Z miłości do burz

  Z miłości do burz

  Dariusz Chajewski

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  - Nigdy się nie bałem burzy - mówi Łukasz Wojtyła, młody ochroniarz z Zielonej Góry. - Wręcz przeciwnie. Kochałem i kocham nadal ten błysk, ten huk.

  - Nigdy się nie bałem burzy - mówi Łukasz Wojtyła, młody ochroniarz z Zielonej Góry. - Wręcz przeciwnie. Kochałem i kocham nadal ten błysk, ten huk. To wspaniały spektakl natury. ©fot. Paweł Janczaruk

  Każdą wolą chwilę spędza przed komputerem. I wypatruje ofiar. Gdy polowanie dobrze rokuje wskakuje na rower i pędzi ile się w nogach. Chce zaczaić się i ustrzelić. Burzę.
  - Nigdy się nie bałem burzy - mówi Łukasz Wojtyła, młody ochroniarz z Zielonej Góry. - Wręcz przeciwnie. Kochałem i kocham nadal ten błysk, ten huk.

  - Nigdy się nie bałem burzy - mówi Łukasz Wojtyła, młody ochroniarz z Zielonej Góry. - Wręcz przeciwnie. Kochałem i kocham nadal ten błysk, ten huk. To wspaniały spektakl natury. ©fot. Paweł Janczaruk

  Uwaga burza!

  Uwaga burza!


  * Nie wolno stać pod drzewami, gdyż niektóre z nich (np. lipy) bardzo łatwo przewodzą elektryczność,
  * Należy odejść od wszelkich zbiorników wodnych, gdyż woda jest doskonałym przewodnikiem elektryczności,
  * Gdy burza zastanie cię w szczerym polu, powinieneś przykucnąć, ale nie siadać na ziemi, a tym bardziej nie kłaść się na niej,
  * Należy pozbyć się wszelkich metalowych przedmiotów, odejść jak najdalej od metalowych urządzeń, gdyż te przyciągają wyładowania elektryczne,
  * Powinno się wyłączyć urządzenia elektryczne, gdyż mogą one zostać uszkodzone, a osoba przebywająca w ich pobliżu - porażona,
  * Należy pozostawać w domu podczas burzy i nie wychodzić chyba, że jest to naprawdę konieczne,
  * Trzymaj się z daleka od otwartych okien, drzwi, kominków, piecy, umywalek, wentylatorów i innych urządzeń elektrycznych podłączonych do prądu,
  * Nie używaj telefonu,
  * Nie używaj przedmiotów takich jak wędki, kije golfowe,
  * Nie przenoś łatwopalnych materiałów w otwartych pojemnikach,
  * Nie przebywaj w wodzie jak i w małych łódkach,
  * Zostań w samochodzie, gdy jesteś w trakcie podróży; samochody są jednymi z bezpieczniejszych miejsc do ukrycia się; w przypadku uderzenia pioruna, prąd spłynie po karoserii, nie penetrując wnętrza,
  * Poszukaj schronienia w budynku, jaskini, kanionie, jeśli nie ma w pobliżu schronienia należy unikać wysokich obiektów w okolicy,
  jeżeli znajdujesz się w terenie poszukaj obniżeń terenu (wąwóz, dolina).
  * Osoby przebywające w większej grupie powinny się rozproszyć,
  * Jeżeli burza zaskoczy nas wysoko w górach, należy możliwie jak najszybciej schodzić na dół i nie chować się po drodze pod skalne wanty  - Nigdy się nie bałem burzy - mówi Łukasz Wojtyła, młody ochroniarz z Zielonej Góry. - Wręcz przeciwnie. Kochałem i kocham nadal ten błysk, ten huk. To wspaniały spektakl natury.

  Pytam, czy nie jest przypadkiem piromanem.
  - Nie, jestem łowcą burz - odpowiada z dumą.

  Tam mają sprzęt

  Jego ulubionym filmem jest oczywiście "Twister". Hollywoodzka bajka o maniakach, którzy uganiają się po całych Stanach Zjednoczonych polujących na tornada. W filmie jest wszystko - wspaniałe zdjęcia, miłość, piękna aktorka… Jednak on nie może oderwać oczu od sprzętu, który meteorologiczni myśliwi mają na samochodach.

  On tylko przychodzi do domu natychmiast rzuca się do klawiatury i odpala stronę internetową, na której można śledzić doniesienia meteorologicznych radarów. Może jakaś burza nadchodzi. Gdy z ekranu wieje nudą bierze się za jedzenie obiadu. Ale zdarza się, że sytuacja wygląda obiecująco. A wtedy…

  - Mam szansę przewidzieć nadejście burzy z jakimś półtoragodzinnym wyprzedzeniem - nie bez dumy opowiada Wojtyła. - Wówczas wskakuję na rower, albo do autobusu i pędzę na złamanie karku. Najważniejsze to burzę wyprzedzić. Jak już nie dam rady to chociaż się z nia zrównać.

  Gdy już wie, że burza będzie soczysta wysyła w eter ostrzeżenie. Naszykowane są sprzęty: aparat, kamera, lornetka, notes. I czuje radość - może być groźnie.

  Fachowcy od burz

  Gdy jako dziecko wypatrywał na nocnym niebie błyskawic myślał, że może coś jest z nim nie do końca w porządku. Aż przed rokiem odkrył innych podobnych. Teraz godzinami siedzi na czacie internetowej strony łowców burz i plotkuje o tych wspaniałych, pięknych, gorących… burzach.

  Jest ich około 400. Mówią o sobie "łowcy burz". Zarejestrowali nawet stowarzyszenie. Ale jak z żalem stwierdza zielonogórzanin to już towarzystwo elitarne. Na początek szukają fachowców. A ochroniarz to nie fachowiec. Przynajmniej nie od burz.


  - Sezon burzowy w Polsce zaczyna się w marcu, kończy w listopadzie - opowiada zielonogórski łowca burz. - W życiu najbliżej byłem jakieś 200 metrów od miejsca uderzenia pioruna. Pięknie. Ale przez kilka dni dzwoniło mi w uszach.

  Stara się jednak nie przesadzać. Mają swoje zasady bezpieczeństwa. Co robi, gdy dopadnie już swoja burzę? Bada wilgotność, temperaturę, prędkość wiatru. I stara się uwiecznić na zdjęciach swoją "ofiarę".

  Błyskawice na froncie

  Nie tylko zresztą burze. Coraz częściej pojawiają się u nas także tornada. O czym przekonali się boleśnie mieszkańcy okolic Lodzi. O zmianach klimatu, które coraz częściej zsyłają nam burze i tornada mówi z zachwytem.

  Co to jest burza? Tłumaczy jak dziecku. Zjawiskiem atmosferycznym, powstającym z potężnie rozbudowanych chmur burzowych, czyli cumulonimbusów. Burze dzielimy na punktowe o małym zasięgu działania oraz frontowe podczas ścierania się dwóch różnych mas powietrza. Ten drugi typ burz jest naprawdę groźny i ich obserwacja niesie ryzyko.

  - Burz się nie boję, ale je szanują - dodaje. - Znam ich siłę. Dlatego, podobnie jak moi koledzy z całej Polski staram się ludzi ostrzegać i informować o zasadach zachowania podczas wyładowań. Bo wiele jest przesądów i stereotypów.

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Rezolutne przedszkolaki o świętach Bożego Narodzenia

  Rezolutne przedszkolaki o świętach Bożego Narodzenia