Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowy kościółek w Kalsku pod Międzyrzeczem jest w trakcie remontu. To unikat

Dariusz Dutkiewicz
Dariusz Dutkiewicz
Kościółek w Kalsku to prawdziwa perełka architektoniczna.
Kościółek w Kalsku to prawdziwa perełka architektoniczna. Dariusz Dutkiewicz/Artur Anuszewski
Kościół w Kalsku przy drodze z Przytocznej do Międzyrzecza już z szosy rzuca się w oczy. Piękna konstrukcja, biała z dala zauważalna elewacja. Wspaniały XVII-wieczny styl. Wielkopolski. Prawie cały drewniany. Nie dlatego jednak został uznany przez historyków za unikat.

Kościół pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Kalsku to wyjątkowy przykład budowli łączącej konstrukcję zrębową i szkieletową, wyróżniający się unikalnym kształtem okien. Po prostu, co rzadko się spotyka, za ołtarzem okna są owalne.

Pierwszy kościół został tutaj wzniesiony przez cystersów, do których wieś należała od 1390 r. Nie jest znany jego dokładny czas budowy, ale wiadomo, że początkowo miał status parafialnego, a z czasem został włączony do parafii w Rokitnie. I tak pozostało do dziś. Kolejny kościół cystersi wybudowali w 1661 r., po tym jak przejęli parafię w Rokitnie. W 1688 r. świątynia oraz zabudowa wsi zostały zniszczone na skutek pożaru.

Kościółek się zmieniał

Dzięki staraniom cysterskiego opata klasztoru w Bledzewie - Jana Białobłockiego oraz składkom mieszkańców wsi kościół odbudowano w latach 1692-1693. Wzniesiony w konstrukcji zrębowej, dodatkowo w XVIII w. został otoczony zewnętrzną konstrukcją szkieletową. W połowie XIX w. dobudowano murowaną zakrystię po północnej stronie. Wymieniono także stolarkę okienną i zlikwidowano wejście po stronie południowej. W latach 60. XX w. wzniesiono murowaną kruchtę na miejscu drewnianej.

Ministerstwo dofinansowało remont

Jak podkreśla kustosz Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie, a zarazem proboszcz parafii ks. Piotr Bortnik, obecny remont ścian i dachu to kolejny etap rewitalizacji tego obiektu. Msze ze względu na prace nie odbywają się. – Dalszy ciąg remontu był możliwy dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu – dodaje ksiądz kustosz.

Wideo: Uroczystości ustanowienia Sanktuarium Matki Boskiej Klewańskiej Patronki Rodzin Przybyłych z Kresów w Skwierzynie

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska