Z troski o mężczyzn. Poznaj fakty i mity na temat męskich nowotworów

Akcja specjalna Zdrowie i życie w Waszych rękach
Nowotwory prostaty czy jąder to nadal tematy tabu, co więcej – powstaje wokół nich wiele mitów, które zniechęcają do badań profilaktycznych. Przekonaj się, które z obiegowych opinii są prawdziwe!

Rak jądra występuje przeważnie u młodych mężczyznFAKT.

Ten rodzaj nowotworu jest jednym z najczęściej występującym u młodych mężczyzn, przeważnie dotyka osób w wieku od 20 do 34 lat. Nie znaczy to jednak, że nie chorują na niego młodsi lub starsi panowie.

Jednym ze skutecznych sposobów na wczesne wykrycie raka jądra jest samobadanie FAKT.

Każdy mężczyzna może w prosty sposób regularnie sprawdzać, czy nie ma niepokojących zmian w jądrach. Najlepszą okazją jest do tego samobadanie podczas codziennego prysznica. Uwagę panów powinny zwrócić twarde, niebolesne guzki, powiększenie czy też zmieniająca się konsystencja jąder lub inne niż zwykle zabarwienie skóry na mosznie.

Uraz jąder zwiększa ryzyko zachorowania na rakaMIT.

Uderzenie czy uraz jąder nie wpływa na występowania raka jąder. Badania nie potwierdziły takiej zależności.

Rak prostaty jest dziedzicznyFAKT.

Ryzyko zachorowania na nowotwór gruczołu krokowego znacznie rośnie u mężczyzn, którzy mają wśród krewnych pierwszego stopnia osoby chore na ten typ raka. W takim przypadku powinno się w szczególny sposób dbać o regularność badań profilaktycznych – najlepiej od czterdziestego roku życia. Nie jest to jednak jedyny czynnik wpływający na zachorowalność. Nowotwór ten dotyka także mężczyzn bez obciążenia genetycznego. Na jego rozwój wpływają: niedostateczna aktywność fizyczna, otyłość, wiek, a także narodowość.

Rak prostaty to choroba starszych mężczyznMIT.

Na raka prostaty chorują również mężczyźni młodzi, choć prawdą jest, że ryzyko wzrasta wraz z wiekiem.

Rak prostaty przez długi czas nie daje widocznych objawówFAKT.

Przez to wielu mężczyzn trafia pierwszy raz do lekarza w zaawansowanym stadium choroby. Aby wcześniej wykryć raka prostaty, należy regularnie badać gruczoł krokowy u urologa. Istnieje jednak kilka sygnałów ostrzegawczych, które powinny niezwłocznie skierować nas do gabinetu lekarskiego. Należą do nich: ból przy oddawaniu moczu lub wytrysku; częste oddawanie moczu, trudności w rozpoczęciu lub zatrzymaniu oddawania moczu; nagłe zaburzenia erekcji; krew w moczu lub spermie; ból w okolicach prostaty podczas siedzenia.

Choroby przenoszone drogą płciową zwiększają ryzyko wystąpienia raka prostatyMIT.

Choć można jeszcze trafić na informację o tym, że to właśnie rzeżączką i kiła zwiększają ryzyko zachorowania na ten typ nowotworu, badania nie potwierdziły takiej zależności.

Częsta masturbacja lub częste współżycie seksualne zwiększa ryzyko wystąpienia prostatyMIT.

Prostata odpowiada za produkcję 25 proc. płynu będącego składnikiem spermy. W związku z tym można spotkać się z błędnym przekonaniem, że nadmierna stymulacja i praca gruczołu krokowego prowadzi do jego rozrostu, a następnie raka. Badania pokazały jednak zależność pomiędzy częstymi wytryskami w młodym wieku a mniejszym ryzykiem zachorowalności na raka prostaty. Jest więc odwrotnie niż w tej obiegowej opinii.

Wcześnie wykryty rak prostaty jest uleczalnyFAKT.

Im wcześniej zostanie wykryty, tym wzrastają nasze szanse na powrót do zdrowia. Dlatego nie warto czekać z wizytą kontrolną u urologa do momentu pojawienia się niepokojących objawów. Dwa razy w roku powinniśmy wykonywać przeglądowe badanie moczu, z kolei badanie prostaty z oznaczeniem stężenia hormonów płciowych – raz na rok.  

Sprawdź, jak wykonać samobadanie jąder:

Z troski o mężczyzn. Poznaj fakty i mity na temat męskich nowotworów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska