XXIII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej BuskerBus zawita do Zielonej Góry! Już 30-31 sierpnia

oprac.maw
Zobaczcie, jak było podczas poprzednich edycji BuskerBus w Zielonej Górze.
Zobaczcie, jak było podczas poprzednich edycji BuskerBus w Zielonej Górze. Magda Weidner
BuskerBus 2019. Na to wydarzenie czeka wielu zielonogórzan. - Na festiwalu nie ma barierek, a sceną jest ulica - podkreślają organizatorzy. BuskerBus już 30-31 sierpnia w Zielonej Górze!

BuskerBus 2019 - artyści przyjadą do Zielonej Góry

Na dwa dni deptak zamienia się w wielką scenę dla artystów z całego świata. W różnych miejscach będziemy mogli spotkać muzyków, cyrkowców, tancerzy, akrobatów czy magików. A wszystko to za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Ulicznej BuskerBus. Przypomnijmy, BuskerBus to festiwal, który powstał z inicjatywy Romualda Popłonyka. Organizowany jest od 1997 roku. To jedno z najstarszych i największych tego typu wydarzeń w Polsce.

Czytaj również: Program Winobrania 2019. Sprawdź, co będzie się działo!

BuskerBus - wyjątkowe spotkania ze sztuką

Zielonogórska edycja odbędzie się w dniach 30-31 sierpnia . Jak zawsze występy odbywać się będą od godz. 12.00 na deptaku Wieczorem natomiast w klubie festiwalowym (Piekarnia Cichej Kobiety), odbywać się będzie BuskerBus Kabaret z udziałem zaproszonych artystów oraz otwarta scena dla wszystkich chętnych.

- Wystąpią artyści z całego świata, którzy w swoich autorskich spektaklach odwołują się do tradycji teatrów ulicznych i umiejętnie wykorzystują elementy różnych dyscyplin nowego cyrku, kuglarstwa i tańca. Motywami przewodnimi tegorocznej edycji są siła i precyzja - informują organizatorzy wydarzenia.

Kogo spotkamy podczas BuskerBus w Zielonej Górze?

Brunitus z Argentyny udowodni, że każdą historię można opowiedzieć za pomocą diabolo. Francusko-hiszpański duet Umami Dance&Theatre Project zaprezentuje własną interpretację opery „Carmen”, wykorzystując elementy breakdance’u i pantomimy. Akrobatykę z tańcem współczesnym w swoim poruszającym spektaklu połączy Hayatonuu… z Japonii, a nowe choreografie tańca brzucha pokaże Tanečnice Lucie/ Dancer Lucy z Czech.

Mocnym akcentem festiwalu będą solowe spektakle doświadczonych artystek cyrkowych z Ameryki Południowej. Laura Faleiros wykona efektowne ewolucje z hula-hoop, Popi, Sofia Speratti - Circus Artist akrobacje wymagające wieloletnich treningów, a Painé Santamaria zaprezentuje zaawansowane układy żonglerskie, swój talent aktorski i muzyczny.

Widowiskowe spektakle wymagające siły i precyzji przygotowały także trzy duety z Argentyny. NUBE połączy żonglerkę z tańcem i zburzy tradycyjny obraz grupy cyrkowej, Compañía Per Se zachwyci układami akrobatyki partnerskiej, a Alegro Andante Circo rozśmieszy publiczność w każdym wieku.

Nie zabraknie także polskich artystów cyrkowych. Na festiwal powraca z nowym pokazem pochodzący z Wrocławia żongler Kacper Wydmański - Show, a po raz pierwszy wystąpi Teatr JaSię.

Precyzja wymagana jest nie tylko w pokazach cyrkowych i tańcu, ale również w muzyce. Inspiracją w wyborze programu muzycznego była piosenka „Chłopiec z gitarą”, którą nuciła kiedyś cała Polska. Na ulicy o wiele łatwiej zatrzymać przechodniów wykonując covery popularnych hitów radiowych. Muzyczna część festiwalu upłynie jednak pod znakiem uzdolnionych artystów prezentujących autorską twórczość. Zatrzymajcie się przy nich na dłużej, zamknijcie oczy i dajcie przenieść do ich świata wypełnionego starannie dobranymi dźwiękami gitary, pięknymi wokalami i przemyśleniami na tematy ważne. Zaproszeni muzycy: Ella John (Niemcy), Denna Kay Music (Niemcy), Ruby Jean Rose (Wielka Brytania/Stany Zjednoczone), Dryadic (Polska/Wielka Brytania), Mariusz Goli (Polska). Gospodarzem Kabaretu BuskerBus będzie Philip Fairweather.

BuskerBus to święto nowego cyrku i teatru ulicznego. Festiwal bawi, wzbudza emocje, otwiera widzów na nowe doświadczenia, zmniejsza dystans między publicznością a aktorami, wprowadza kulturę w przestrzeń miejską. BuskerBus udowadnia, że teatr może być powszechnie dostępny, a każde miejsce może stać się sceną dla aktorów, muzyków, tancerzy i artystów cyrkowych. Publiczność staje się częścią akcji, a każda brama, pomnik czy ławka – elementem scenografii. Dla zaproszonych artystów pokazy uliczne są zarówno pasją, jak i pracą, a ulica sceną nie mniej ważną niż ta w tradycyjnych teatrach.

Zgodnie z tradycją występów ulicznych, wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Głównym wynagrodzeniem buskerów (artystów ulicznych) są datki, które dostają do kapelusza. Jeśli spodobają się Wam pokazy, zachęcamy do wynagrodzenia artystów pieniędzmi i głośnymi oklaskami. Wasze uśmiechy z pewnością dodadzą im energii!

Impreza odbywa się w ramach Lata Muz Wszelakich. Organizatorzy: Małgorzata Węglarz i Zielonogórski Ośrodek Kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Dz PMM

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie