MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wypięknieją kolejne kamienice w Gorzowie. Jak się zmienią?

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Kolejnych stare kamienice w Gorzowie doczekają się remontu.
Kolejnych stare kamienice w Gorzowie doczekają się remontu. Google Street View
Obdrapane ściany i odpadające fragmenty elewacji. Tak wygląda wiele gorzowskich kamienic. Niektóre nie były remontowane od lat i dosłowne niszczeją w oczach. Teraz mają jednak szansę na gruntowną modernizację. Dzięki planowanym inwestycjom dawny blask odzyskają dwa kolejne budynki w mieście.

Takie inwestycje są bardzo kosztowne

Stare kamienice przez lata popadały w ruinę i obecnie mocno kontrastują z dużo bardziej nowoczesną zabudową. Takich budynków, które nie były remontowane przez dekady jest w mieście mnóstwo. Powodem najczęściej jest brak pieniędzy na tego typu inwestycje. Te wymagają bowiem olbrzymich nakładów finansowych.

Administrujemy ponad setką takich gminnych budynków. To są najstarsze obiekty w mieście, bo niektóre kamienice mają ponad sto lat. Nakłady finansowe, które trzeba przeznaczyć na remonty są więc nieporównywalnie większe od tych ponoszonych na przykład przez spółdzielnie mieszkaniowe, które w swoich zasobach mają stosunkowo nowe, bo kilkunasto lub kilkudziesięcioletnie bloki - mówi Paweł Nowacki, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Gorzowie.

W ostatnim czasie sporo się jednak zmienia i kolejne miejskie kamienice przestaną straszyć swoim wyglądem. Dawny blask odzyskały już między innymi budynki przy ulicy Jagiełły, Grobla i Podmiejskiej. Odnowione zostały również kamienice przy Sikorskiego, Spichrzowej, Drzymały i Wyszyńskiego.

Niebawem wypięknieją kolejne kamienice

Teraz Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Gorzowie ogłosił przetargi na wyłonienie wykonawców remontu dwóch kolejnych kamienic. Kosztowna, bo warta prawie półtora miliona złotych inwestycja jest możliwa dzięki dofinasowaniu z Banku Gospodarstwa Krajowego, który przeznaczył na ten cel ponad osiemset tysięcy złotych. Odnowione mają zostać
budynki przy ulicy Teatralnej oraz Wawrzyniaka.

Zakres prac w obu budynkach obejmuje przede wszystkim remont elewacji frontowych, remont i docieplenie pozostałych ścian zewnętrznych, izolację fundamentów oraz wymianę stolarki okiennej w częściach wspólnych budynku. Zaplanowane prace mają poprawić obecne warunki mieszkaniowe lokatorów miejskich kamienic, a przede wszystkim pozwolić na zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło i utrzymywanie stabilnej temperatury wewnątrz lokali mieszkalnych - tłumaczy Paweł Nowacki.

Jak wygląda szczegółowy zakres robót budowlanych?

Teatralna 38

  • Remont elewacji frontowej, remont i docieplenie pozostałych ścian zewnętrznych, wzmocnienie nadproży okiennych i drzwiowych, wymiana stolarki okiennej w częściach wspólnych budynku, izolacja fundamentów, stropu piwnicy i poddasza oraz modernizacja tarasu. Szacunkowa wartość zamówienia wynosi ponad 637 tysięcy złotych (w tym dofinansowanie w wysokości prawie 461 tysięcy złotych).

Wawrzyniaka 72

  • Remont elewacji frontowej, remont i docieplenie pozostałych ścian zewnętrznych, wzmocnienie nadproży okiennych i drzwiowych, wymiana stolarki okiennej w częściach wspólnych budynku, izolacja fundamentów, stropu piwnicy i poddasza, wymiana instalacji elektrycznej w częściach wspólnych oraz remont klatki schodowej. Szacunkowa wartość zamówienia wynosi ponad 689 tysięcy złotych w tym dofinansowanie wysokości 413 tysięcy złotych).

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska