Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Wyrwani z niewoli” - profilaktyka w „Jedynce”

Alicja Kucharska
Uczniowie wzięli udział w koncercie „Wyrwani z Niewoli”
Uczniowie wzięli udział w koncercie „Wyrwani z Niewoli” Alicja Kucharska
- Podobała mi się autentyczność mówienia o problemach - mówi Róża z klasy II d.

W czwartek, 1 grudnia, szkolny dzwonek w Publicznym Gimnazjum numer 1 dzwonił jak zwykle, ale nie był sygnałem do przerwy, zakończenia lekcji polskiego, matematyki czy historii. Tym razem była to lekcja życia albo też o życiu - pełnym pokus, zagrożeń, nieoczekiwanych zwrotów i przede wszystkim przestrogi.

Dzień Profilaktyki, to kumulacja działań, które nauczyciele realizują wraz z uczniami każdego dnia. Tym razem jednak, objął uczniów wszystkich klas, a mury szkoły odwiedziło kilkunastu specjalistów.

Artyści o swoich doświadczeniach
Lekarz i terapeuta uzależnień ze szpitala w Ciborzu, pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, pracownicy sądu, straży pożarnej, policji, poradni psychologiczno-pedagogicznej, przedstawiciele centrum uzależnień i artyści tworzący zespół „Wyrwani z Niewoli”. - To młodzi ludzie, którzy bazują na swoich doświadczeniach i przeżyciach. To, co niegdyś ich dotknęło zamykają w twórczości. Autentyzm ich tekstów ma wartość dodaną - profilaktyczną, którą teraz dzielą się z innymi i tym samym próbują zniechęcać do używek, a zachęcać do uczciwego życia - mówi Aneta Kozłowska, wicedyrektor „Jedynki”.

Specjaliści, którzy w czwartek rozmawiali z gimnazjalistami poruszyli m. in. zagadnienia uzależnień, bezpieczeństwa, presji społecznej, agresji słownej i fizycznej. Mówiono o narkotykach, dopalaczach, ale i konsekwencjach, jakie mogą spotkać młodego człowieka balansującego na granicy prawa.

W ocenie młodzieży ten dzień był bardzo przydatny pod względem wzrostu wiedzy i umiejętności uczniów, atrakcyjności przekazu przez specjalistów, korzystnych efektów wychowawczych. - Moim zdaniem takie akcje są bardzo potrzebne. Pokazują jak łatwo można zniszczyć sobie życie i jak starać się i pracować nad sobą. Zajęcia wywarły na mnie ogromne wrażenie. Bardzo podobała mi się autentyczność ludzi i ich umiejętność mówienia o swoich problemach. Wypowiedzi samych uzależnionych były bardzo poruszające - mówi Róża K. z klasy II d. - Spotkanie profilaktyczne „Wyrwani z Niewoli” było dla mnie najbardziej wartościowe. To w jaki sposób mówili i treści było bardzo atrakcyjne i prawdziwe - zaznacza Jan z II b.

Zapamiętają przestrogi?
W „Dniu Profilaktyki” uczestniczyli wszyscy uczniowie, a w przygotowania włączyli się wszyscy pracownicy szkoły. - Aspekt bezpieczeństwa jest poruszany niemal cały czas, natomiast grudzień to miesiąc profilaktyki, dlatego zdecydowaliśmy się na duże przedsięwzięcie, z udziałem specjalistów, będące czymś innym niż typowa 45-minutowa lekcja. To cenny czas dla naszych uczniów i mamy nadzieję, że spotkanie z osobami z zewnątrz i przestrogi wypowiedziane podczas prelekcji zostaną im w pamięci - podsumowują koordynatorzy akcji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska