Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystarczy tych awantur o urzędy i urzędników!

Redakcja
- Każdego dnia widzimy, jakie są zakusy w sprawie przenoszenia urzędów administracji publicznej - mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.
- Każdego dnia widzimy, jakie są zakusy w sprawie przenoszenia urzędów administracji publicznej - mówi marszałek Elżbieta Anna Polak. Urząd marszałkowski
19 radnych sejmiku samorządowego sprzeciwiło się przenoszeniu wojewódzkich siedzib administracji publicznej do innych miast.

W środę, 24 maja, obradował sejmik województwa lubuskiego, na którym radni przyjęli stanowisko w sprawie przenoszenia wojewódzkich siedzib administracji publicznej. W dokumencie wyrażono sprzeciw wobec takich praktyk. Za przyjęciem stanowiska głosowało 19 radnych, 3 było przeciw, a 8 wstrzymało się od głosu. Przed głosowaniem część radnych sprzeciwiała się podjęciu tej uchwały. Radny Józef Kruczkowski zaproponował, aby najpierw przeprowadzić analizę co do liczby zatrudnionych urzędników w dwóch miastach: Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp. Inni uważali, że uchwałę należy podjąć. Radna Anna Synowiec wyraziła przekonanie, że treść stanowiska zabezpiecza w przyszłości interes zarówno północnej, jak i południowej części regionu.

– Każdego dnia widzimy, jakie są zakusy w sprawie przenoszenia urzędów administracji publicznej. Było stanowisko sejmiku w sprawie Izby Skarbowej, teraz pracownicy lubuskiego oddziału NFZ zwrócili się do wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego i do zarządu województwa o zajęcie stanowiska w sprawie przeniesienia ich oddziału do Gorzowa – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak. – Pamiętajmy, że wśród celów strategicznych województwa, zapisanych w strategii rozwoju, znajduje się zrównoważony rozwój w oparciu o spójność terytorialną regionu.

„(...)Województwo lubuskie jest regionem Polski, który ma dwie stolice. Układ taki powoduje, że od czasu powstania województwa musimy w wielu sprawach wypracowywać kompromisy i wspólne stanowiska. Dbamy o to, aby razem działać na rzecz naszego regionu, jednakże w dzisiejszych uwarunkowaniach prawnych staje się to bardzo trudne. Należy przypomnieć, że 1 stycznia 1999 r., gdy weszła w życie reforma administracyjna kraju w województwie lubuskim zadania władzy publicznej zostały podzielone między Zieloną Górę oraz Gorzów Wlkp., co było odzwierciedleniem wzajemnych ustaleń. Był to swoisty kompromis między dwoma ośrodkami władzy publicznej zawarty dla dobra mieszkańców tego obszaru Polski. Osiągnięte porozumienie było wynikiem dialogu i dlatego powinno być bezwzględnie przestrzegane. Jednak obecne zmiany w zakresie funkcjonowania instytucji rządowych w Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp. przyczyniają się jedynie do konfliktu między mieszkańcami dwóch stolic jednego województwa” – czytamy w przyjętym stanowisku radnych.

Przeczytaj również:Śmigłowiec LPR na ulicy w mieście. Co się stało?

Zobacz też: Uroczyste otwarcie w Sejmie wystawy o Wydarzeniach Zielonogórskich

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska