Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypięknieje wizytówka Kożuchowa. Miasto szuka wykonawcy remontu zabytkowych murów obronnych

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Mury obronne Kożuchowa to wizytówka miasta. Stąd starania o dofinansowanie ich remontu, aby mogły być atrakcją przez długie lata
Mury obronne Kożuchowa to wizytówka miasta. Stąd starania o dofinansowanie ich remontu, aby mogły być atrakcją przez długie lata Eliza Gniewek-Juszczak
Nowy rok, nowe plany, nowe inwestycje - zaczął burmistrz Kożuchowa Paweł Jagasek, zapowiadając przetarg na remont murów obronnych. Miasto szuka wykonawcy do 18 stycznia.

Wypięknieje wizytówka Kożuchowa. Będzie remont murów obronnych

Mury obronne okalające centrum miasta należą do najlepiej zachowanych tego typu zabytków w Polsce. Stąd starania o dofinansowanie koniecznych prac, które uratują zabytek. Z rządowego programu Polski Ład Kożuchów dostał około dwóch milionów złotych na zabezpieczenie i odbudowę części murów.
Remont zaplanowany został na odcinku od Placu Jedności Robotniczej do ulicy Limanowskiego. W poniedziałek, 3 stycznia miasto ogłosiło przetarg na wyłonienie wykonawcy prac.

– Przedmiotem zamówienia jest remont konserwatorski murów obronnych, baszt oraz bastei, które tworzą kompleks budowli obronnych wpisanych do rejestru zabytków województwa lubuskiego oraz znajdują się na terenie zespołu urbanistyczno – krajobrazowego miasta, który także podlega ochronie konserwatorskiej - zaznaczono w specyfikacji przetargowej.

Z dokumentacji wynika, że większość prac objętych zamówieniem powinna zostać wykonana pod nadzorem konserwatorskim, architektonicznym i archeologicznym w uzgodnieniu z przedstawicielem Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. A to może mieć duży wpływ na termin wykonania zamówienia.

Mury obronne Kożuchowa to wizytówka miasta. Stąd starania o dofinansowanie ich remontu, aby mogły być atrakcją przez długie lata

Wypięknieje wizytówka Kożuchowa. Miasto szuka wykonawcy remo...

Remont murów obronnych w Kożuchowie. Co jest w planie?

Zaplanowano remont, zabezpieczenie i konserwację murów kurtynowych, dwóch baszt oraz bastei, remont i przebudowę domku gotyckiego oraz remont i przebudowę kolejnej bastei. Przy murach ma być przygotowana ekspozycja podziemnych reliktów dwóch bastei.

– Nowy rok, nowe plany, nowe inwestycje – zaczął burmistrz Paweł Jagasek, informując na Facebooku o ogłoszeniu przetargu. - Żeby nie było, że nic u nas się nie dzieje. A to tylko początek inwestycji.

Marzeniem burmistrza jest remont murów na całej długości.

– Tych murów obronnych jest dosyć dużo. Będzie częściowa odbudowa bastei i zabezpieczenie istniejących murów. Niektóre fragmenty zostały zdewastowane. Teraz będą naprawiane. To będzie piękna wizytówka Kożuchowa – zapowiada burmistrz Jagasek. – W następnych latach będziemy się starali, aby więcej tych murów zostało wyremontowanych. Została jeszcze ulica Chopina i Spacerowa. Będziemy starać się o dalsze dofinansowanie. Moim marzeniem jest, aby wyremontować wszystkie.

Mury obronne Kożuchowa. Mieszkańcy nie mogą się doczekać

Informacja burmistrza na Facebooku o remoncie murów wywołała pozytywne komentarze i propozycje zagospodarowania terenu przy obwarowaniu.

– To najpiękniejsze mury obronne, jakie jeszcze się zachowały. Szkoda to stracić, a na tej kaskadzie koło muru fajnie by było zrobić taki ogródek z ławeczkami i parasolami – zaproponował pan Łukasz.

– Można wyremontować dom kata przy murach obronnych. Byłaby to nie lada gratka dla turystyki w waszym mieście. Kiedyś tam byłem i to oglądałem. Niewiele jest miast w Polsce, gdzie taki obiekt się znajduje – skomentował pan Jerzy.
Burmistrz zapewnił o uwzględnieniu domu kata w planach remontowych.

Oferty do przetargu można składać do 18 stycznia.

ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Jaki był 2021 rok dla Nowej Soli? Co udało się zrobić? Jak minione 12 miesięcy ocenia prezydent miasta Jacek Milewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska