Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wysoka forma jeźdźców i koni na hipodromie w Drzonkowie podczas zawodów CSI w skokach przez przeszkody

OPRAC.:
Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Cezary Konarski
Cezary Konarski
Zawody CSI Zielona Góra odbyły się na hipodromie w Drzonkowie.
Zawody CSI Zielona Góra odbyły się na hipodromie w Drzonkowie. Mariusz Kapała
Przez trzy dni na hipodromie Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Drzonkowie jeźdźcy rywalizowali w międzynarodowych, tzw. dwugwiazdkowych zawodach CSI Zielona Góra w skokach przez przeszkody.

Na starcie stanęło około 140 zawodników z 12 państw dosiadających ponad 320 koni. Pula nagród wszystkich konkursów wynosiła 333 tys. zł.

W pierwszym konkursie dużej rundy, o puchar MSF KG, wystartowało 69 par. Obie fazy parkuru o wysokości przeszkód 140 cm bezbłędnie pokonały 24 z nich, a ostatecznie najlepszy okazał się Maksymilian Wechta na 12-letnim wałachu Quvee Prestige. Tuż za nim uplasował się Mściwoj Kiecoń na Sir Sapporo MK, a trzeci był Marek Lewicki dosiadający ogiera Itoulon B.

- Od początku planowałem zaryzykować. Quvee Prestige to bardzo dobry koń do ścigania się – mówił Maksymilian Wechta. - Przygotowania w Hiszpanii dają efekty, bo dobrze spisują się tu też moje pozostałe konie. Parkur był równo ustawiony, zrzutki można było zrobić wszędzie, a w drugiej fazie było gdzie zaryzykować w kluczowych zakrętach i jednej linii. Lubię tu przyjeżdżać, zawsze miło wspominam ten hipodrom, bo już jako młody jeździec miałem tu dobre wynik.

Zwycięzcy innych konkursów:

  • runda średnia o puchar WOSiR Drzonków: Jan Bobik na ogierze Ole;
  • konkurs koni sześcio- i siedmioletnich o puchar Berger Sport Horses: Klara Kozioł na klaczy Voila;
  • mała runda o puchar Optifeed: Litwin Andrius Petrovas na Darko;
  • Elite Tour o puchar Tarant Events: January Włoch na koniu Franke;
  • runda dzieci o puchar Over Horse: Nel Skotarczak na koniu Casch M E.

W drugim dniu zawodów odbył się m.in. III Memoriał Pauliny Kopacz. Na liście startowej konkursu zaliczanego do światowego rankingu były 73 pary. Parkur o przeszkodach wysokości 145 cm bezbłędnie udało się pokonać 26 z nich, a rywalizacja była wyjątkowo zacięta. Ostatecznie bezbłędny i najszybszy okazał się reprezentant Polski i klubu Agro-Handel Śrem – Dawid Skiba na La Vulkano L. Drugie miejsce z niewielką stratą zajął Marek Lewicki na klaczy La Pezi, a trzeci był Dawid Kubiak na Anastacii III.

- Parkur był wymagający, bo żeby wygrać, trzeba było zaryzykować i można było stracić praktycznie wszystko. Jedna zrzutka przy tak silnej konkurencji spychała od razu na dalsze miejsce. Ja zaryzykowałem i udało się – mówił zwycięzca. - Przyjemnie jest znowu wygrać taki konkurs. Musiałem czekać na to cztery lata. Do Zielonej Góry przyjechało wielu mocnych zawodników, w każdym konkursie, żeby zająć płatne miejsce trzeba stawiać na sto procent możliwości swoich i konia. To trudne zawody, ale także punktujące na przyszłość, bo można łapać doświadczenie i zmierzyć się ze świetnymi zawodnikami.

Zwycięzcy innych konkursów:

  • konkurs finałowy dla koni sześcio- i siedmioletnich o puchar Związku Hodowców Koni Ziemi Lubuskiej: Aleksandra Lusina-Gołaś na klaczy Elizabeth;
  • konkurs koni pięcioletnich o puchar Bado Sport Horses: Szymon Stasiak na Arthur C Z;
  • mała runda o puchar Azgo: Zuzanna Hana na Barbórce;
  • Elite Tour o puchar Tarant Events: January Włoch na koniu Franke.

Najważniejszym punktem ostatniego dnia rywalizacji był konkurs Grand Prix o puchar Badix, zaliczany do światowego rankingu. Na starcie stanęło 65 par, zawodnicy zaprezentowali wysoką formę, bo niełatwy parkur podstawowy o wysokości przeszkód 145 cm bezbłędnie pokonało 15 duetów. W rozgrywce nie zabrakło sportowych emocji, a podwójnie najlepszy okazał się czterokrotny mistrz Polski i reprezentant KJ Agro-Handel Śrem – Jarosław Skrzyczyński, który zajął pierwsze miejsce na Jerico i drugie, z czasem gorszym o siedem setnych sekundy, na koniu Quick Step. Trzecia lokata przypadłą Dawidowi Kubiakowi na klaczy Anastacia III.

- Parkur podstawowy był wymagający, ale już od dłuższego czasu mówię, że zawodnicy są w coraz lepszej formie, mamy coraz lepsze konie, wszyscy jeżdżą coraz lepiej i w tym momencie do rozgrywek wchodzi dużo koni – powiedział Jarosław Skrzyczyński. - Myślę, że 15 koni w rozgrywce to optymalna liczba, jak na ilość zawodników. W rozgrywce trzeba ryzykować. Jerico i Quick Step to dwa zupełnie różne konie. Jerico jest starszy i wygrywał już niejedno Grand Prix, a Quick Step to młody koń, ale też zdarza mu się wygrać. Jerico jest koniem dużym i silnym, Quick Step jest trochę mniejszy, ale myślę, że oba są końmi, w które warto inwestować, bo dadzą jeszcze wiele zadowolenia.

Zwycięzcy innych konkursów:

  • finał średniej rundy o puchar AHC: Niemiec Philipp Schober na wałachu Guessina;
  • finał Elite Tour o puchar M2 Summer House: Julia Pięta na klaczy Allegra S.

Piękne cheerleaderki Watahy Zielona Góra podczas inauguracji...

WIDEO: Skrót Gali Sportu Lubuskiego 2022

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska