Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystarczyło, że koparka zdjęła kilkanaście centymetrów ziemi, a wyłoniły się pamiątki z przedwojennego Kostrzyna

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Przy wjeździe prowadzącym na teren Starego Miasta w Kostrzynie trwają prace. Udało się przy okazji odnaleźć pamiątki z przedwojennego Kostrzyna.
Przy wjeździe prowadzącym na teren Starego Miasta w Kostrzynie trwają prace. Udało się przy okazji odnaleźć pamiątki z przedwojennego Kostrzyna. Muzeum Twierdzy Kostrzyn
Kostrzyńskie Stare Miasto to wciąż teren, gdzie na każdym kroku napotkać można ślady przeszłości. Również pod ziemią. Wystarczy wbić łychę koparki...

Przy wjeździe na teren Starego Miasta w Kostrzynie od strony hotelu Bastion trwają prace. Wjazd i wejście na teren zrujnowanego w czasie II wojny światowej miasta, zostaną utwardzone i uporządkowane. W tym celu trzeba było zebrać koparką kilkunastocentymetrową warstwę ziemi. Tej okazji nie mogli przegapić kostrzyńscy muzealnicy. Praktycznie każde wbicie łopaty na Starym Mieście wiąże się z ciekawymi (czasem niebezpiecznymi) odkryciami. Dlatego pracownicy Muzeum Twierdzy Kostrzyn bacznie przyglądali się każdej zebranej łysze. Pracowano też przy użyciu wykrywacza metali.

INFORMACJE ZE STAREGO MIASTA W KOSTRZYNIE

Każda okazja jest dobra, aby zajrzeć w przeszłość Starego Miasta

- Za każdym razem przy pracach ziemnych wykorzystujemy tę okazję, aby prowadzić prace badawcze. Miejsce, gdzie teraz robiony jest wjazd, również przed wojną prowadziło na teren Starego Miasta. Okazało się, że ziemia również w tutaj skrywa sporo pamiątek – mówi Krzysztof Socha, muzealny archeolog.

Za każdym razem przy pracach ziemnych wykorzystujemy tę okazję, aby prowadzić prace badawcze

Był złom, ale też ciekawe pamiątki

W miejscu, gdzie pracowała koparka, znaleziono sporo złomu. Na szczęście tym razem obyło się bez groźnych niewybuchów. Były natomiast łuski po pociskach. Udało się jednak odnaleźć również kilka interesujących pamiątek po przedwojennych mieszkańcach miasta.

Pamiątki po przedwojennych mieszkańcach Kostrzyna

Ciekawym znaleziskiem jest przedwojenna tabliczka z oznaczeniem numeru kamienicy 75/76. – Pochodzi z ul. Krótkiej Grobli, czyli z miejsca, gdzie wykonywane były prace. Była na murze stojącej tu przed wojną kamienicy – mówi K. Socha. Historia tabliczki jest interesująca. Kostrzyńscy muzealnicy poświęcili więcej czasu na ustalenie, skąd dokładnie pochodziła. Okazało się, że tabliczka ta była umieszczona na budynku przy ul. Hoher Kavalier 75/76, czyli w zasadzie w pobliżu miejsca, gdzie były prowadzone roboty ziemne. Księga meldunkowa rozjaśnia nieco tę zawiłą kwestię. Do momentu rozbiórki fortyfikacji istniała ulica Kurze-Damm-Strasse. Po zburzeniu Bastionu Książę powstała nowa ulica - Hohe Kavalier Strasse. Zachowano na niej starą numerację oraz dodano nową dla nowo powstałych działek. W efekcie funkcjonowała numeracja: 1-7 (nowe działki w miejscu zburzonych fortyfikacji); 29-34 (między Rynkiem i ulicą Szkolną); 70-73 (między ulicą Szkolną i dawnym Bastionem Książę); 74-78a (między Rynkiem/ulicą Komendantów a dawnym Bastionem Książę). Zgodnie z dawnymi regułami była to numeracja ciągła, bez rozdziału na parzyste i nieparzyste po stronach ulic.

Sygnet, monety i inne przedmioty

W ziemi odnaleziono też ciekawie zdobiony sygnet, metalową klamrę od pasa wojskowego z czasów I wojny światowej, kilka monet, zdobione okucia i ołowiane kule do broni czarnoprochowej.

Polecamy wideo: Międzyrzecz. Pochówek szczątków 21 żołnierzy radzieckich, odnalezionych w czasie prac na terenie parku w Kostrzynie nad Odrą

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska