Wysycha jez. Głębokie koło Międzyrzecza. Naukowcy badają przyczyny, mieszkańcy mają swoje hipotezy

Dariusz Brożek 96 742 16 83 dbrozek@gazetalubuska.plZaktualizowano 
- Spadek poziomu jeziora to splot kilku różnych przyczyn. Wszystko wskazuje na to, że najważniejszą są studnie głębinowe. To robocza hipoteza, którą jeszcze weryfikujemy - mówi dr Stanisław Kościelniak.
- Spadek poziomu jeziora to splot kilku różnych przyczyn. Wszystko wskazuje na to, że najważniejszą są studnie głębinowe. To robocza hipoteza, którą jeszcze weryfikujemy - mówi dr Stanisław Kościelniak. fot. Dariusz Brożek
Jedno z największych jezior w powiecie powoli wysycha. Zdaniem naukowców, jest kilka przyczyn ubytku wody. Najważniejszą z nich są jakoby studnie głębinowe wokół akwenu. To robocza hipoteza. Miejscowi podchodzą do niej z dystansem.

Od kwietnia grupa naukowców z Wrocławia usiłuje ustalić, dlaczego w ciągu ostatniej dekady poziom wody w Głębokiem obniżył się o ponad metr. Wstępne wyniki badań zaprezentowali podczas konferencji w ratuszu. - To robocze hipotezy, gdyż badania będziemy prowadzić jeszcze przez najbliższe pół roku - zaznaczał prof. Piotr Wrzecioniarz z Politechniki Wrocławskiej.

Linia brzegowa wciąż się cofa, w basenach między pomostami na plaży komunalnej zostało niewiele wody. Jeszcze kilkanaście lat temu można tam było skakać na główkę, teraz taki skok grozi śmiercią lub kalectwem. Zdaniem wrocławiaków, przyczyn ubytku wody jest kilka. Jedna z nich to wysychanie strumieni zasilających akwen.

- Są dwa dopływy, ale jeden z nich jest suchy, drugi zaś prowadzi niewiele wody - mówił dr Stanisław Kościelniak, który kieruje pracami.

Studnie temu winne

Gmina zapłaci naukowcom za badania prawie 50 tys. zł. Wykonali już 32 odwierty wokół Głębokiego. Twierdzą, że kolejne przyczyny wysychania akwenu to parowanie i budowa geologiczna niecki. Przede wszystkim przypominający pył piasek, który nie przepuszcza wody. - Budowa geologiczna jest tam niesłychanie zróżnicowana - zaznaczał Piotr Szlachtycz, którego firma zajmuje się drążeniem studni głębinowych.

Zdaniem dra S. Kościelniaka, najważniejszą przyczyną mogą być właśnie studnie głębinowe. Wokół jeziora jest ich siedem, ale wodę pompuje sześć. Ich wydajność wynosi 54 m. sześc. na godzinę, ale - jak obliczył dr S. Kościelniak - ich średnie zużycie wynosi 24 m. Czyli aż 576 metrów sześciennych na dobę.

- Do końca roku będziemy kontynuować badania i weryfikować nasze ustalenia. Chcemy zdiagnozować przyczynę i wskazać środki zaradcze, które mogą powstrzymać degradację jeziora - dodaje prof. P. Wrzecioniarz.

Zbigniew Czabak: - Trzeba wybudować wodociąg i kanalizację

O spadku poziomu wody pisaliśmy wiele razy na naszych łamach i w portalu internetowym (www.gazetalubuska.pl/miedzyrzecz). Ostatnio 23 maja br w artykule "Jezioro Głębokie pod Międzyrzeczem jest coraz płytsze". Przypominamy, że Głębokie to jedno z największych kąpielisk na lubusko-wielkopolskim pograniczu. W czasie wakacji wypoczywa tam ponad 5 tys. osób dziennie. Degradacja akwenu do katastrofa dla właścicieli ośrodków wypoczynkowych oraz ponad 230 prywatnych domków.

- Czy w takiej sytuacji nie należy od razu zamknąć studni na ośrodkach. Sprawa jest ważna, bo władze powinny zaplanować w budżecie pieniądze na związane z tym inwestycje - mówił Andrzej Kaczmarek.

Zdaniem naukowców, działania ratunkowe będzie można podjąć dopiero po zakończeniu badań. Mieszkańcy nie dawali jednak za wygraną. - Jeśli przyczyną są studnie głębinowe, to należy jak najszybciej je zamknąć i wybudować wodociąg, a przy okazji kanalizację, na która czekamy już od kilku lat - postuluje Zbigniew Czabak ze stowarzyszenie właścicieli domków w Głębokiem.

Czy władze widzą potrzebę zamknięcia studni i budowy wodociągu? Rządzący gminą komisarz Marian Sierpatowski twierdzi, że z decyzjami należy poczekać kilka miesięcy do zakończenia prac. - W zależności od przyczyn będziemy szukać adekwatnych środków - zapewniał uczestników.

Kanał suchy jak pieprz

Jeden z uczestników spotkania zapytał, czy jest szansa, że woda wróci do dawnego stanu. - Jest. Jeśli ją dolejemy - odpowiedział S. Kościelniak.

W konferencji uczestniczyli też mieszkańcy. M.in. dr Jan Krajniak, który od blisko 50 lat bada akweny wokół Międzyrzecza i jest autorem wielu publikacji na ten temat. Zwrócił uwagę na fakt, że dawniej jezioro było zasilane ciekiem, który teraz jest suchy jak pieprz. - Pisałem o tym już dziesięć lat temu, ale bez żadnego odzewu. Mam poważne obawy, czy przepływu wody w zlewni nie zakłóciły zrealizowane w ostatnich latach wielkie inwestycje. Czyli budowa gazociągu jamalskiego oraz obwodnicy miasta - mówił.

Zdaniem dra Krajniaka, kolejną przyczyną może być likwidacja jazu na Obrze w Gorzycy. Przepust podnosił lustro rzeki o około 80 cm., co miało wpływ na poziom wód gruntowych w jej zlewni na tym odcinku. Oraz w zlewni jeziora, bo z Gorzycy do Głębokiego jest przysłowiowy rzut kamieniem.

Wysychają także inne jeziora, choć nie ma tam studni

W ostatnich latach zaczęło wysychać wiele innych akwenów na lubusko-wielkopolskim pograniczu. Niektóre zamieniły się w grzęzawiska, a tam gdzie dawniej były bagna teraz są torfowiska lub łąki.

- Dotyczy to również leśnych oczek, gdzie nie ma kąpielisk, ani studni i ujęć wody - zaznacza jeden z naszych rozmówców.

Na obniżanie poziomu wód w całym regionie zwrócił uwagę meliorant Stanisław Cap, który organizuje spływy kajakowe lubuskimi rzekami. Zna je jak mało kto. - To proces globalny, dotyczy całego kraju. W ciągu ostatniego tysiąclecia w Polsce poziom wód gruntowych opadły o cztery i pół metra. Sami do tego doprowadziliśmy i teraz przyjdzie nam za to zapłacić - mówił.

polecane: Flesz: Pszczoły wymierają. Czy grozi nam głód?

Wideo

Materiał oryginalny: Wysycha jez. Głębokie koło Międzyrzecza. Naukowcy badają przyczyny, mieszkańcy mają swoje hipotezy - Gazeta Lubuska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 19

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
~IWONA~
W dniu 17.06.2010 o 19:28, ~IWONA~ napisał:

JESTEM STRIPTIZERKA . CZY MOGĘ DAĆ NA OTWARCIE SEZONU TURYSTYCZNEGO POKAZ ROZBIERANIA DLA UBOGIEJ CZĘŚCI MIESZKAŃCÓW MIASTA. CZĘSTO KORZYSTAM Z DOMKÓW NA GŁĘBOKIM WIĘC 19 WIECZOREM NIE MUSZE DOJECHAĆ. MUZYKĘ I NAŚWIETLENIE BĘDĘ MIAŁA WŁASNĄ. . NA PEWNO NIKT SIĘ NIE ZAWIEDZIE . SZCZEGÓLNIE ZAPRASZAM BYŁYCH RADNYCH BO NIEKTÓRYCH BARDZO DOBRZE ZNAM. UKOŃCZYŁAM W MIĘDZYRZECZU SZKOŁĘ NR 2 OBECNIE PRACUJĘ W SZCZECINIE. U NAS KONKURENCJA JEST OGROMNA. A JA KOCHAM SWOJE MIASTO. POZDRAWIAM IWONACZY WIECIE JAKIE TO PIĘKNE.ŚWIATŁA PRZYCIEMNIONE WIĄZKI KOLORÓW NA MOJE CIAŁO I AŻ WSZYSTKIM BY SIĘ CHCIAŁO. A JA TAŃCZĘ SIĘ WYGINAM I I NA WŁADZĘ NIE PRZEKLINAM. ONI CIĘŻKO W ŻYCIU MAJA .WSZYSCY NA NICH PRZEKLINAJĄ. A STARAJĄ SIĘ BIEDAKI,PROSTO Z PRACY SZLI DO PAKI . POTEM WYSZLI, MARSYLIANKE IM ZAGRALI, A ICH NASTĘPCY BY BRALI, I BRALI. BO TO ELYTA NIENASYCONA CO SZUKA KASY, TYLKO MAMONA. I TAK TO BĘDZIE GŁUPI NARODZIE, GŁOSUJ NA WŁADZĘ A ONA BODZIE.
zgłoś
j
jenk
JESTEM STRIPTIZERKA . CZY MOGĘ DAĆ NA OTWARCIE SEZONU TURYSTYCZNEGO POKAZ ROZBIERANIA DLA UBOGIEJ CZĘŚCI MIESZKAŃCÓW MI. SZCZEGÓLNIE ZAPRASZAM BYŁYCH RADNYCH BO NIEKTÓRYCH BARDZO DOBRZE ZNAM.

A ja wiem których ty dobrze znasz :-)
zgłoś
G
Gość
W dniu 17.06.2010 o 19:28, ~IWONA~ napisał:

JESTEM STRIPTIZERKA . CZY MOGĘ DAĆ NA OTWARCIE SEZONU TURYSTYCZNEGO POKAZ ROZBIERANIA DLA UBOGIEJ CZĘŚCI MIESZKAŃCÓW MIASTA. CZĘSTO KORZYSTAM Z DOMKÓW NA GŁĘBOKIM WIĘC 19 WIECZOREM NIE MUSZE DOJECHAĆ. MUZYKĘ I NAŚWIETLENIE BĘDĘ MIAŁA WŁASNĄ. . NA PEWNO NIKT SIĘ NIE ZAWIEDZIE . SZCZEGÓLNIE ZAPRASZAM BYŁYCH RADNYCH BO NIEKTÓRYCH BARDZO DOBRZE ZNAM. UKOŃCZYŁAM W MIĘDZYRZECZU SZKOŁĘ NR 2 OBECNIE PRACUJĘ W SZCZECINIE. U NAS KONKURENCJA JEST OGROMNA. A JA KOCHAM SWOJE MIASTO. POZDRAWIAM IWONA


nie przyjeżdżaj bo dwóch braci z PISu szykuje się na burmistrza, w tej chwili to zły moment.
zgłoś
~IWONA~

JESTEM STRIPTIZERKA . CZY MOGĘ DAĆ NA OTWARCIE SEZONU TURYSTYCZNEGO POKAZ ROZBIERANIA DLA UBOGIEJ CZĘŚCI MIESZKAŃCÓW MIASTA. CZĘSTO KORZYSTAM Z DOMKÓW NA GŁĘBOKIM WIĘC 19 WIECZOREM NIE MUSZE DOJECHAĆ. MUZYKĘ I NAŚWIETLENIE BĘDĘ MIAŁA WŁASNĄ. . NA PEWNO NIKT SIĘ NIE ZAWIEDZIE . SZCZEGÓLNIE ZAPRASZAM BYŁYCH RADNYCH BO NIEKTÓRYCH BARDZO DOBRZE ZNAM. UKOŃCZYŁAM W MIĘDZYRZECZU SZKOŁĘ NR 2 OBECNIE PRACUJĘ W SZCZECINIE. U NAS KONKURENCJA JEST OGROMNA. A JA KOCHAM SWOJE MIASTO. POZDRAWIAM IWONA

zgłoś
g
glebokie

W DINIU 19-O6-2010 R.OTWARCIE SEZONU NA OW GLEBOKI.ZAPRASZAMY NA IMREZY DLA DZIECI,MLODZIEZY ,RODZIN ,DUZO MUZYKI I INNYCH ATRAKCJI MILEGO WYPOCZYNKU

zgłoś
~turysta~

A kto wywiezi sciente bale. W niedziele otwarcie zezonu a tu plaza nie przygotowana ,na parkingu stara buda jako skansen dla wspomnienia starych czasow a po drogach Glebokiego tancza dziewczynki na miotlach myslac ze to rurki w barach krecac sie w tych samych miejscach codziennie .Atrawa nie powykaszana.

zgłoś
~robert~

Z parokilometrowym kanałem wiążą się ogromne kwoty, do tego drogi, mosty itp. To nie Emiraty Arabskie, to jest biedna gmina M-cz, gdzie panuje bezrobocie 20%. Dla mnie jeżeli jest problem szerszy to nic z tym jeziorem się nie wymyśli. Jeszcze trochę to na tym forum napisze ktoś, żeby beczkowozami z MPWIK dowozić wodę. Mam tylko nadzieję, że gmina się zabezpieczyła umową z badaczami przyczyn. Zapewne będą jakieś wnioski jak i zalecenia co zrobić w końcu 50 tys za coś wezmą. Ciekawe kto poniesie koszty nietrafnych zaleceń badaczy? Okaże się, że zasypiemy studnie głębinowe, wybudujemy wodociągi i kanalizację na Głębokim, jak to nie pomoże to kanał udrożnimy lub wybudujemy, ale jak to nie pomoże to kto będzie za to odpowiedzialny? Jak znam Międzyrzecz to nikt.

zgłoś
U
USAGI
W dniu 12.06.2010 o 20:12, moby napisał:

Mało inteligentne są władze naszego miasta , jedynie co umieją to głupio wydawać pieniądze, zamiast płacić 50 tysięcy złotych za ekspertyzy dlaczego jezioro wysycha (to nie jest takie istotne), mogli zlecić naukowcom zrobienie planu prac jak jezioro zasilić w wodę , nie jestem magistrem po studiach ale moim zdaniem istnieje potrzeba budowy kanału z Obry lub jakiegoś innego cieku do jeziora aby zasilić jezioro . Niemcy przed II wojną światową na naszych terenach tak zbudowali melioracje terenów że nadmiar wody z pól zasilał jezioro Głębokie.Wskazówka dla władz chyba jest ciekawa .
Natomiast w pierwszym odruchu pomyslałem to samo , kanał z Obry do jeziora .
Też nie jestem magistrem : może ktoś znający temat napisze czy te rozwiązanie jest sensowne czy bezsensowne.

PS. w chwili powodzi byłoby to kolejne ujście nadmiaru wody , chyba tak ? ....
zgłoś
j
jeziorak

witam, na tamtym obszarze problem opadających wód nie dotyczy tylko i wyłącznie głąbokiego, parę kilometrów dalej na północny wschód jest jezioro żabno, tam też brakuje około 1,5 m wody. więc problem jest nieco szerszy.

zgłoś
m
miężyżeszanin
W dniu 13.06.2010 o 07:54, EMERYCI napisał:

CZY TO NIE WYPOWIEDZ PANI REDAKTOR S......R Z KURIERA MIEDZYRZECKIEGO ,KTORA WLASNIE W TEN SPOSOB PODSUMOWALA SPOTKANIE Z NAUKOWCAMI PROWADZACYMI BADANIA .PRZEMYSLENIA I WYPOWIEDZ GODNE ZCHOROWANEJ KOBIETY.


Ty tylko wyzywasz, najwidoczniej brak jest tobie argumentów, potwierdziłeś tym samym, na Głębokim nie ma życia, kilka obskurnych budek, plaża bez żadnych atrakcji, chodzą tam tylko kolejni z kolei lansujący się kierownicy ośrodka oraz napuszeni ratownicy, Międzyrzeczanie mają teraz środki lokomocji i pojechanie nad morze jest lepszą perspektywą.
zgłoś
E
EMERYCI
W dniu 12.06.2010 o 22:09, Gość napisał:

oj chyba nie chciał byś obecnej wody z pól, sama chemia i pestycydy, moim zdaniem nic się z tym jeziorem nie zrobi przynajmniej ekonomia na to nie pozwoli, wydawac miliony na ratowanie głębokiego to absurd, już teraz jest tam umireralnia, emeryci górą.


CZY TO NIE WYPOWIEDZ PANI REDAKTOR S......R Z KURIERA MIEDZYRZECKIEGO ,KTORA WLASNIE W TEN SPOSOB PODSUMOWALA SPOTKANIE Z NAUKOWCAMI PROWADZACYMI BADANIA .PRZEMYSLENIA I WYPOWIEDZ GODNE ZCHOROWANEJ KOBIETY.
zgłoś
G
Gość

a co z kortami na głębokim? jak widzę od lat grają tam jedynie kierownicy ośrodka, za darmo, może dac lepiej komuś w dzierżawę?

zgłoś
G
Gość

oj chyba nie chciał byś obecnej wody z pól, sama chemia i pestycydy, moim zdaniem nic się z tym jeziorem nie zrobi przynajmniej ekonomia na to nie pozwoli, wydawac miliony na ratowanie głębokiego to absurd, już teraz jest tam umireralnia, emeryci górą.

zgłoś
m
moby

Mało inteligentne są władze naszego miasta , jedynie co umieją to głupio wydawać pieniądze, zamiast płacić 50 tysięcy złotych za ekspertyzy dlaczego jezioro wysycha (to nie jest takie istotne), mogli zlecić naukowcom zrobienie planu prac jak jezioro zasilić w wodę , nie jestem magistrem po studiach ale moim zdaniem istnieje potrzeba budowy kanału z Obry lub jakiegoś innego cieku do jeziora aby zasilić jezioro . Niemcy przed II wojną światową na naszych terenach tak zbudowali melioracje terenów że nadmiar wody z pól zasilał jezioro Głębokie.

zgłoś
N
Niedoszły meliorant
W dniu 11.06.2010 o 07:48, Rpoint napisał:

W kwestii studni głębinowych nie dokońca się zgadzam. Gdyby to własnie studnie były główną przyczyną ubytku wody w jeziorze to w okresie jesienno zimowym, kiedy ośrodki i domki są puste a zużycie wody bliskie zeru to poziom lustra wody podnosił by się. Natomiat pomimo tak snieżnej zimy i deszczowej i chłodnej wiosny poziom wody nadal opada i to w coraz szybszym tepie. Może studnie mają na to wpływ, a budowa wodociągu jest z pewnością niezbędna, ale podstawowa przyczyna wysychania jeziora jest moim zdaniem zupełnie inna.Zgadzam sie w 100% z przedmówcą, te studnie to jakieś brednie - a matematyka w artykule to już żenada.Sam osobiście skłaniam się ku teorii ogólnej, tzn. obniżania poziomu wód gruntowych w całej Polsce i faktycznie ( nie znam tak topografii wokół jeziora ) należy udrożnić ten dopływ który zasilał jezioro i na chwilę obecną jest suchy - chociażby faktycznie poprzez spiętrzenie wody w Obrze i zasilenie tego wyschniętego dopływu właśnie z Obry - tym samym nadmiar wody w okresie wiosennym mogłby podnieść lustro wody w jeziorze na okres letni - choć zastanawia mnie fakt czystości tej wody i czy nie wpłynie to ujemnie na jezioro w szerokim tego pojęcia znaczeniu.
zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3