Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z renty na emeryturę

Redakcja
Nowe świadczenie nie może być niższe niż dotychczasowe.

- Pobieram niską rentę. Niebawem, kończę 60 lat i wiem, że po osiągnięciu wieku emerytalnego ZUS przeliczy mi moja rencinkę na emeryturę. Boję się, że na tym stracę - obawia się Czytelniczka z Gorzowa Wlkp.

Rzeczywiście od 1 stycznia 2006 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest zobowiązany osobom, które mają renty z tytułu niezdolności do pracy i osiągną wiek emerytalny wypłacać emeryturę. I renta Pani Leokadii musi być przeliczona. Renta jej męża, jeśli ją pobiera, zostanie przeliczona, gdy ukończy on 65 lat. Emerytura przyznawana jest z urzędu, a więc osoba zainteresowana nie musi występować o jej przyznanie. ZUS zrobi całą operację sam, bez konieczności składania jekiegos wniosku czy ponaglania ze strony pani Leokadii.

Obawy Pani Leokadii są nieuzasadnione: na emeryturze nie może dostać mniej pieniędzy niż ma na rencie.

Takie samo wyliczanie

Warto wiedzieć, renciście ZUS wylicza emeryturę tak samo, jak każdej osobie przechodzącej na to świadczenie. Bierze pod uwagę tak zwaną kwotę bazową oraz okresy składkowe i nieskładkowe. Dodatkowym warunkiem jest ubezpieczenie emerytalne i rentowe w ZUS, któremu Pani Leokadia i tak podlega jak każdy rencista.

Można dorobić

Gdy Pani Leokadia zostanie emerytką może swobodnie pracować. Osoba, której zamiast dotychczasowej renty z tytułu niezdolności do pracy przyznano z urzędu emeryturę, może ją pobierać bez względu na wysokość zarobków w pracy. Co więcej: jeśli Pani Leokadia będzie pracować to jej emerytura będzie rosnąć. Ale o to musi już się postarać i poprosić ZUS o przeliczenie, za jakiś czas, na nowo podstawy wymiaru emerytury. Bowiem: na wniosek osoby, której przyznano emeryturę z urzędu, świadczenie może być ponownie obliczone od podstawy wymiaru składki z 10 kolejnych lat kalendarzowych, wybranych z ostatnich 20 lat, poprzedzających rok zgłoszenia wniosku albo z dowolnie wybranych 20 lat kalendarzowych, przypadających przed rokiem zgłoszenia wniosku.
Obliczenia opierają się wówczas na nowej kwocie bazowej - do obliczenia podstawy wymiaru i wysokości emerytury przyjmuję się kwotę bazową z miesiąca zgłoszenia wniosku.

Nie można stracić

Wracając do obaw Pani Leokadii... Ponieważ rencista nie musi mieć wymaganego stażu pracy, wyliczona wysokość emerytury może być niska. Jednak nie może być niższa od pobieranej do tej pory renty z tytułu niezdolności do pracy. Jeżeli Pani Leokadia jest uprawniona właśnie do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy (tego niestety nie wiemy) i nie ma 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych nie dostanie nawet najniższej emerytury. Pozostanie jednak przy wysokości dotychczasowej renty. Tyle, że będzie się ona nazywała emeryturą. Nie ma siły, żeby straciła Pani na przeliczeniu Pani Leokadio! Spokojnie...

Mąż pani Leokadii będzie w identycznej sytuacji, ale w jego przypadku wymagane jest 25 okresów składkowych i nieskładkowych.

Emerytury po rencie są waloryzowane na takich samych zasadach jak każde inne emerytury. To takie same świadczenia.

Czesław Gierlach
068 324 88 18
[email protected]

Przykład

Wariant korzystniejszy!

Pani Leokadia otrzymuje rentę w wysokości 650 zł. Nie ma wymaganych do ustalenia emerytury 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych. Z przeliczenia ZUS wynika, że nowe świadczenie wynosiłby tylko 630 złotych. ZUS wybierze dla Pani Leokadii finansowo korzystniejszy wariant:
Pani Leokadia będzie dostawać emeryturę w dotychczasowej wysokości renty - 650 zł!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska