Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z telefonem za kierownicą ryzykujesz dużo, nawet życie swoje i innych

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Rozmowa w czasie jazdy przez telefon wiąże się z dużym ryzykiem, bo chwila nieuwagi może doprowadzić do tragedii
Rozmowa w czasie jazdy przez telefon wiąże się z dużym ryzykiem, bo chwila nieuwagi może doprowadzić do tragedii Fot. Marek Weckwerth
Widok kierowcy, który w czasie jazdy samochodem rozmawia przez telefon trzymany w dłoni przy uchu, nie jest rzadkością. Takie zachowanie jest niebezpieczne i niedozwolone. Dekoncentracja za kierownicą może skończyć się wypadkiem.

Nie wystarczy tylko unikać prowadzenia rozmów za kierownicą. Zagrożenie stanowią również kierujący, którzy bardziej niż sytuacją na drodze zajęci są tym, jak wypadną na nagraniu w social mediach. W portalach społecznościowych nie brakuje filmików zza kierownicy, których autorzy (i nie tylko oni) słono zapłacili za chwilę nieuwagi, gdy zamiast maksymalnie skoncentrować się na prowadzeniu samochodu, prowadzili właśnie relację na żywo.

Co mówi prawo

Polskie przepisy wprost zakazują jedynie korzystania z telefonu trzymanego w ręku. Nawet jeśli smartfon umieszczony jest w uchwycie, ale nasza uwaga zamiast na prowadzeniu pojazdu skupiona jest na ustawieniach kamery czy chęci jak najlepszego zaprezentowania się przed odbiorcami wideo, wpływa to na koncentrację i czas reakcji.

To też może Cię zainteresować

Kierowca może wtedy nie zauważyć zmieniającej się sytuacji w ruchu drogowym, znaków czy innych uczestników ruchu. Może przez nieuwagę przejechać właściwy zjazd lub pomylić drogę, a potem chaotycznie wykonywać manewry, których wcześniej nie planował.

Zrób to z głową!

Jeśli zamierzamy nagrywać relacje z trasy, zaplanujmy postoje w celu wykonania tej czynności w bezpiecznych warunkach.
Pasażer, który nagrywa kierowcę i prowadzi z nim dialog podczas jazdy to również nie najlepszy pomysł. Niezależnie od tego, czy urządzenie nagrywające zamocowane jest w uchwycie, czy trzymane przez pasażera, dla osoby za kierownicą stopień rozproszenia może być podobny.

W czasie wakacji wiele osób będzie chciało podzielić się swoimi przeżyciami z podróży.

- Zadbajmy o to, aby nie były to relacje nagrywane wtedy, kiedy prowadzimy samochód. Takie sytuacje są ogromnym zagrożeniem na drodze, a wiele osób, nie tylko młodych, nie zdaje sobie z tego sprawy. Kiedy tracimy koncentrację, możemy bezwiednie zwiększyć prędkość, nie zauważyć pieszego czy rowerzysty, nie zahamować na czas – przestrzega Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Zasada ograniczonego zaufania

Nawet jeśli sami rozsądnie korzystamy ze smartfona, zawsze należy stosować zasadę ograniczonego zaufania wobec innych uczestników ruchu.

Zamieszczanie filmów w portalach społecznościowych czy prowadzenie live’ów jest szczególnie popularne wśród młodych osób – licealistów i studentów, dla których trwa sezon wakacyjnych wyjazdów.

To też może Cię zainteresować

Jednocześnie to właśnie najmłodsi kierowcy, w wieku 18-24 lata, charakteryzują się najwyższym wskaźnikiem liczby wypadków na 10 tys. populacji. Grupę tę cechuje brak doświadczenia i umiejętności w zakresie prowadzenia samochodu przy jednoczesnej dużej skłonności do brawury i ryzyka. Zdarza się więc, że w przypadku nieodpowiedzialnego zachowania młodej osoby za kierownicą, tragedii może zapobiec tylko prawidłowa reakcja innych uczestników ruchu na nagłe zagrożenie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Z telefonem za kierownicą ryzykujesz dużo, nawet życie swoje i innych - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska