Z laboratorium szpitala wojskowego wyniki badań na Covid w kilka godzin

Materiał informacyjny SWISS KRONO Sp. z o.o.
Kompleks budynków 105. Kresowego Szpitala Wojskowego w Żarach FOT. ARCHIWUM 105. KRESOWEGO SZPITALA WOJSKOWEGO W ŻARACH
W Żaganiu działa laboratorium, które wyniki badań nad COVID-19 podaje wyjątkowo szybko, bo jeszcze tego samego dnia, niekiedy następnego. Mieści się w filii 105. Kresowego Szpitala Wojskowego. O powstaniu pracowni zdecydował komendant płk lek. Artur Lipczyński.

Pracownię do badania materiału biologicznego w kierunku COVID-19 w żagańskiej filii 105. Kresowego Szpitala Wojskowego uruchomiono 6 listopada. Została stworzona w rekordowym czasie, bo w ciągu siedmiu dni. Taka była konieczność, bowiem laboratorium, z którym współpracowała lecznica wojskowa, odmówiło przyjmowania próbek. - Nie było w stanie poradzić sobie z tak dużą ilością badań. Komendant naszego szpitala płk Artur Lipczyński podjął więc decyzję o utworzeniu laboratorium we własnych strukturach, na bazie pracowni istniejącej w żagańskiej filii – informuje rzeczniczka Justyna Wróbel-Gądek.
Jak twierdzą w 105. Kresowym Szpitalu Wojskowym w Żarach, bez wsparcia Ministerstwa Obrony Narodowej utworzenie laboratorium byłoby niemożliwe. – Bardzo wysoki był bowiem koszt zakupu sprzętu, w tym najważniejszych urządzeń do bezpiecznego diagnozowania COVID-19: komory laminarnej, termocyklera, ekstraktora. To niezbędne wyposażenie kosztowało około 320 000 zł – mówi rzeczniczka. – Nieoceniona była też pomoc Starostwa Powiatowego w Żaganiu, które przeznaczyło na ten cel około 80 000 zł. Dzięki temu zmodernizowaliśmy przestrzeń pracowni, wyposażyliśmy ją w niezbędne zabezpieczenia, które są wymagane w pracy z materiałem zakaźnym. Szpital kupił też specjalistyczne stanowiska pracy oraz program komputerowy do informatyzacji wyników badań.

W pandemii szpitalowi pomaga, kto może

To w żagańskiej filii 105. Kresowego Szpitala Wojskowego jest też najwięcej łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem i wymagających hospitalizacji. Decyzją wojewody wydzielono ich 76, zmieniając na covidowe oddziały chirurgii ogólnej i pulmonologii. W Żarach w tym celu został przysposobiony oddział chorób wewnętrznych, co daje jeszcze 26 łóżek. Łącznie wojskowa lecznica ma ich 102.
Do obu miejsc przywożeni są pacjenci covidowi nie tylko z całego województwa, ale i okalających. Chorzy trafiają po prostu tam, gdzie są wolne łóżka. W październiku na przykład pacjenci covidowi z powiatów żarskiego i żagańskiego stanowili połowę leczonych z powodu COVID-19. - Szpital pomaga więc nie tylko pacjentom z naszych powiatów, ale i innym.

Mamy dużo pracy – zauważa rzeczniczka. Nic więc dziwnego, że szpital potrzebuje pomocy. Ta płynie z różnych źródeł. Tylko w listopadzie 10 tys. zł zadeklarowała stacja paliw DAN-POL z Żar. Za te pieniądze zostaną kupione m.in. pulsoksymetry dla pacjentów.
W tym samym miesiącu aż 50 tysięcy złotych przekazała firma SWISS KRONO, za którą to kwotę będą kupione: zamgławiacz, czyli urządzenie do dezynfekcji pomieszczeń, a także dozowniki i reduktory tlenowe, które umożliwiają pobór tlenu przez pacjenta. To niewielkie elementy, ale kluczowe.
Od początku pandemii na pakiety ochrony osobistej dla pracowników i środki dezynfekujące Lubuski Urząd Wojewódzki przekazał 330 tys. zł, Urząd Marszałkowski ponad 155 tys. zł, a SWISS KRONO – 77 tys. zł (plus 23 tys. zł na Stowarzyszenie Pomocy Chorym ze Schorzeniami Układu Oddechowego). Wsparcia udzieli również m.in.: Starostwo Powiatowe w Żaganiu, Saint-Gobain, Caritas, A.W.A PH-U. Pomagali też inni przedsiębiorcy.
- Zdarzają się też wpłaty od osób indywidualnych, po 100, 200 zł. Jestem przekonana, że dla niektórych wpłacających oznaczało to rezygnację z innych, na pewno też ważnych własnych potrzeb. Tym bardziej doceniamy to, że każda z tych osób chciała choć w ten sposób wesprzeć lekarzy, pielęgniarki w walce o życie i zdrowie pacjentów. Za wszystkie wpłaty dziękujemy – mówi rzeczniczka Justyna Wróbel-Gądek.

Na wymaz najlepiej samochodem

105. Kresowy Szpital Wojskowy stworzył w Żaganiu laboratorium, a w Żarach prowadzi rozbudowę budynku nr 5. Znajdą się tam: oddział chirurgii ogólnej, oddział urologii, oddział intensywnej terapii, pracownie endoskopowe, pracownia ESWL oraz centralna sterylizatornia. O dwie nowocześnie wyposażone sale operacyjne z kompletnym zapleczem został rozbudowany blok operacyjny (sale są gotowe, trwa ich wyposażanie). O laboratorium w żagańskiej filii płk lek. Artur Lipczyński, komendant 105. Kresowego Szpitala Wojskowego, mówi tak: - Jest najnowocześniejsze w regionie, a zamontowany tam sprzęt umożliwia przebadanie 94 próbek w jednorazowym cyklu, który trwa od 4 do 5 godzin. Laboratorium posiada wysoką referencyjność BSL 2, co oznacza, że metodą molekularną PCR można badać nie tylko koronawirusa, ale też inne wirusy i bakterie. A to jest ogromnie ważne dla diagnostyki, a później leczenia pacjentów.

Komendant zapowiada, że podobne laboratorium powstanie w Żarach.
To żagańskie tylko w ostatnim tygodniu listopada przebadało 850 próbek. Działa od poniedziałku do niedzieli, 24 godziny na dobę. Zajmuje się próbkami: pacjentów skierowanych na badania przez lekarzy rodzinnych, chorych leczonych w szpitalu wojskowym i w Żaganiu, i w Żarach, personelu lecznicy, bada wymazy osób, które za to zapłaciły (tzw. pacjenci komercyjni). Oczywiście wykonuje również badanie niezbędne w przypadku podróży zagranicznej, jeśli kraj docelowy tego wymaga. Umowę na badania podpisał też żarski Szpital na Wyspie.
Jak zapewnia rzeczniczka szpitala, wyniki badań są bardzo szybko. Jeśli wymaz zostanie pobrany do 12.00, jak działają punkty poboru, już o 20.00 wynik będzie widoczny w portalu internetowym - pacjent.gov.pl (trzeba się zalogować). W przypadku osób starszych, które nie radzą sobie z Internetem, wyniki można odbierać następnego dnia u lekarza rodzinnego. – Osoby pracujące w laboratorium w Żaganiu za punkt honoru postawiły sobie to, by jak najszybciej pomóc pacjentom – stwierdza rzeczniczka.
Na badania najlepiej przyjechać własnym samochodem, bo do takiej formy jest przystosowana infrastruktura punktów Drive Thru. Wjeżdża się pod duży, wojskowy namiot. Przy pobieraniu wymazu pacjent nie wysiada z samochodu. Jeśli ktoś nie ma auta, może dotrzeć na piechotę. Ale wskazany jest pojazd…

W punkcie Drive Thru w Żaganiu można zrobić test antygenowy, tzw. szybki test, który pokazuje, czy pacjent jest zakażony wirusem w danym momencie. Koszt - 110 złotych.
Żagańskie laboratorium (na parterze budynku) umożliwia również badanie serologiczne IgG, IgM, czyli z krwi w kierunku wykrycia przeciwciał. Dzięki temu możliwe jest stwierdzenie, czy pacjent przechodził chorobę COVID-19 np. bezobjawowo. Takie badanie kosztuje 90 zł.

PUNKTY POBRAŃ WYMAZÓW

Żary

Punkt pobrań badań w kierunku SARS-CoV2 odbywa się w 105. Kresowym Szpitalu Wojskowym, ul. Domańskiego 2, w godzinach 8.00-12.05, 7 dni w tygodniu.
Punkt Drive Thru - specjalistyczny namiot umieszczony przy budynku nr 8).
Wymagana jest wcześniejsza rejestracja pod nr tel. 68 470 79 07, w godzinach 12.30 - 14.00!

Żagań

105. Kresowy Szpital Wojskowy filia Żagań, ul. Żelazna 1A, w godzinach 8.00-12.05- 7 dni w tygodniu.
Punkt Drive Thru - specjalistyczny namiot.
Wymagana jest wcześniejsza rejestracja pod nr tel. 68 477 12 69, w godzinach 12.30 - 14.00!

Uwaga pacjenci komercyjni

Każdy, kto chce sprawdzić, czy zaraził się koronawirusem, może to zrobić odpłatnie.
Najpierw należy jednak opłacić badanie w kasie szpitala - w Żaganiu, a także w Żarach (w budynku 23, tzw. poliklinika). Wpłaty można dokonać między 7.00 a 14.00. Koszt 400 zł.
Pieniądze można wpłacić też na konto bankowe szpitala: 92 1130 1222 0030 2003 2620 0002
105. Kresowy Szpital Wojskowy z Przychodnią SP ZOZ, ul. Domańskiego 2, 68-200 Żary.
W tytule należy wskazać rodzaj badania - PCR / SZYBKI TEST/ PRZECIWCIAŁA, podać: lokalizację, czyli miejsce, gdzie będziemy chcieli wykonać badanie (Żary lub Żagań) oraz imię i nazwisko pacjenta.
Następnie należy zadzwonić do rejestracji i umówić się na badanie, na które należy zabrać dowód wpłaty.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO TESTU?

  • Wymaz na koronawirusa, podobnie jak badania krwi, powinien być wykonany w pierwszej połowie dnia.
  • Należy być na czczo, ewentualnie po posiłku, jednak powinien on być zjedzony co najmniej trzy godziny wcześniej. Jeśli z jakiegoś powodu musisz coś zjeść, przed wymazem przepłucz usta przegotowaną wodą.
  • Przed wymazem nie myj zębów, nie używaj też płynu do płukania jamy ustnej.
  • Nie należy żuć gumy, ssać tabletek na gardło ani pić syropów przeciwkaszlowych.
  • Na co najmniej dwie godziny przed pobraniem próbki nie stosuj żadnych maści, kropli ani aerozolu do nosa, nie rób inhalacji ani nie przepłukuj zatok. Przed wymazem nie wydmuchuj też nosa.
  • Jeśli masz ruchomą protezę, wyjmij ją przed pobraniem próbki.
  • Pamiętaj, że na czas badania musisz mieć maseczkę. Można ją zdjąć tylko w momencie pobierania próbki.
Dodaj ogłoszenie