Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XI Fantazje Zielonogórskie. Znamy wyniki konkursu literackiego o Zielonej Górze!

Maciej Dobrowolski
Maciej Dobrowolski
Statuetka Zielonogórskiej Wiedźmy autorstwa rzeźbiarza Roberta Tomaka
Statuetka Zielonogórskiej Wiedźmy autorstwa rzeźbiarza Roberta Tomaka Maciej Dobrowolski
Michał Wyzga swoim opowiadaniem „Grünberg 1945” wygrał XI edycję otwartego konkursu literackiego Fantazje Zielonogórskie na opowiadanie fantastyczne inspirowane przeszłością, teraźniejszością lub przyszłością Zielonej Góry. Zwycięzca otrzyma 1 tys. zł oraz piękną statuetkę Zielonogórskiej Wiedźmy. Kto jeszcze znalazł się wśród laureatów?

XI edycja Fantazji Zielonogórskich

Na konkurs organizatorzy z Zielonogórskiego Klubu Fantastyki Ad Astra otrzymali ponad 60 opowiadań od autorów z całej Polski.
- Z wielką przyjemnością poinformować, że zwycięzcą został w tym roku Michał Wyzga, która w swoim opowiadaniu " Grünberg 1945", zachwycił kapitułę. Podczas XI edycji mieliśmy motyw przewodni związany z legendami miejski, ciemną stroną Zielonej Góry. Autor świetnie się wpisał w tę konwencję. Pan Michał, oprócz lauru zwycięzcy otrzyma główną nagrodę o wartości tysiąca złotych oraz piękną statuetkę Zielonogórskiej Wiedźmy. Serdecznie gratulujemy! – mówi Waldemar Gruszczyński, prezes ZKF Ad Astra.

Jednym z pomysłodawców konkursu jest zielonogórski artysta Igor Myszkiewicz, który uczestniczył w pracach jury. - Pomysł Fantazji narodził w 2010 roku, podczas rozmów na spotkaniach zielonogórskiego klubu fantastyki. Była to odpowiedź na głód literatury fantastycznej dziejącej się tu, opowiadającej o miejscu, w którym żyjemy i które kochamy. Historia Zielonej Góry okazała się być przy bliższym poznaniu kopalnią potencjalnych tematów, wystarczy wspomnieć procesy czarownic, zarazy, przemarsze wojsk, trawiące całe miasto pożary… Płonęły tu czarownice i książki, zatrzymywali się wielcy tego świata, w zielonogórskim winie kąpał się Hieronim Bonaparte i długo przeklinał je Fryderyk Engels – przekonuje Myszkiewicz.

I kontynuuje: - Nieprzebrane bogactwo historii i Historii, potencjalnych fabuł powieści i opowiadań. Długo było to jednak bogactwo tyleż potężne co praktycznie szerzej nieznane. Głównym założeniem Fantazji Zielonogórskich jest więc literatura fantastyczna oparta na zielonogórskiej przeszłości, teraźniejszości lub wizjach przyszłości – tłumaczy artysta.

Papierowa antologia Fantazji

Warto podkreślić, że oprócz wyłonienia zwycięzcy kapituła przyznała wyróżnienia dwóm innym pracom, które jej zdaniem zaprezentowały bardzo wysoki poziom: „Tego nie ma” autorstwa Marcina Opolskiego oraz „Koci Spleen” od Michała Figonia.
Pozostałe prace, które ze względu na swoje walory literackie znajdą się w książkowej publikacji antologii konkursowej to:

  • Cudzy przede mną – Michał Sobociński
  • Wampir Grünbergu – Adam Raglan
  • Ene mene - Kamila Szmigiel
  • Lipowe Wzgórze – Tomasz Ciastoń
  • Hallo Houston, tu Zielona Góra – Andrzej Sienkiewicz
  • Nędzne nadzieje – Mieczysław Bonisławski
  • Mały kosmos – Katarzyna Kamińska

Antologia Fantazje Zielonogórskie tom XI swoją premierę będzie miała podczas tegorocznych Bachanaliów Fantastycznych, które odbędą się 15-17 października w Zielonej Górze. Wtedy też podczas uroczystej gali wręczone zostaną wyróżnienia oraz nagroda główna.

WIDEO: Poznaj program Winobrania 2021. Będzie się działo!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska