Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądał Kostrzyna w latach 60. Niezwykła wystawa jest jak podróż w czasie. Zdjęcia można oglądać w bibliotece

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Wystawę zdjęć Henryka Pierzchały można oglądać w miejskiej bibliotece w Kostrzynie do 26 lutego 2022 r.
Wystawę zdjęć Henryka Pierzchały można oglądać w miejskiej bibliotece w Kostrzynie do 26 lutego 2022 r. Jakub Pikulik
Henryk Pierzchała był jednym niewielu, którzy w latach 60. w Kostrzynie mieli aparat fotograficzny. Dzięki jego zdjęciom możemy zobaczyć, jak niegdyś wyglądało życie w odradzającym się mieście.

Wystawę zorganizowało Muzeum Twierdzy Kostrzyn wspólnie z niemieckim stowarzyszeniem Kietz-Bahnhof/Dworzec Chyża. Otwarto ją w bibliotece miejskiej. – To miejsce jest zimą zdecydowanie częściej odwiedzane niż nasze muzeum, dlatego korzystając z uprzejmości pracowników biblioteki, zdecydowaliśmy się na zorganizowanie wystawy właśnie w tym miejscu – mówi Ryszard Skałba, dyrektor Muzeum Twierdzy Kostrzyn.

"Musieliśmy zdobyć te zdjęcia"

– Mieszkańcy w tamtych czasach mieli ważniejsze sprawy, niż fotografowanie. To były trudne czasy. Gdy po raz pierwszy zobaczyłem te zdjęcia, wiedziałem, że jako muzeum musimy je zdobyć. Odkupiliśmy je od autora, jednak nie mieliśmy pomysłu, co z nimi zrobić. Z pomocą przyszło stowarzyszenie Dworzec Chyża, które zaproponowało zorganizowanie wystawy – tłumaczy R. Skałba. Wystawę najpierw można było oglądać w Niemczech. Od czwartku, 13 stycznia, można ją podziwiać w kostrzyńskiej bibliotece. Zdjęcia będą udostępnione do 26 lutego.

Autorem zdjęć jest Henryk Pierzchała, który w latach 60. jako jeden z niewielu mieszkańców Kostrzyna miał aparat fotograficzny. Jakub Pikulik

Na zdjęciach widać odradzające się miasto

Autorem fotografii jest Henryk Pierzchała. W latach 60. był jednym z niewielu mieszkańców Kostrzyna nad Odrą, którzy mieli aparat. Fotografował z pozoru zwyczajne rzeczy: codzienne życie miasta i jego mieszkańców, portretował swoich znajomych, uwieczniał scenki z życia miasta. Teraz jednak zdjęcia te nabierają zupełnie nowego kontekstu. Na fotografiach widać jak w tamtych czasach wyglądało miasto, które wciąż jeszcze lizało rany po II wojnie światowej. Przygodę z fotografią Henryk Pierzchała rozpoczął już jako dziewięciolatek. Fotografuje po dziś dzień. W 1981 r. pan Henryk opuścił Polskę i osiedlił się w Niemczech. Do Polski wrócił w 1990 r. Obecnie na zmianę mieszka w Kostrzynie i w Hamburgu.

Wideo: W przedwojennej willi z 1900 r. znaleziono zamurowane pomieszczenie. Co w nim było?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kostrzynnadodra.naszemiasto.pl Nasze Miasto