Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypełnianie rocznych PIT-ów już nas nie stresuje

Zbigniew Biskupski AIP
Karolina Misztal
Wypełnienie deklaracji podatkowej dla 85 proc. Polaków nie jest stresującym obowiązkiem. Według respondentów czynność ta nie jest również czasochłonna, wypełnienie formularza PIT zajmuje średnio 42 minuty.

Z najnowszego raportu KPMG pt. „Roczne zeznanie podatkowe Polaków PIT 2016” wynika ponadto, iż wypełnienie deklaracji podatkowej dla 85 proc. Polaków nie jest stresującym obowiązkiem. Według respondentów czynność ta nie jest również czasochłonna, wypełnienie formularza PIT zajmuje średnio 42 minuty.

Z roku na rok rośnie liczba podatników składających roczne zeznanie podatkowe PIT przez internet – w tym roku będzie ich ponad 12 milionów. Jednocześnie prawie 80 proc. Polaków rozliczających się z fiskusem deklaruje, że przekazało lub przekaże 1 proc. swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Nie jest trudne, ale...

Dla prawie sześciu na dziesięciu podatników rozliczenie się z urzędem skarbowym jest bardzo łatwe lub raczej łatwe. Jedynie 15 proc. Polaków twierdzi, że wypełnienie formularza PIT jest trudne lub bardzo trudne. Mimo że większość podatników deklaruje, że wypełnienie formularza PIT nie sprawia im większych trudności, co drugi Polak w całości zleca przygotowanie rozliczenia innej osobie.

- Warto zwrócić uwagę na rozbieżność pomiędzy oceną poziomu trudności wypełnienia zeznania podatkowego przez podatników, a odsetkiem Polaków samodzielnie wypełniających PIT. Zaledwie 15 proc. Polaków podlegających obowiązkowi rozliczenia z urzędem skarbowym ocenia, że wypełnienie formularza PIT jest raczej trudne lub bardzo trudne. Mimo to, aż 47 proc. respondentów w całości zleca rozliczenie komuś innemu, a kolejne 15 proc. badanych korzysta z częściowej pomocy. Wynika to przede wszystkim z braku czasu, przyzwyczajenia z ubiegłych lat, a także większego poczucia bezpieczeństwa, gdy ktoś inny wypełni zeznanie podatkowe za nas – mówi Andrzej Marczak, partner i szef zespołu ds. PIT w KPMG w Polsce.

Internet robi furorę

W 2017 roku liczba osób deklarujących złożenie rocznego zeznania podatkowego przez internet wzrosła o 5 punktów procentowych w porównaniu do poprzedniego roku i osiągnęła rekordową wartość 50 proc.

Oznacza to, że ponad 12 mln Polaków rozliczy się przez internet, podczas gdy rok temu było ich o milion mniej.

Najczęściej ten sposób składania zeznania podatkowego wybierają osoby pomiędzy 25 a 54 rokiem życia.

Zanikające ulgi

Z raportu KPMG wynika, że w tym roku 37 proc. podatników skorzysta z ulg podatkowych – spadek o 2 punkty procentowe w porównaniu z rokiem ubiegłym. Podobnie jak w poprzednich latach, Polacy zdecydowanie najczęściej korzystają z ulgi na dzieci (67 proc. spośród podatników korzystających z ulg).

Tegoroczne badanie KPMG pokazało, że w 2017 roku 79 proc. Polaków mających obowiązek rozliczania się z urzędem skarbowym deklaruje chęć przekazania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP). Wartość ta jest wyższa o 4 punkty procentowe w porównaniu do poprzedniego roku. Chęć przekazywania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego rośnie wraz z uzyskiwanym dochodem netto. Osoby zarabiające do 1 500 zł netto miesięcznie zdecydowanie rzadziej decydują się na przekazanie 1 proc. swojego podatku.

Prawie trzy czwarte wszystkich respondentów przekazujących swój 1 proc. dokonuje wyboru organizacji pożytku publicznego w oparciu o sugestię lub prośbę znajomych i rodziny. W dalszej kolejności OPP wybierane są losowo (14 proc.) lub na podstawie informacji w mediach (13 proc.).

- Z roku na rok rośnie odsetek osób, które przekazują 1 proc. swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP). Z badania wynika, że głównymi przyczynami nieprzekazywania 1 proc. podatku jest brak zaufania w stosunku do organizacji pożytku publicznego oraz przekonanie, że nasze działanie nic nie zmieni. Cieszy nas jednak fakt, że w stosunku do poprzedniej edycji badania, odsetek Polaków, którzy nigdy nie przekazują innych darowizn w ciągu roku na rzecz OPP lub innych instytucji i osób potrzebujących spadł aż o 10 punktów procentowych; z 45 do 35 proc. – mówi Grzegorz Grochowina, menedżer w KPMG w Polsce.

Badanie KPMG w Polsce pt. ,,Roczne zeznanie podatkowe Polaków PIT 2016” zostało przeprowadzone metodą wywiadu telefonicznego CATI (ang. Computer Assisted Telephone Interview) na reprezentatywnej próbie 1003 dorosłych Polaków. Na pytania odpowiedziały osoby mające obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym za rok 2016.

Obejrzyj wideo

Centralny Port Lotniczy: gdzie powstanie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wypełnianie rocznych PIT-ów już nas nie stresuje - Strefa Biznesu

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska