Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypowiedzenie i świadectwo pracy. Z dyżuru eksperta

(gm)
Jolanta Jankowska, prawnik z Państwowej Inspekcji Pracy w Zielonej Górze
Jolanta Jankowska, prawnik z Państwowej Inspekcji Pracy w Zielonej Górze
Czy można wypowiedzieć umowę o pracę bez uzasadnienia? W jaki sposób zmusić pracodawcę do sprostowania świadectwa pracy? Odpowiada Jolanta Jankowska, prawnik z Państwowej Inspekcji Pracy w Zielonej Górze.

* Jestem zatrudniony na umowę na czas określony do 31 grudnia 2010 r. Z dnia na dzień pracodawca dał mi dwutygodniowe wypowiedzenie bez żadnego uzasadnienia i podania przyczyny. Czy postąpił zgodnie z Kodeksem pracy?
- Umowę o pracę na czas określony można wypowiedzieć jedynie, gdy została zawarta na okres dłuższy niż sześć miesięcy a strony przewidziały dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania umowy z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia. Zapis o takiej możliwości powinien się znaleźć w treści umowy. Pracodawca nie ma obowiązku uzasadniania wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony. Tak więc nie podanie przez pracodawcę przyczyny wypowiedzenia nie stanowi naruszenia prawa. Wymóg wskazania przyczyny wypowiedzenia ustawodawca ograniczył do przypadków wypowiedzenia przez pracodawcę umowy zawartej na czas nieokreślony.
* Otrzymałem od mojego byłego pracodawcy świadectwo pracy w którym nie zgadzają się daty. Telefonicznie zgłaszałem problem, ale nie mogę się doprosić, aby to poprawił. Czy mogę go przymusić w jakiś sposób?
- W przypadku, gdy wydane przez pracodawcę świadectwo pracy zawiera informacje sprzeczne ze stanem faktycznym, zachodzi potrzeba jego sprostowania. Pracownik z wnioskiem o sprostowanie świadectwa pracy może wystąpić w ciągu siedmiu dni od jego otrzymania. W razie nieuwzględnienia wniosku, pracownikowi przysługuje w ciągu 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy, prawo wystąpienia z żądaniem o jego sprostowanie do sądu pracy. Obok dochodzenia sprostowania świadectwa pracy, pracownik ma prawo dochodzić odszkodowania za szkodę wyrządzoną przez pracodawcę wskutek nie wydania w terminie lub wydanie niewłaściwego świadectwa pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska