MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z pomocą Duńczyków

AGNIESZKA HAŁAS 324 88 35 [email protected]
Pod koniec ubiegłego tygodnia ekipa budowlana zaczęła remont kamienicy przy al. Niepodległości 22. Budowlani do końca czerwca planują przywrócić jej dawny wygląd.

W 1897 r. Karl Lorentz zbudował dom przy Banhofstrasse 28 (dziś al. Niepodległości 22). Miał trzy kondygnacje, dekoracyjne gzymsy i oszkloną altanę.
Po 1945 r. budynek nie miał szczęścia do gospodarzy. W latach 60. poddasze zaadoptowali na pomieszczenia użytkowe, zniszczyli sztukaterie, w które wbijali gwoździe, żeby zamocować dekoracje na okolicznościowe zabawy. Kamienica stawała się coraz bardziej zagrzybiona. W 1963 r. użytkownicy budynki przeprowadzili jedynie kosmetyczne naprawy.

Z pomocą Duńczyków

W czwartek przy al. Niepodległości stanęły rusztowania i zaczął się generalny remont. - Będzie nowa elewacja i dach, zostaną odnowione sztukaterie i hol wewnątrz budynku - mówi szef zakładu remontowego Eryk Gorbacz. Renowacja pomieszczeń wewnątrz budynku należy do użytkowników, czyli do ZSMP i NOT-u. Miasto nie dokłada do remontu. - Cała inwestycja będzie kosztowała około 300 tys. zł - szacuje prezes Fundacji na rzecz Rewitalizacji Miasta Zielona Góra Jerzy Cydzik. - Połowę pieniędzy wykłada fundacja, resztę duńska agencja do spraw energii.

Testy w kamienicy

- W budynku jest około 70 kaloryferów, są za duże i niepotrzebnie marnują wodę - twierdzi J. Cydzik. - Cały system centralnego ogrzewania będzie wymieniony. Dzięki temu zostanie zaoszczędzona energia cieplna.
Duńska agencja, która dołożyła pieniądze do remontu będzie robić testy w budynku i dowodzić, że nowy system jest oszczędny. Instytucja współpracuje z polskimi architektami i pomaga nam dostosować przepisy dotyczące ocieplania do norm unijnych.
Odnową sztukaterii zajmie się konserwator Stanisław Bodek oraz rzeźbiarz i sztukator Tadeusz Dobosz. - Wcześniej zabierali się za to ludzie, którzy nie mieli pojęcia o cennym zabytku. To barbarzyństwo - skarżą się plastycy.
Na nowe oblicze budynku przy al. Niepodległości 22 będziemy musieli poczekać do końca czerwca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska