Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wykryją wadę u dziecka jeszcze w brzuchu matki

(tami)
Program badań prenatalnych finansowanych przez NFZ adresowany jest do kobiet w ciąży, które spełniają przynajmniej jedno z kryteriów: wiek powyżej 35 roku życia
Program badań prenatalnych finansowanych przez NFZ adresowany jest do kobiet w ciąży, które spełniają przynajmniej jedno z kryteriów: wiek powyżej 35 roku życia Archiwum
Coraz więcej pań decyduje się na pierwsze dziecko po 35 roku życia, a w konsekwencji późne macierzyństwo. By się nim cieszyć, warto zrobić badania prenatalne.

Kobieta przed 40. po raz pierwszy na porodówce - taki widok już nikogo nie dziwi. Coraz więcej pań nie chce zachodzić w ciążę w wieku 20 lat. Najpierw się kształcą, robią kariery, a potem przychodzi czas na dziecko. I tak matki, które rodzą po 35 roku życia stanowią już 10 proc. ogólnej liczby porodów. Późne macierzyństwo ma swoje zalety, ale i wady. Wzrasta ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u dziecka. Nieinwazyjne badania prenatalne pozwalają na wykrycie ich we wczesnym okresie ciąży i umożliwiają podjęcie leczenia już w czasie życia płodowego. Badań prenatalnych nie trzeba się bać - są bezpieczne dla nienarodzonego dziecka i w 95 proc. przypadków nie dają powodów do niepokoju. W 2009 r. przebadano w ramach programu 464 Lubuszanki, wykryto 23 wady płodu.
Szacuje się, że około 3 proc. dzieci rodzi się z wadami wrodzonymi, z czego 85 proc. defektów jest uwarunkowanych genetycznie. W Polsce zaledwie ułamek procenta przyszłych mam decyduje się na nieinwazyjne badania prenatalne, podczas gdy w większości krajów Unii Europejskiej badaniom takim poddaje się niemal połowa ciężarnych!

Dla kogo badanie?
Program badań prenatalnych finansowanych przez NFZ adresowany jest do kobiet w ciąży, które spełniają przynajmniej jedno z kryteriów: wiek powyżej 35 roku życia, w poprzedniej ciąży wystąpiły aberracje chromosomowe u płodu, w rodzinie występują strukturalne aberracje chromosomowe, nieprawidłowy kariotyp, np.: translokacja, stwierdzony w czasie ciąży nieprawidłowy wynik badania USG i/lub badań biochemicznych wskazujących na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej lub wady płodu.

Co możesz zrobić?
Niestety badania prenatalne wciąż rzadko są proponowane przez lekarzy, co więcej zdarza się nawet, że lekarz wręcz odmawia ich wykonania. Natomiast w świetle obowiązujących przepisów płód jest traktowany jak pacjent, który ma pełne prawo do świadczeń zdrowotnych już na etapie prenatalnym. Czyli innymi słowy nienarodzone jeszcze dziecko ma prawo do ochrony jego zdrowia. Rodzice natomiast mają pełne prawo do informacji na temat stanu zdrowia małego pacjenta. Dlatego zapytaj swojego lekarza o badania prenatalne.

TU ZROBISZ BADANIE
* Nowa Sól: Wielospecjalistyczny Szpital Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, ul. Chałubińskiego 7, tel. 68 388 21 00.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska