Wystawa pamiątek po powstańcach wielkopolskich w Sulechowie...

  Wystawa pamiątek po powstańcach wielkopolskich w Sulechowie [ZDJĘCIA]

  mk, kali

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Otwarcie wystawy pamiątek po powstańcach wielkopolskich w Bibliotece Publicznej Gminy Sulechów - Sulechów - 6 grudnia 2018
  1/55
  przejdź do galerii

  Otwarcie wystawy pamiątek po powstańcach wielkopolskich w Bibliotece Publicznej Gminy Sulechów - Sulechów - 6 grudnia 2018 ©Mariusz Kapała / GL

  Otwarciem wystawy pamiątek po powstańcach wielkopolskich w bibliotece publicznej, które odbyło się w czwartek, 6 grudnia, w Sulechowie, uczczono setną rocznicę Powstania Wielkopolskiego. Była to jedna z uroczystości, jakie tego dnia odbywały się w tym mieście, a zostały zorganizowane przez koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.
  Na specjalnej wystawie można oglądać stare dokumenty, legitymacje, zdjęcia uczestników Powstania Wielkopolskiego i ich rodzin, przedmioty codziennego użytku, odznaczenia, medale... można oglądać na wystawie otwartej w czwartek w bibliotece publicznej. Ekspozycja to jedna z wielu imprez, zorganizowanych przez sulechowskie koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

  Uroczystości rozpoczęły się apelem pamięci przy obelisku powstańców wielkopolskich na cmentarzu komunalnym w Sulechowie z udziałem wojskowej asysty honorowej 5.
  Lubuskiego Pułku Artylerii. Następnie pod tablicą pamięci Powstania Wielkopolskiego na murach obronnych na placu biskupa Wilhelma Pluty członkowie koła TPPW złożyli kwiaty i zapalili znicze. Z okazji setnej rocznicy zwycięskiego zrywu wykonano też pamiątkowe, zbiorowe zdjęcie przy dębie 100-lecia Powstania Wielkopolskiego.

  Ważną częścią patriotycznego wydarzenia było też spotkanie rodzin powstańczych i mieszkańców miasta w sali widowiskowo-kinowej Sulechowskiego Domu Kultury. Podczas niego dr Grażyna Wyder z Uniwersytetu Zielonogórskiego wygłosiła okolicznościowy wykład na temat udziału kobiet w Powstaniu Wielkopolskim. Imprezę uatrakcyjnili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3, którzy zaprezentowali montaż słowno-muzyczny. Ogłoszono też wyniki konkursu literackiego i plastycznego, wręczono honorowe odznaczenia TPPW.

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Już 25 kwietnia w ramach światowej trasy koncertowej wystąpi grupa 12 Tenors!

  Już 25 kwietnia w ramach światowej trasy koncertowej wystąpi grupa 12 Tenors!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.