Z boćkiem za pan brat

Mateusz Feder 507 050 587 [email protected]
coraz więcej bocianów przenosi się do nas z Niemiec
coraz więcej bocianów przenosi się do nas z Niemiec fot. Mariusz Kapała
Udostępnij:
Polska to bociani raj, co roku przylatuje do nas 50.000 par. W Lubuskiem jest 900 gniazd, a w Przysiece w gminie Zwierzyn ludzie traktują bociany jak członków rodziny.

Droga Zwierzyn - Przysieka - Górki Noteckie. Gniazdo na gnieździe, bocian na bocianie. Obok domu Zofii Soczyńskiej jest polana i - jakże by inaczej - gniazdo na słupie energetycznym. - Kilka lat temu patrzymy, a bocian zaczyna zrzucać gałązki na słup. Zadzwoniliśmy do firmy energetycznej, żeby zamontowali specjalny kosz.

Pojawił się następnego dnia i w mgnieniu oka bociek uwił sobie swój dom - wspomina pani Zofia.
Samca nazwali Klemens, a jajka wysiaduje Klementyna. Anna Terlińska, córka pani Zofii, zdjęciami boćków ma załadowane pół laptopa. - Tu Klemens spaceruje dumnie po polanie, a tu miał lekkie starcie z sarną. Tu karmi młode - kobieta przerzuca zdjęcia. Naszej rozmowie przysłuchuje się sąsiadka. - Żeby człowiek miał tyle pieniędzy, co bocianów, to byłby radosny - śmieje się.

Życie w rozwiązłości

Polska to bociani raj. Co roku przylatuje do nas 50 tys. par. Prof. Leszek Jerzak z wydziału nauk biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego, który zajmuje się ekologią ptaków, żartobliwie mówi, że co czwarty bocian jest Polakiem. Lwia ich część przylatuje i wysiaduje jaja na wschodzie kraju, ale nasze województwo też ma się czym poszczycić: mamy 900 gniazd.

- Gdzie dużo boćków, tam w miarę ekologiczne rolnictwo. Ptak żywi się przede wszystkim dżdżownicami, które są w żyznych i niezatrutych glebach. Co prawda od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej nasi rolnicy zaczęli stosować więcej środków chemicznych, ale jeszcze nie jest z tym tak źle - podkreśla naukowiec.

Coraz więcej bocianów przenosi się do nas z Niemiec. - W Europie od wielu lat dominuje rolnictwo wielkoobszarowe. Używa się dużo nawozów i chemii, co sprawiło, że jest tam mało płazów i bezkręgowców, a to one stanowią główny składnik bocianiego jadłospisu - tłumaczy Jerzak.
Profesor opowiada, że samiec zazwyczaj co roku zmienia partnerkę. - Zajmuje gniazdo i to samice między sobą często o niego walczą. Nawet jak samica już zniesie jaja, a inna bociania dama zauroczy ptasiego dżentelmena, to ten wyrzuca jajka pierwszej partnerki i zaczyna nowe życie - zdradza Jerzak.

Ale pani Zofia z Przysieki da sobie rękę uciąć, że jej boćki to para na całe życie. - Może inne żyją w rozwiązłości, ale gdzie tam Klemens i Klementyna! - zarzeka się.

Szlak bocianich gniazd

Z roku na rok jest tych ptaków coraz mniej. - Coraz więcej boćków lokuje swoje gniazda na słupach energetycznych, a nie na drzewach czy dachach wiejskich domów. Kiedy młode uczą się latać, często zahaczają o przewody energetyczne i giną - wyjaśnia Marek Maluśkiewicz z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody Salamandra z Poznania. - Wielu ludzi wymienia dachówki i po prostu nie chce mieć gniazd na kominach, bo ptaki zostawiają odchody.

W tym roku organizacja Maluśkiewicza rozpocznie projekt "Szlak Bocianich Gniazd - ochrona bociana białego w regionie doliny Noteci". Obejmie on wszystkie gminy nad Notecią, od Santoka po Bydgoszcz. Towarzystwo planuje także zamontować ponad 100 platform na drzewach, by ptaki miał miejsce do budowy swoich gniazd.
- Chcemy też, by dzieci razem z nauczycielami liczyły gniazda i bociany na swoim terenie. Będziemy organizowali kursy przyrodnicze, pogadanki o boćkach. Dzieło zwieńczy film w wersji 3D nakręcony przez wszystkich - wylicza przyrodnik.

Grażyna Grela, dyrektorka Szkoły Podstawowej w Górkach Noteckich, mówi, że nie musi nikogo zachęcać do tej akcji. - Gdy zapytałam uczniów, gdzie w naszej gminie można spotkać bociany, dzieciaki chórem zaczęły wymieniać imiona ptaków, liczbę jaj i gniazd. My tu z boćkami żyjemy za pan brat - śmieje się.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 24.05.2010 o 12:59, szalony0511 napisał:

W jakim wieku jest?marszcz freda! !
s
szalony0511
W dniu 24.05.2010 o 10:18, asia napisał:

U PANI ZOSI NIEWIDAĆ ŻEBY COŚ PRZYNIOSŁY BOĆKIW jakim wieku jest?
s
szalony0511
W dniu 23.05.2010 o 18:46, Gość napisał:

W godle Polski powinien być bocian, a nie jakiś śmieszny biały orzeł.Nierozsądne rozumowanie.
a
asia
U PANI ZOSI NIEWIDAĆ ŻEBY COŚ PRZYNIOSŁY BOĆKI
G
Gość
W godle Polski powinien być bocian, a nie jakiś śmieszny biały orzeł.
Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie