Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wykład o bunkrach w Domu Joannitów

(dab)
Książka "Międzyrzecki Rejon Umocniony - historia i współczesność” jest najnowszą publikacją Andrzeja Chmielewskiego z Międzyrzecza.
Książka "Międzyrzecki Rejon Umocniony - historia i współczesność” jest najnowszą publikacją Andrzeja Chmielewskiego z Międzyrzecza. Dariusz Brożek
W środę w Domu Joannitów w Sulęcinie odbędzie się wykład o międzyrzeckich bunkrach połączony z promocją najnowszej książki regionalisty z Międzyrzecza Andrzeja Chmielewskiego.

Prelekcja "Międzyrzecki Rejon Umocniony - historia i współczesność" odbędzie się w środę, 29 stycznia, o 16.30 w sali konferencyjnej Domu Joannitów w Sulęcinie. Wygłosi ją międzyrzecki regionalista Andrzej Chmielewski, który jest autorem wydanej ostatnio książki o MRU. Wstęp wolny.

Chmielewski ma na koncie kilkanaście książek na temat historii oraz walorów przyrodniczych i turystycznych Międzyrzecza i okolic. W swojej najnowszej książce "Międzyrzecki Rejon Umocniony - historia i współczesność" opisał historię fortyfikacji Die Festungsfront Oder Warthe Bogen, znanych obecnie jako Międzyrzecki Rejon Umocniony - ich budowę, przeznaczenie i przełamanie pod koniec drugiej wojny przez radzieckich żołnierzy. W odróżnieniu od wielu poprzednich publikacji na ten temat, autor dotarł do świadków tamtych wydarzeń i zamieścił ich relacje.

Kolejne rozdziały książki są poświęcone powojennym dziejom bunkrów. A. Chmielewski opisał m.in. odnalezienie w ich podziemiach dzieł sztuki, zrabowanych przez hitlerowców podczas wojny w Polsce, a także poszukiwania prowadzone przez rozmaitych łowców skarbów. Oraz Pierwszą Krajową Wojnę Kratową, która rozpoczęła się tam na początku lat 90. po okratowaniu wejść do systemu podziemnych korytarzy.

Książkę kończą rozdziały na temat turystycznych i przyrodniczych walorów fortyfikacji. W ich podziemiach znajduje się największy w Polsce rezerwat nietoperzy. Bunkry są także jedna z największych atrakcji regionu i turystyczną marką Międzyrzecza.

"MRU - Historia i współczesność" została wydana dzięki unijnej dotacji, którą autorowi przyznało stowarzyszenie Działaj z Nami ze Świebodzina. Jej nakład wynosi 1 tys. sztuk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska