X Dni Twierdzy już za nami (wideo, zdjęcia)

  X Dni Twierdzy już za nami (wideo, zdjęcia)

  Jakub Pikulik 0 95 722 57 72 jpikulik@gazetalubuska.pl

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Inscenizacja bitwy o miasto w 1945 roku

  Inscenizacja bitwy o miasto w 1945 roku ©fot. Jakub Pikulik

  Na zniszczonej w czasie II wojny światowej starówce w Kostrzynie nad Odrą już po raz 10. odbyły się Dni Twierdzy. Rozpoczęły się w piątek i potrwały do niedzieli.
  Inscenizacja bitwy o miasto w 1945 roku

  Inscenizacja bitwy o miasto w 1945 roku ©fot. Jakub Pikulik

  [galeria_glowna]

  Impreza rozpoczęła się w piątek. Praktycznie cały dzień trwała tradycyjna już konferencja historyczna. Oficjalne otwarcie Dni Twierdzy nastąpiło jednak w sobotę. Przebrani w stroje z minionych epok uczniowie kostrzyńskich szkół, mieszkańcy, samorządowy i goście zgromadzili się na Placu Wojska Polskiego w centrum miasta. Stamtąd, w asyście policji, orkiestry i członków Kostrzyńskiej Gwardii Strzeleckiej przebranych w mundury V Pułku Księstwa Warszawskiego przemaszerowali ulicami miasta aż za teren dawnego przejścia granicznego.

  Następnie barwny pochód przeszedł przez odrestaurowaną i otwartą dla turystów Bramę Berlińską. Moment był historyczny, bo Brama Berlińska została otwarta dla ruchu turystycznego pierwszy raz po zakończeniu II wojny światowej.

  Dni Twierdzy rozpoczęły się na dobre. Znów ożyło stare miasto. Pomiędzy ruinami dawnych kamienic rozstawiono scenę, była muzyka, każdy mógł też zobaczyć z bliska, jak wyglądali żołnierze i wojownicy z różnych epok.

  Turystom udostępniono do zwiedzania bastiony Filip i Król. W tym pierwszym zorganizowano wystawę, na której można było zapoznać się z historią miasta i okolic. Wystawione były też zdjęcia zabytków architektury militarnej, ulokowanych w okolicy Kostrzyna. Ciekawostką była armata, która dawniej stała na nieistniejącym już pomniku przy cmentarzu żołnierzy radzieckich na bastionie Król.

  Również w sobotę odbyła się inscenizacja walk o stare miasto w 1945 roku. Kilka minut po jej rozpoczęciu doszło do groźnie wyglądającego wypadku. Załadowana ładunkiem wybuchowym armata wypaliła w twarz obsługującego ją mężczyzny. Poszkodowany trafił do szpitala, ma złamany nos, palec prawej ręki i roztrzaskaną brodę. Po tym incydencie inscenizację wznowiono. Były wybuchy i bardzo głośna strzelanina. - Wygląda to bardzo autentycznie. Mundury, broń, sprzęt - wszystko tak, jak w 1945 roku - mówił Andrzej Kolasiński, który obserwował inscenizację ze swoim synkiem Patrykiem.

  Wieczór to występy artystyczne, muzyka i spora dawka dobrego humoru.

  Niedziela upłynęła pod znakiem średniowiecza. Można było podpatrzeć dawne, często już zapomniane rzemiosła, swoimi umiejętnościami popisywali się dawni wojowie, a niewiasty prezentowały ówczesną modę.

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Małe Mądrale odc.4

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Nasze Dobre Lubuskie 2018. Szukamy najlepszych lubuskich produktów i usług.

  Nasze Dobre Lubuskie 2018. Szukamy najlepszych lubuskich produktów i usług.

  Odkrywamy Lubuskie Koleją

  Odkrywamy Lubuskie Koleją

  Chcesz kupić BMW? Nie musisz już jechać do Lubina.

  Chcesz kupić BMW? Nie musisz już jechać do Lubina.