Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa „nieużyteczne” Andrzeja Bembenka w zielonogórskiej Galerii BWA: dlaczego artysta zamazuje fragmenty obrazu?

Redakcja
Otwarcie wystawy „nieużyteczne” zielonogórskiego artysty Andrzeja Bembenka w Galerii BWA - w piątek, 11 maja 2018 r. o 19.00.
Otwarcie wystawy „nieużyteczne” zielonogórskiego artysty Andrzeja Bembenka w Galerii BWA - w piątek, 11 maja 2018 r. o 19.00. Zdzisław Haczek/Gazeta Lubuska
W piątek, 11 maja 2018 r. w Galerii BWA otwarcie wystawy „nieużyteczne” zielonogórskiego artysty Andrzeja Bembenka.

Zamazywanie słupów trakcyjnych to w moich obrazach sposób na ich indywidualizację. Sprzeciw wobec uwspólnotowieniu, na którym bazują systemy totalitarne i korporacje. Tam nierozpoznawalność, rodzaj uniformizacji warunkuje trwanie w układzie nastawionym na narzucony z góry, ściśle określony sposób życia - mówi o swojej wystawie „nieużyteczne” Andrzej Bembenek.

Artysta dodaje, że prace monochromatyczne, prezentowane w Galerii BWA, to malarstwo gestu. „Jego siła - jak sądzę - tkwi w wyborze zamazanego fragmentu obrazu. Poprzez taką destrukcję i odpowiedni dla siły wyrazu kolor tworzyłem emocjonalne konstrukcje - wyraz empatii lub krzyk protestu przeciw systemowej zależności, uwikłaniu motywów. Malowałem je, bo coś mnie w nich pociągało, nie tylko w obszarze wizualnym, kompozycyjnym. Pociągał mnie kontekst znaczeniowy - to, co z tyłu, za obrazem. Sfera uwikłania w zależności i możliwość wyboru. Od nich zależał mój wybór, wolny, przez to czysty gest artysty.

Otwarcie wystawy „nieużyteczne” zielonogórskiego artysty Andrzeja Bembenka w Galerii BWA - w piątek, 11 maja 2018 r. o 19.00.

O AUTORZE
Andrzej Bembenek (ur. w 1973 roku w Lubaczowie). 1994-1999 Studia na Wydziale Pedagogicznym kierunek – Wychowanie Plastyczne, WSP, Zielona Góra. 1997-1998 - asystent laborant w pracowni grafiki warsztatowej Prof. Stefana Ficnera Instytut Sztuki i Kultury plastycznej WSP Zielona Góra . 2002 – 2005 – Studia w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Zielonogórskiego na kierunku – malarstwo. Dyplom w pracowni malarstwa prof. Leszka Knaflewskiego. Od 2004 – Członek ZPAP (Związek Polskich Artystów Plastyków) i Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Zielonej Górze. 2007- 2008 – asystent na wydziale wzornictwa Politechniki Koszalińskiej w pracowni rysunku Prof. Elżbiety Kalinowskiej – Motkowicz. W 2014 uzyskał tytuł doktora sztuki na wydziale malarstwa UAP w Poznaniu. Mieszka i pracuje w Zielonej Górze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska