Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wydarzenia dnia i zapowiedzi ważne dla biznesu

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego
Kinga Włoch z Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii na Uniwersytecie Zielonogórskim wystąpiła na dzisiejszej konferecji poświęcej innowacjom w Lubuskiem (fot. Mariusz Kapała)
Kinga Włoch z Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii na Uniwersytecie Zielonogórskim wystąpiła na dzisiejszej konferecji poświęcej innowacjom w Lubuskiem (fot. Mariusz Kapała)
Dziś w Zielonej Górze odbyła się konferencja dotycząca Lubuskiej Regionalnej Strategii Innowacji. Ponad 42 mln zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich przekazano na inwestycje melioracyjne w regionie. Lubuscy przedsiębiorcy otrzymają bezpłatną pomoc w rozliczaniu unijnych dotacji.

LUBUSKA REGIONALNA STRATEGIA INNOWACJI

- Innowacja jest źródłem większości sukcesów – powiedział marszałek Marcin Jabłoński otwierając konferencję podsumowującą projekt systemowy pt. „Ewaluacja, aktualizacja oraz promocja Lubuskiej Regionalnej Strategii Innowacji”. W spotkaniu, które odbyło się 31marca. w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze uczestniczyli przedstawiciele przedsiębiorstw, instytucji otoczenia biznesu, ośrodków badawczo-rozwojowych i wyższych uczelni.

Głównym celem projektu jest wspieranie rozwoju innowacyjnego regionu, zarówno w sferze nauki, jak i gospodarki. Marcin Jabłoński przekonywał zgromadzonych gości, że jest przywiązany do myśli, że innowacja powinna charakteryzować człowieka. – Mamy świadomość, że zadaniem administracji samorządowej województwa jest dbałość m.in. o otoczenie biznesu – powiedział marszałek i wspomniał o spółce Lubuski Park Naukowo-Technologiczny, która może uchodzić za przykład innowacyjnego działania.

Wicemarszałek Tomasz Wontor przekonywał podczas konferencji, że nie ma innowacji bez człowieka i zapewnił, że władze województwa dostrzegają potrzebę rozwoju innowacyjnego. – Program Kapitał Ludzki może bezpośrednio wpływać na innowacyjność województwa – dodał Tomasz Wontor i podał przykłady wspierania dzieci i młodzieży poprzez przekazywanie im stypendiów na rozwój. W tym roku ruszy projekt, zakładający wsparcie doktorantów. 27 osób może liczyć na miesięczne stypendium w wysokości ok. 3 tys. złotych.

Lubuska Regionalna Strategia Innowacji została przyjęta w 2005 roku i skierowana jest do przedsiębiorstw, szkół wyższych, jednostek naukowych, a w szczególności prowadzących badania naukowe lub prace rozwojowe. Dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w Urzędzie Marszałkowskim Iwona Miś-Kwiatkowska omówiła cele i rezultaty projektu, a Kinga Włoch – pracownik Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii na Uniwersytecie Zielonogórskim przekazała informacje związane z działalnością jednostki. Na zakończenie wystąpił prof.dr hab.inż. Wojciech Cellary z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Projekt realizowany jest w ramach Poddziałania 8.2.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

 

PIERWSZY TAKI PEŁNOMOCNIK

31marca marszałek Marcin Jabłoński oficjalnie wręczył Agnieszce Opalińskiej akt powołania na stanowisko Pełnomocnika Marszałka Województwa Lubuskiego ds. Równego Traktowania. Lubuskie jest pierwszym w Polsce województwem, w którym nad przestrzeganiem zasad równości czuwa pełnomocnik marszałka.

Marszałek Marcin Jabłoński pogratulował nowo powołanej i życzył sukcesów w upowszechnianiu zarówno roli pełnomocnika, jak i działalności Rady Programowej Lubuskiego Kongresu Kobiet, przez który 10.03.2010 r. wybrana została jednogłośnie do pełnienia tej funkcji przez najbliższy rok.

Przedmiotem rozmów były tematy związane z harmonogramem pracy pełnomocnika oraz najbliższymi planami działania, m.in. organizacją II Lubuskiego Kongresu Kobiet.

Agnieszka Opalińska podkreśliła, że sprawowanie tej funkcji jest ukoronowaniem jej działalności społecznej i zwróciła uwagę, że w miarę swoich możliwości zamierza pomagać nie tylko kobietom, ale wszystkim osobom, które czują się z jakiegokolwiek powodu dyskryminowane. Więcej na www.lubuskie.plhttp://www.lubuskie.pl

 

LUBUSKIE W PILOTAŻOWYM PROGRAMIE MRR-U

Nasz region znalazł się wśród trzech województw w kraju, w których realizowany będzie program bezpłatnej pomocy beneficjentom w wypełnianiu wniosków o płatność. – Zależy nam, aby lubuscy beneficjenci jak najszybciej otrzymywali pieniądze, dlatego przystąpiliśmy do pilotażu – podkreśla wicemarszałek Elżbieta Polak. – Wprowadziliśmy również szkolenia dla wnioskodawców, którzy mają najwięcej problemów z wypełnieniem wniosków.

Więcej na www.lubuskie.pl.

 

MUZEUM FRYDERYKA CHOPINA

31 marca w Pałacu Ostrogskich w Warszawie odbyła się konferencja podsumowująca pierwszy kwartał Roku Chopinowskiego połączona z otwarciem Muzeum Fryderyka Chopina. W spotkaniu udział wzięła wicemarszałek Elżbieta Polak.

Konferencja była okazją do omówienia szans, jakie stwarza 200. rocznica urodzin kompozytora – możliwości na popularyzację dzieła Fryderyka Chopina, na budowę kapitału społecznego, na kreowanie wizerunku miast i województw zarówno w Polsce, jak i na świecie. Konferencja była także punktem wyjścia do rozmowy na temat zaplanowanych na Rok Jubileuszowy przedsięwzięć. Udział wzięli m.in. Przewodniczący Komitetu Obchodów Chopin 2010 Waldemar Dąbrowski, Dyrektor Biura Prasowego Roku Chopinowskiego Aleksander Laskowski oraz przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

„WCZORAJ PRACOWNIK … DZISIAJ WŁAŚCICIEL”

1 kwietnia, o godz. 13.00 w Urzędzie Gminy Santok przy ul. Gorzowskiej 59 odbędzie się konferencja „Wczoraj pracownik … dzisiaj Właściciel”, w której weźmie udział wicemarszałek Tomasz Wontor.

W programie zaplanowano m.in. wystąpienia Dyrektora Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Iwony Miś-Kwiatkowskiej, przedstawiciela Powiatowego Urzędu Pracy w Gorzowie Wlkp. oraz prezentację projektu. Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w ramach Działania 8.1. Rozwój pracowników i przedsiębiorstw w regionie, Poddziałanie 8.1.2. Wsparcie procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych w regionie.

Projekt „Wczoraj Pracownik … dzisiaj Właściciel” opracowany przez Gminę Santok skierowany jest do mieszkańców województwa lubuskiego, pracowników zakładów restrukturyzowanych lub osób, których stosunek pracy został rozwiązany z przyczyn pracodawcy. Wartość projektu przekracza 4,4 mln zł. Działania obejmują poradnictwo psychologiczne oraz zawodowe. Zajęcia prowadzone będą przez doradcę zawodowego. Mają na celu pomóc w rozwiązaniu problemów zawodowych poprzez: analizę umiejętności w oparciu o przeżycia i doświadczenia, dotarcie do swoich wartości i potrzeb, rozpoznanie własnych predyspozycji i oczekiwań zawodowych. Przeprowadzone zostaną również szkolenia, m.in. z zakresu grafiki komputerowej, języka angielskiego, języka niemieckiego, przedsiębiorczości.

Więcej na www.lubuskie.plhttp://www.lubuskie.pl

 

 

KWITNĄ POLA NADZIEI

Przed siedzibą urzędu marszałkowskiego przy ul. Podgórnej w Zielonej Górze zakwitły żonkile. W ubiegłym roku w ramach akcji Pola Nadziei Zarząd Województwa Lubuskiego zakupił 4500 cebulek, które symbolizują solidarność z osobami chorymi i ich rodzinami.

Wicemarszałek Elżbieta Polak wraz z dziećmi z Przedszkola Miejskiego nr 3 w Zielonej Górze sadziła cebulki żonkili. Wraz wiosną kwiaty pojawiły się na skwerach przy urzędzie.

Pola Nadziei to akcja, która ma przypominać o ludziach cierpiących, oczekujących pomocy w trudnym okresie choroby. Co roku w okolicy 4 października (Międzynarodowy Dzień Opieki Hospicyjnej), tysiące ludzi na całym świecie sadzi żonkile: przed szkołami, szpitalami, urzędami w parkach i na skwerach. Jest to symboliczny akt solidarności z umierającymi. Wiosną natomiast, kiedy żonkile kwitną, odbywa się akcja, której celem jest pozyskiwanie funduszy na potrzeby lokalnych hospicjów oraz propagowanie idei opieki hospicyjnej w społeczeństwie.

 

WSPARCIE DLA BENEFICJENTÓW

31 marca w „Gazecie Prawnej” opublikowany został artykuł pt. „Konsultanci pomogą wypełnić wniosek o wypłatę dotacji”. 96 punktów, w których do tej pory przedsiębiorcy mogli tylko zasięgnąć informacji o możliwości skorzystania z funduszy unijnych, ma teraz pomagać w ich rozliczaniu – czytam w tekście. W punktach zatrudnionych jest 254 konsultantów. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego chce, by program pilotażowy wprowadzić w województwie lubuskim, opolskim i podlaskim. Będzie to czas, aby sprawdzić, czy konsultanci poradzą sobie z nowymi zadaniami. Pracownicy punktów oprócz tego, że udzielają informacji, w jaki sposób można skorzystać z dotacji, będą także pomagać beneficjentom w rozliczeniu przedsięwzięcia.

Jak podkreśla wicemarszałek Elżbieta Polak zależy nam na tym, aby lubuscy beneficjenci jak najszybciej otrzymali wypłaty pieniędzy, dlatego właśnie Lubuskie przystąpiło do tego pilotażu. „Wprowadziliśmy szkolenia dla tych wnioskodawców, którzy mają najwięcej problemów z wypełnieniem wniosków. Przewidujemy również indywidualne konsultacje. Ma to być przede wszystkim duże ułatwienie dla beneficjentów” – dodaje wicemarszałek Elżbieta Polak.

W dniach 8 i 9 kwietnia w Departamencie Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego przy ul. Św. Jadwigi 1 w Zielonej Górze odbędzie się szkolenie z wypełniania Wniosku o płatność. Szkolenie ma na celu pomoc w poprawnym i sprawnym wypełnianiu wniosków o płatność. Prowadzić go będą specjaliści z Departamentu LRPO. Będzie miało ono charakter konsultacji skierowanych do Beneficjentów Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Lista uczestników została zamknięta.

Cały artykuł można przeczytać na stronie

http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/410213,fundusze_unijne_dla_przedsiebiorcow_konsultanci_pomoga_wypelnic_wniosek_o_wyplate_dotacji.html

 

42 MILIONY ZŁOTYCH NA MELIORACJĘ

30 marca członek zarządu Stanisław Tomczyszyn, z upoważnienia marszałka Marcina Jabłońskiego, wydał 8 decyzji o przyznaniu Lubuskiemu Zarządowi Melioracji i Urządzeń Wodnych ponad 42 mln złotych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na inwestycje melioracyjne w regionie.

Pomoc finansowa została przyznana następującym operacjom:

- operacja pn. „Rzeka Lubsza – odbudowa (modernizacja) rzeki w km 36+100•39+500” realizowana w gminie Jasień, w miejscowościach: Mirkowice, Jasień, Świbna, której celem jest poprawa ochrony użytków rolnych przed powodziami poprzez odbudowę rzeki Lubsza wraz z budowlami wodnymi w km 36+100•39+500. Przyznana pomoc finansowa w wysokości 5.369.321,14 zł

- operacja pn. „Kanał Borowski – Głuchowski- Klenica- przebudowa i odbudowa kanałów – etap I” realizowana w gminie Trzebiechów, w miejscowościach: Głuchów, Gębice, Mieszkowo, Swarzenice oraz gminie Bojadła w miejscowości Klenica. Przyznana pomoc finansowa w wysokości 16.428.431,75.

- operacja pn. „Kanał Srebrny – rekonstrukcja i odbudowa kanału w km 6+500•11+328” realizowana w gminie Kłodawa, w miejscowościach Wojcieszyce, Różanki, której celem jest ochrona użytków rolnych przed powodziami oraz poprawa jakości gleb dzięki regulacji stosunków wodnych poprzez odbudowę konstrukcji przekroju poprzecznego Kanału Srebrnego do parametrów eksploatacyjnych w km 6+500•11+328. Przyznana pomoc finansowa w wysokości 1.060.605,05

- operacja pn. „Przebudowa Kanału D w km 6+310•9+111” realizowana w gminie Sulechów, w miejscowościach Klępsk, której celem jest poprawa jakości gleb poprzez regulacje stosunków wodnych poprzez przebudowę Kanału D oraz budowli usytuowanych w korycie kanału. Przyznana pomoc finansowa w wysokości 4.755.616,39 zł.

- operacja pn. „Rzeka Paklica – rekonstrukcja i odbudowa”, realizowana w gminie Międzyrzecz, w miejscowościach: Międzyrzecz, Kuźnik, Nietoperek, której celem jest poprawa ochrony użytków rolnych przed powodziami oraz poprawa jakości gleb dzięki regulacji stosunków wodnych poprzez odtworzenie parametrów koryta rzeki Paklicy na odcinku 6,14 km i kanału Międzyrzecz na długości 2,53 km. – Przyznana pomoc finansowa w wysokości 3.347.312,94 zł

- operacja pn. „Kanał Świniarski rekonstrukcja i odbudowa”, realizowana w gminie Skwierzyna, w miejscowościach: Murzynowo, Świniary, której celem jest ochrona użytków rolnych przed powodziami, zminimalizowanie ujemnego oddziaływania na przyległy teren oraz poprawa jakości gleb dzięki regulacji stosunków wodnych poprzez wykonanie rekonstrukcji przekroju poprzecznego kanału Świniarskiego na długości I=5554 m, w km-0+100 do 5+500 oraz remontu istniejących przejazdów gospodarczych w postaci mostów rolniczych i przepustów. Przyznana pomoc finansowa w wysokości 869.588,27 zł

- operacja pn. „Rzeka Maszewka – rekonstrukcja i odbudowa rzeki w km 0+000÷3+300”, realizowaną w gminie Maszewo, w miejscowościach: Maszewo, Połęcko, której celem jest poprawa jakości gleb poprzez regulację stosunków wodnych, poprzez zapewnienie właściwych parametrów koryta rzeki, umożliwiających swobodny odpływ wód normalnych, przy jednoczesnym zapewnieniu optymalnych poziomów wody gruntowej w przyległym terenie i urządzeniach wodnych, dla których rzeka jest odbiornikiem wód oraz poprawa ochrony użytków rolnych przed powodziami poprzez zminimalizowanie oddziaływania na przyległy teren przepływów wód wzbraniowych. Przyznana pomoc finansowa w wysokości 4.030.832,39 zł

- operacja pn „Kanał Zimna Woda – odbudowa i rekonstrukcja kanału w km 4+260÷13+240”, realizowana w gminie Dąbie, w miejscowościach: Pław, Kosierz, Gronów, Trzebule, której celem jest poprawa ochrony użytków rolnych przed powodziami poprzez odbudowę odcinka koryta kanału Zimna Woda, jego umocnienie oraz rozbudowę lub rozbiórkę zbędnych budowli usytuowanych w korycie. Przyznana pomoc finansowa w wysokości 6.594.562,04 zł

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska