Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyprawa za granicę

(wak)
Nie wszystkie kraje Unii Europejskiej podpisały Konwencję z Schengen, dlatego na niektórych granicach nadal prowadzi się konrole.
Nie wszystkie kraje Unii Europejskiej podpisały Konwencję z Schengen, dlatego na niektórych granicach nadal prowadzi się konrole. fot. Archiwum
Planujesz wyruszyć w podróż. Przeczytaj nasz poradnik. Być może wtedy unikniesz kłopotów.

Powoli rozkręca się sezon wyjazdów za granicę. Dlatego publikujemy informacje o regułach związanych z wyjazdami za granicę.

OD CZEGO ZACZYNASZ:
1. Upewniasz się, że samochód jest sprawny technicznie.
2. Planujesz trasę i czas przejazdu.
3. Kierowcy, którzy posiadają hak holowniczy zamontowany na stałe a nie podróżują z przyczepą, powinni założyć na niego tzw. czerwony kapturek. Jeżeli zaś mają hak zdejmowany, należy go zdementować.

DOKUMENTY PODRÓŻY
1. Dokumenty osobiste**a) paszport**, którego okres ważności musi być o 3 miesiące dłuższy od deklarowanego okresu pobytu. W ruchu turystycznym paszport uprawnia do pobytu za granicą na okres do 90 dni.

b) dowód osobisty - zamiast paszportu, jeśli jedziesz tylko do krajów Unii, zarówno starego jak i nowego typu ważny maksymalnie do 31 grudnia 2007 r. (w przypadku starszych, książeczkowych dowodów osobistych wartom upewnić się czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości). Pamiętaj, że poza krajami UE, konieczny jest paszport.

Małoletni. Mogą przekraczać granice państw jedynie na podstawie własnego paszportu, wpisu do paszportu rodzica, z którym przekraczają granice lub własnego dowodu osobistego (dowód osobisty dla dziecka poniżej 13. roku życia może być wydany na wniosek rodziców lub opiekunów prawnych ).

Wiza. Obywatele polscy mogą od 1 maja 2004 r. swobodnie poruszać się po terytorium krajów Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii (kraje UE oraz Norwegia, Islandia i Liechtenstein). Podróżujący w celach turystycznych, przy pobycie do 90 dni, nie mają obowiązku posiadania wizy. Ale przy wyjazdach do Białorusi, Rosji i Turcji wiza jest konieczna. Wraz z rozszerzeniem Unii Europejskiej zostały zniesione na drogowych przejściach granicznych w państwach wchodzących w skład Unii kontrole paszportowe i celne. Jednakże zdarzają się sporadyczne kontrole samochodów spoza Unii, w tym przede wszystkim państw wschodniej Europy, w tym także i z Polski. Należy się też liczyć z możliwością kontroli paszportowej przez policję w każdym miejscu na terenie każdego kraju.

2. Dokumenty pojazdu

Krajowe prawo jazdy. Obowiązuje zarówno stary jak i nowy wzór, jest honorowane we wszystkich krajach Europy, jeśli zachowuje ważność do daty określonej w dokumencie. Wyjątek stanowi Albania, która honoruje tylko Międzynarodowe Prawo Jazdy. Aktualne informacje o trybie wydawania Międzynarodowego Prawa Jazdy prowadzą wyłącznie lokalne Wydziały Komunikacji.

Przepisy dla podróżujących samochodem z przyczepą. Zgodnie z Konwencją Wiedeńską o ruchu drogowym (1968) i Dyrektywą UE 91/439 (1991) a także wzorowanym na wymienionych dokumentach polskim kodeksem drogowym prawo jazdy kat. B uprawnia do prowadzenia pojazdu do 3500 kg lub zespołu pojazdów (pojazd ciągnący + przyczepa do 750 kg, których łączna nie przekracza 3.500 kg.
Pamiętajmy! Nie wszystkie kraje europejskie stosują niniejsze przepisy i wymagają prawa jazdy kat. B+E.

DOWÓD REJESTRACYJNY.

Dokumentem obowiązującym w ruchu krajowym i zagranicznym pojazdu jest dowód rejestracyjny . Nie zalecamy wyjazdu zagranicę z dowodem tymczasowym tzw. miękkim, gdyż możemy się spotkać z niepotrzebnymi utrudnieniami ze strony służb w innych krajach (znany jest im jedynie wzór europejski dokumentu ). Dowód rejestracyjny musi posiadać aktualny wpis badania technicznego.

Nalepka PL. Międzynarodowy znak identyfikacyjny kraju tzn. PL w owalu. Od 1 maja 2004 pojazd zaopatrzony w nową tablicę rejestracyjną z polską flagą jest zwolniony z obowiązku posiadania naklejki PL. Pojazd posiadający starą tablicą rejestracyjną musi być oznaczony nalepką z czarnym napisem PL na białym tle.

INNE WYMOGI I GDZIE UZYSKASZ POMOC

Kamizelki ostrzegawcze. Aby zwiększyć bezpieczeństwo ruchu drogowego, w niektórych krajach wprowadzono obowiązek używania kamizelek odblaskowych w pojazdach. Kamizelka winna być używana przez kierowcę bądź pasażera w przypadku wyjścia z pojazdu (np. awarii) w terenie niezabudowanym, na autostradach i drogach ruchu szybkiego.

Obowiązek używania kamizelki odblaskowej we wszystkich rodzajach pojazdów istnieje w: Austrii, Belgii, Chorwacji, Finlandii, Hiszpanii, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Słowacji i we Włoszech. W Czechach i Niemczech tylko w samochodach służbowych i ciężarowych oraz w autokarach. Nieprzestrzeganie tego przepisu karane jest mandatami pobieranymi na miejscu.
W Polsce kamizelki można kupić w sklepach z artykułami bhp, na stacjach benzynowych, w supermarketach a także, w niektórych biurach turystyki Polskiego Związku Motorowego.
Sprawdź normy! Przy zakupie kamizelki odblaskowej należy zwrócić uwagę, aby odpowiadała normie ÖNORM EN 471 (Dyrektywa 89/686/EEC).

Pomoc konsularna. W przypadku utraty paszportu lub innego dokumentu (zgubienie, kradzież) konsul może po sprawdzeniu tożsamości wystawić paszport tymczasowy na powrót do Polski.
Gdy zgubimy pieniądze konsul może:
a) pośredniczyć w skontaktowaniu się z rodziną lub przyjaciółmi w Polsce
b) w uzasadnionych przypadkach, jeśli nie ma innych możliwości przekazania pieniędzy wypłacić poszkodowanemu kwotę, jaka zostanie wpłacona przez jego krewnych lub przyjaciół na konto Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie
c) w uzasadnionych przypadkach udzielić pomocy finansowej w wysokości umożliwiającej powrót do Polski, o ile turysta zobowiąże się do jej zwrotu.

UBEZPIECZENIA

1. Ubezpieczenie komunikacyjneZgodnie z komunikatem Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych od 1 maja 2004 roku przekraczanie granicy jak i poruszanie się po terytorium niżej wymienionych krajów odbywać się będzie w oparciu o fakt zarejestrowania samochodu w Polsce i zaopatrzenia go w polskie tablice rejestracyjne i domniemanie, że istnieje ubezpieczenie OC;
Dotyczy to krajów: Austria, Finlandia, Litwa, Słowacja, Belgia, Francja, Luksemburg, Słowenia, Chorwacja, Grecja, Łotwa, Szwajcaria, Cypr, Hiszpania, Malta, Szwecja, Czechy, Holandia, Niemcy, Węgry, Dania, Irlandia, Norwegia, Wielka Brytania, Estonia, Islandia, Portugalia, Włochy.

2. Zielona Karta Obowiązuje m.in. w takich krajach jak: Albania, Bośnia i Hercegowina, Iran, Maroko, Serbia, Andora, Bułgaria, Izrael, Mołdowia, Tunezja, Białoruś, Czarnogóra, Macedonia, Rumunia, Turcja, Ukraina.

3. Ubezpieczenie kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadkówOsoby opłacające składki NFZ wyjeżdżając w celach turystycznych do krajów członkowskich UE/EOG będą miały dostęp do publicznej ochrony zdrowia, ale tylko w nagłych przypadkach - gdy ulegną wypadkowi lub rozchorują się niespodziewanie. Przed wyjazdem należy zgłosić do najbliższego biura Narodowego Funduszu Zdrowia z wnioskiem o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

W każdym z państw UE obowiązują inne zasady i system udzielania świadczeń, których polski turysta jest zobowiązany przestrzegać. W Danii, Hiszpanii, Holandii, Finlandii, Norwegii i Szwecji zaświadczenie pokazuje się bezpośrednio w placówce medycznej. W Austrii, Belgii, Francji, Grecji, Irlandii, Islandii, Lichtensteinie, Niemczech, Luksemburgu, Portugalii i Włoszech trzeba przed wizytą u lekarza zarejestrować się w instytucji ubezpieczeniowej, która wyda zaświadczenie o prawie do nieodpłatnej pomocy medycznej. W niektórych krajach obowiązuje współpłacenie (Belgia, Francja, Niemcy, Szwecja) i polski turysta będzie musiał zapłacić odpowiednią kwotę, a po powrocie do kraju ubiegać się o jej zwrot.

Aby ustrzec się od niepotrzebnych kłopotów i skomplikowanych procedur warto wykupić dodatkowo polisę ubezpieczeniową od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia, w ramach której bezgotówkowo pokrywane są poniesione wydatki na leczenie szpitalne, ambulatoryjne, transport sanitarny, dojazd rodziny do szpitala i powrót do RP, w granicach sumy ubezpieczenia określonej w polisie. Koszt polisy często jest równoznaczny z opłatami współpłacenia.

5. Ubezpieczenie assistance Przedmiotem ubezpieczenia są wyłącznie koszty świadczenia usług assistance - pomocy drogowej na rzecz ubezpieczonego za pośrednictwem Centrum Alarmowego. Świadczenie assistance nie obejmuje bezpośrednio wykonania usługi naprawy, lecz zorganizowanie np. holowania i pokrycie kosztów tych usług.

PODRÓŻOWANIE POŻYCZONYM SAMOCHODEM

W przypadku podróży pożyczonym od osoby trzeciej lub instytucji pojazdem i/lub przyczepą warto pamiętać o zabraniu ze sobą Pełnomocnictwa na jego/ich używanie zagranicą.

WINIETKI OPŁAT DROGOWYCH

Posiadanie winietki opłat drogowych jest obowiązkowe w Austrii, Czechach, na Słowacji, i w Szwajcarii. Nabycie ich przed wyjazdem pozwoli na szybkie przekraczanie granicy. Sprzedaż w Polsce prowadzą biura turystyki PZM lub wysyłkowo PZM -Travel w Warszawie.

PRZEWÓZ DZIECI

Każde dziecko w wieku do 12 lat, które nie przekracza 150 cm wzrostu musi być przewożone w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym. Dzieci starsze niż 12 lat lub mające powyżej 150 cm wzrostu używają pasów bezpieczeństwa. (kodeks drogowy: Art.39 pkt.3; Art.45 pkt.4).

Przepisy te dotyczą samochodów osobowych i ciężarowych, nawet wtedy, gdy nie są one wyposażone w pasy bezpieczeństwa.

Należy pamiętać, że na przednim siedzeniu nie można:

  • stosować do przewożenia dzieci innych urządzeń ochronnych niż atestowane foteliki,
  • przewozić dziecka w foteliku, jeśli samochód wyposażony jest w poduszkę ochronna dla pasażera.


    Fotelik powinien być dostosowany do wzrostu i ciężaru dziecka. Dlatego przy jego zakupie należy sprawdzić dane techniczne i przeznaczenie. Polska norma dzieli foteliki na następujące grupy:
  • 0 - do 9 miesiąca (10 do 13 kg)
  • I - do 3 lat (18 kg)
  • II - 4-7 lat (15 do 25 kg)
  • III - 7-10 lat (22 do 36 kg)

    Z CZWORONOGIEM PRZEZ GRANICĘ

    Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna została upoważniona do wydrukowania paszportów i zaopatrzenia w te druki, za pośrednictwem okręgowych izb lekarsko-weterynaryjnych, lekarzy weterynarii, którzy będą wydawali paszporty. Druki paszportów dostępne są we wskazanych przez Krajową Izbę Lekarsko-Weterynaryjną lecznicach dla zwierząt. Osoby ubiegające się o wydanie paszportu dla zwierząt będą mogły uzyskać informacje o miejscach wydawania paszportów w okręgowych izbach lekarsko-weterynaryjnych oraz powiatowych inspektoratach weterynarii. Ponadto informacje o lecznicach, w których będą wydawane paszporty dla psów, kotów i fretek są zamieszczone na stronach internetowych Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej oraz Głównego Inspektoratu Weterynarii .
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska