Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wykład o "Malarzu z Gorzowa" - Andrzeju Gordonie i prezentacja prac w Muzeum Ziemi Lubuskiej

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W gmachu Muzeum Ziemi Lubuskiej, w środę 18.01 o godzinie 16, odbędzie się na spotkanie w ramach Studium Wiedzy o  Sztuce i Historii pt. „Zielonogórski malarz z Gorzowa” , poświęcone twórczości Andrzeja Gordona.
W gmachu Muzeum Ziemi Lubuskiej, w środę 18.01 o godzinie 16, odbędzie się na spotkanie w ramach Studium Wiedzy o Sztuce i Historii pt. „Zielonogórski malarz z Gorzowa” , poświęcone twórczości Andrzeja Gordona. arch. MZL
W gmachu Muzeum Ziemi Lubuskiej, w środę, 18 stycznia o godzinie 16.00, odbędzie się na spotkanie w ramach Studium Wiedzy o Sztuce i Historii pt. „Zielonogórski malarz z Gorzowa”, poświęcone twórczości Andrzeja Gordona.

Prelegent wieczoru przybliży jednego z najciekawszych przedstawicieli współczesnej plastyki lubuskiej, który zyskał rozgłos w latach 70. i 80. XX wieku kontrowersyjnymi wówczas dziełami, łączącymi motywy sakralne i erotyczne. Uczestnicy spotkania zostaną zaznajomieni m.in. z ciekawymi i charakterystycznymi motywami twórczości przedwcześnie zmarłego artysty, uprawianymi przez niego technikami artystycznymi oraz wymową symboliczną jego prac. Wydarzenie będzie połączone ze zwiedzaniem wystawy prac Gordona.

- Wykład poprowadzi Jacek Gernat, pracownik Działu Sztuki Współczesnej, który na co dzień zajmuje się polską sztuką po 1945 roku oraz najnowszą. Jego zainteresowania obejmują światową i polską sztukę nowoczesną, a także rzeźbę doby baroku oraz przełomu XIX i XX w.

- informuje Leszek Kania, dyrektor Muzeum.

Nazywany "Malarzem z Gorzowa"

Andrzej Gordon, pochodzący z Bydgoszczy, w 1969 r. osiedlił się w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie żył i tworzył aż do śmierci. Jego dorobek ocenia się na ponad 1000 obrazów, grafik, pasteli plakatów, ilustracji do książek i tomików poezji. W 1976 r. otrzymał odznakę Zasłużonego Działacza Kultury, a w 1988 r. Srebrny Krzyż Zasługi. Jego akty (w szczególności kobiece), erotyki, pełne dramatyzmu, a niekiedy i rubasznego żartu sylwetki ludzkie, jak również portrety, ilustracje utworów literackich czy surrealistyczne obrazy miasta, wciąż przemawiają ekspresją i oryginalnością autorskiej wizji Gordona, poety człowieka, miejsca, czasu i myśli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska