Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyśmienici goście na Woodstocku

Redakcja
Namiot Akademii Sztuk Przepięknych pewnie będzie pękał w szwach. Z nadmiaru chętnych. Gośćmi ASP będą bowiem m.in. były prezydent Lech Wałęsa i były premier Tadeusz Mazowiecki. Już nie mogę doczekać się pytań woodstockowiczów do nich... O występ Madonny w Warszawie też.

Lista gości ASP zawsze jest imponująca i przyciągająca. Ale w tym roku jeszcze taka... dostojna. Jurek Owsiak chce, by na Woodstocku wyszło coś, czego jego zdaniem zabrakło przy okazji oficjalnych obchodów 20-lecia niepodległości. Chce radości ze świętowania ważnej rocznicy i radości dyskutowania. - Bo, niestety, przez kłótnie zmarnowaliśmy ten czas - mówi.

Tegoroczną ASP poprowadzi dziennikarz Piotr Najsztub. Zastąpi dotychczasowego gospodarza Zbigniewa Hołdysa. Rektor Najsztub był redaktorem naczelnym ,,Przekroju'', pracował w telewizji publicznej i komercyjnych, razem z Jackiem Żakowskim prowadził program ,,Tok Szok''.

Goście Akademii

Lech Wałęsa - legendarny przywódca Solidarności, sygnatariusz Porozumień Sierpniowych, inicjator rozmów przy Okrągłym Stole, przemian społeczno-politycznych w Polsce. Prezydent RP wybrany w wolnych wyborach, laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Wałęsa będzie gościem obchodzonej na Woodstocku rocznicy 20-lecia niepodległości, ale jak to na Akademii bywa, pewnie innych pytań też nie zabraknie. Choćby o ostatnie wypowiedzi byłego prezydenta w sprawie występu Madonny w Warszawie. Wałęsa uznał, że nie przystoi, by jej koncert był akurat 15 sierpnia , w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz w rocznicę cudu nad Wisłą. W ten sposób Wałęsa wsparł Komitet Obrony Wiary i Tradycji Narodowych ,,Pro Polonia''.

Tadeusz Mazowiecki - pierwszy premier w wolnej Polsce, jeden z przywódców Solidarności. Uczestniczył w rozmowach Okrągłego Stołu, współtworzył Unię Wolności. Wyjątkowo ciekawe mogą być też jego wspomnienia z lat 1992-1995, kiedy był wysłannikiem ONZ do byłej Jugosławii.

Stanisław Tym - występował w studenckich kabaretach, aktor i reżyser, ale przede wszystkim autor znakomitych scenariuszy filmowych. Kto nie zna: ,,Misia'', ,,Rysia'', ,,Rozmów kontrolowanych'', Bruneta wieczorową porą'' czy ,, Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz''.

Janusz Kochanowski - od trzech lat rzecznik praw obywatelskich. Ostatnio rzecznik zastanawia się, czy zgodne z Konstytucją RP jest to, że płacimy podatki różnej wysokości. Jego zdaniem powinny być jednakowe dla wszystkich.

Bogdan Łazuka - zamykasz oczy i widzisz, nie może być inaczej, ,,Nie lubię poniedziałku'', kiedy postać grana przez aktora, mocno wczorajsza, kierunek do domu utrzymuje dzięki podczepieniu się do szyn tramwajowych. Aktor, piosenkarz, Akademię Teatralną ukończył w 1961 r. Występował w Kabarecie Starszych Panów, specjalizuje się w rolach komediowych.

Leszek Możdżer - jeden z najwybitniejszych muzyków jazzowych, świetny pianista.

Michael Lang - pomysłodawca, twórca i organizator legendarnego amerykańskiego Woodstocku w 1969 r. Producent muzyczny, organizator koncertów, m.in. Madonny. Koncert rocznicowy tamtego Woodstocku chciał zorganizować na lotnisku Tempelhof pod Berlinem. Zaprotestował Owsiak, oferując Kostrzyn.

Plan spotkań w ramach ASP 2009

Czwartek, 30 lipca

16:00 - Otwarcie ASP - Spotkanie z Jurkiem Owsiakiem
18:00 - Spektakl Teatru Scena Poetycka - ,,Ktoś musi"
19:00 - Teatr AtmAsfera - dramat pantomimiczny ,,Masza"
21:00 - "15 lat Przystanku Woodstock" - film dokumentalny, reż. Jurek Owsiak, Marek Krolczuk. Film emitowany z telebimów na dużej scenie
22:30 - "Woodstock’69" - film dokumentalny, reż. Michael Wadleigh (film prezentowany dzięki wsparciu Ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce)
01:30 - Festiwal Filmowy Kino Niezależne "Filmowa Góra" - "Muzyka Łączy Ludzi"

Piątek, 31 lipca

8:00 - Joga o poranku - zajęcia Fundacji "Art Of Living"
9:00 - Warsztaty Muzeum Narodowego w Krakowie
10:00 - Warsztaty Plastyczne Dariusza Milińskiego - Sztandary Pięknych Ludzi
11:00 - Stanisław Tym
13:00 - Lech Wałęsa
15:00 - Konferencja prasowa, Otwarcie Przystanku Woodstock
17:00 - Teatr Za Jeden Uśmiech - "Rycerz Bolko z Kociejdziury i Królewna z wieży"
18:00 - Warsztat gitarowy Leszka Cichońskiego
20:00 - Historia Polskiego Rocka - odc. 1, 2
21:30 - Frikolekcje
22:30 - Festiwal Filmowy Kino Niezależne "Filmowa Góra" - "Sky Piastowskie & Friends"

Sobota, 1 sierpnia

8:00 - Joga o poranku - zajęcia Fundacji "Art Of Living"
9:00 - Warsztaty Muzeum Narodowego w Krakowie
10:00 - Warsztaty Plastyczne Dariusza Milińskiego - Sztandary Pięknych Ludzi
11:00 - Tadeusz Mazowiecki
11:30 - Plenerowy spektakl teatralny
13:00 - dr Janusz Kochanowski
15:00 - Bohdan Łazuka
17:00 - Warsztat Leszka Cichońskiego
19:00 - Próby Teatru Muzycznego
21:00 - Historia Polskiego Rocka - odc. 3, 4
22:30 - Festiwal Filmowy Kino Niezależne "Filmowa Góra". Historia z Tej Ziemi - 20 lat Kina niezależnego w Polsce. Spotkanie autorskie z Piotrem Mareckim "Kino Niezależne w Polsce 1989 - 2009. Historia Mówiona"
2:30 - Mazowiecki Teatr Muzyczny "Operetka" im. J. Kiepury - ,,Wesoła wdówka"

Niedziela, 2 sierpnia

8:00 - Joga o poranku - zajęcia Fundacji "Art Of Living"
09:30 - NAJPIĘKNIEJSZA WOODSTOCKOWA PARA - FINAŁ KONKURSU
11:00 - Michael Lang
13:00 - Leszek Możdżer
15:30 - Warsztaty Muzeum Narodowego w Krakowie
17:30 - Warsztat Leszka Cichońskiego
19:00 - Teatr Za Jeden Uśmiech - "Historia zaginionego snu"
20:00 - Frikolekcje
21:00 - Festiwal Filmowy Kino Niezależne "Filmowa Góra" - Prezentacja łódzkiej PWSFTViT, gość specjalny: prof. dr hab. Robert Gliński
01:00 - Historia Polskiego Rocka, odc. 5, 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska