Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki wyborów samorządowych 2018. Polska prawie na pół podzielona

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
PiS wygrało w 9 województwach, a Koalicja Obywatelska w 7. Ale to rządowa opozycja będzie rządzić w co najmniej 9 regionach, a PiS w co najwyżej 7.

Ściana wschodnia dla PiS

Cztery lata temu PiS wygrało wybory do sejmików w 6 województwach, ale swojego marszałka miało tylko na Podkarpaciu. Teraz w tym województwie umocniło swoją pozycję, zdobywając 25 z 33 miejsc w podkarpackim sejmiku.

Wyniki niedzielnego głosowania dają PiS samodzielne rządy jeszcze w 5 województwach: małopolskim, świętokrzyskim, lubelskim, podlaskim i łódzkim. Partia rządząca w całym kraju wygrała z polityczną konkurencją także na Mazowszu, Śląsku i Dolnym Śląsku, ale do rządzenia potrzebuje tam koalicjanta.

Zobacz, kto będzie radnym małopolskiego sejmiku

Andrzej Wójcik - 10 982 głosów

Wyniki wyborów samorządowych 2018. W Małopolsce PiS zmiażdży...

Ponieważ władze PSL i SLD kategorycznie wykluczają możliwość współpracy z PiS, jedynym potencjalnym jego koalicjantem pozostaje komitet Bezpartyjni Samorządowcy. Na Dolnym Śląsku będzie on miał 6 radnych, co przy 14 radnych z PiS daje koalicyjną większość w 36-osobowym sejmiku.

Mimo wygranej trudno będzie partii Jarosława Kaczyńskiego przejąć władzę na Śląsku i Mazowszu. W pierwszym z województw PiS musiałoby dojść do porozumienia z Mniejszością Niemiecką. W drugim Koalicja Obywatelska ma 18 radnych, PSL 8, a PiS 24 i Bezpartyjni Samorządowcy 1 - zabrakło więc PiS jednego radnego.

Widać wyraźnie, że Polska ponownie wraca do podziału na ścianę wschodnią zdominowaną przez PiS i zachodnią część kraju, gdzie jest więcej zwolenników rządowej opozycji. Wyjątek od tej reguły stanowi Dolny Śląsk.

Wyniki wyborów samorządowych 2018. Polska prawie na pół podzielona

Koalicja na zachodzie

Koalicja Obywatelska na samodzielne rządy może sobie pozwolić tylko na Pomorzu. Tam na 33 radnych aż 18 to politycy PO i Nowoczesnej. Do tego jest jeszcze 2 radnych PSL.

W kolejnych 6 województwach (kujawsko-pomorskim, lubuskim, opolskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim) zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej nie było na tyle duże, by dać samodzielne rządy, ale stworzenie koalicji z PSL i SLD pozwoli utrzymać władzę dotychczasowemu układowi sił politycznych. Mimo przegranej mogą mu też przypaść wspomniane wcześniej Śląsk i Mazowsze.

Wyciąganie radnych

Do pierwszych sesji sejmików nowych kadencji pozostało jeszcze co najmniej trzy tygodnie. W tym czasie można się spodziewać prób wyciągania radnych od konkurencyjnego przeciwnika. I będą to robić zarówno PiS, jak i PO.

Dolny Śląsk od wielu lat był pod rządami PO, więc pewnie Grzegorz Schetyna będzie chciał wyciągnąć kogoś z Bezpartyjnych Samorządowców, by utrzymać ten region. Z kolei PiS już kusi niektórych działaczy PSL, gdyż na Mazowszu wystarczy jeden dodatkowy radny, by partia Jarosława Kaczyńskiego zdobyła władzę w regionie, gdzie od lat rządzi marszałek Adam Struzik z PSL.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska