania Strategii Polski Zachodniej.

Wspólne oświadczenie marszałków, prezentacja ze spotkania oraz zdjęcia dostępne są na stronie www.lubuskie.pl

 

 

PIENIĘDZY NA WAŁY NIE MARNUJEMY

- Jesteśmy w kontakcie z powiatami, sztabem wojewody lubuskiego. Śledzimy informacje o sytuacji na rzekach w naszym regionie i pobliskich województwach – mówi Członek Zarządu Województwa Lubuskiego Stanisław Tomczyszyn. Odpowiadając na zarzuty radnych województwa klubu PiS, członek zarządu przekonuje, że żadna złotówka na melioracje nie zostanie zmarnowana.

Środki z budżetu państwa nie przepadły i z pewnością nie zostaną zmarnowane. – Kwota 30 mln zł to pieniądze przewidziane do rozliczenia do 30 czerwca 2015 roku w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, działanie o nazwie „Poprawianie i rozwijanie infrastruktury związanej z rozwojem i dostosowaniem rolnictwa i leśnictwa” – wyjaśnia Stanisław Tomczyszyn i dodaje, że informacje, że władze województwa lubuskiego nie wykorzystały dodatkowych pieniędzy na modernizację wałów przeciwpowodziowych są bezpodstawne.

Będą zbiorniki

Staramy się budować zbiorniki retencyjne – mówi Stanisław Tomczyszyn. – Na przykład zbiornik w okolicach Czerwieńska spowoduje, że część wody płynącą Odrą będzie można przejąć. Wykorzystujemy również środki z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na inwestycje zabezpieczające nasz region przed powodzią, chodzi tu głównie o obwałowania Bytomia Odrzańskiego oraz Słubic - uzasadnia.

Mobilizacja

Dziś w sztabie Kryzysowym Wojewody Lubuskiego w Gorzowie Wlkp. członek zarządu województwa uczestniczył w specjalnej naradzie. Na bieżąco odbywają się również spotkania służb urzędu marszałkowskiego zajmujących się sprawami zagrożenia powodziowego. Wyznaczone osoby są w stałym kontakcie telefonicznym.

 

SESJA SEJMIKU W GORZOWIE WLKP.

24 maja o godz. 11:00 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. przy ul. Sikorskiego 107 rozpocznie się LI zwyczajna sesja Sejmiku Województwa Lubuskiego.

Proponowany porządek obrad:

Otwarcie obrad LI zwyczajnej sesji Sejmiku.

Przyjęcie porządku obrad sesji.

Interpelacje i zapytania.

Informacja na temat bieżącej pracy Zarządu Województwa Lubuskiego.

Informacja Wojewódzkiego Komendanta Policji o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego w 2009 roku na terenie województwie lubuskiego.

Informacja na temat oceny realizacji zadań jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej na terenie Województwa Lubuskiego w 2009 roku oraz kierunków działań na 2010 rok.

Sprawozdanie z działalności Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Województwa Lubuskiego oraz Ochotniczych Straży Pożarnych.

Informacja na temat stanu sanitarno-higieniczny województwa lubuskiego w roku 2009.

Sprawozdanie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Zielonej Górze z działalności w 2009 roku.

Informacja o działalności Samorządowych Kolegiów Odwoławczych.

Sprawozdanie z przygotowania do realizacji Programu Operacyjnego RYBY 2007-2013, Oś Priorytetowa 4 - Zrównoważony rozwój obszarów zależnych od rybactwa.

Podjęcie uchwały w sprawie przekształcenia Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp., polegającego na rozszerzeniu jego działalności .

Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia zmian statutu Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Zielonej Górze.

Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia zmiany statutu Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Gorzowie Wlkp.

Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia zmian statutu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego dla Nerwowo i Psychicznie Chorych Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Ciborzu.

Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia opinii do wniosku Dyrektora Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. o czasowe zaprzestanie działalności Wojewódzkiej Poradni Endokrynologicznej i Chorób Tarczycy.

Podjęcie uchwały w sprawie utworzenia spółki prawa handlowego pod firmą Lubuski Szpital Specjalistyczny Pulmonologiczno-Kardiologiczny w Torzymiu Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na ustanowienie nieodpłatnej służebności gruntowej na nieruchomości położonej w obrębie Nowe Kramsko gmina Babimost, oznaczonej działką nr 1299/48.

Przyjęcie Stanowiska w sprawie 20. rocznicy odrodzenia samorządu terytorialnego w Polsce.

Podjęcie uchwały w sprawie dokonania zmian uchwały budżetowej Województwa Lubuskiego na 2010 rok.

Podjęcie uchwały w sprawie nadania „Odznaki Honorowej za Zasługi dla Województwa Lubuskiego”.

Informacja na temat aktualnej sytuacji w szpitalach w Województwie Lubuskim.

Aktualny poziom wdrażania programów, współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej dla województwa lubuskiego na lata 2007 - 2013.

Przyjęcie protokołu z L sesji Sejmiku Województwa Lubuskiego.

Sprawy różne.

Zamknięcie obrad LI sesji Sejmiku.

 

REALIZACJA LRPO IDZIE PEŁNĄ PARĄ

Pieniądze z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego sukcesywnie spływają do poszczególnych beneficjentów. W kwietniu 2010 r. na ich konta spłynęło blisko 60 mln. zł.

Tabela prezentująca dane nt. zleceń płatności jest dostępna na www.lubuskie.pl

 

ZGROMADZENIE ZIP

Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa podsumuje swoją działalność. 24 maja 2010 r., o godz. 14.00 w hotelu „Paradise” w Torzymiu rozpocznie się Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze Członków Izby.

Podczas obrad wystąpi Jerzy Korolewicz - prezes ZIPH, a o nowych propozycjach rządu w zakresie wsparcia przedsiębiorczości powie Helena Hatka – Wojewoda Lubuski. Z kolei Członek Zarządu Województwa Lubuskiego Tomasz Hałas zabierze głos w sprawie miejsca gospodarki w strategii województwa lubuskiego. W programie przewidziano również wystąpienie burmistrza Torzymia. Ryszard Stanulewicz zajmie się tematem budowy autostrady A4 i jej wpływu na rozwój gospodarczy Torzymia.

Zgromadzenie Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej będzie również okazją do inauguracji projektu „Deplinno”, którego zadaniem jest wspieranie transgranicznej, polsko-niemieckiej sieci małych i średnich przedsiębiorstw z wydziałami uczelni i naukowymi jednostkami uniwersyteckimi. Na zakończenie odbędzie się dyskusja.

 

Czytaj też:

Krzysztof Dołganow odwołany ze stanowiska prezesa K-SSSE

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska będzie potentatem zielonego wodoru?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie