Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z Zielonej Góry ruszył rajd rowerowy do Bożego Grobu w Żaganiu. Zobacz, kto pojawił się na starcie! [ZDJĘCIA]

Maciej Dobrowolski, Mariusz Kapała
Mariusz Kapała / GL
W sobotę rano przed kościołem Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze zgromadziło się około 50 fanów dwóch kółek. Rowerzyści wyruszyli w Wielkanocny Rajd Rowerowy do Bożego Grobu w Żaganiu.

Pomysł rajdu nie jest nowy, bowiem w poprzednich latach pojawiały się podobne inicjatywy. - Startuję drugi raz. Jadę, aby na spokojnie pomyśleć o sensie życia - mówi Zdzisław Tyrcz, który na start w Zielonej Górze przybył wcześniej z Żagania. - Często jeżdżę rowerem. Myślę, że to uczy pewnej pokory, która ważna jest w naszym codziennym życiu.

W tym roku nie zabrakło również młodych ludzi. Marcin Mikołajczyk oraz Mateusz Szymczak, uczniowie SP 8 w Zielonej Górze, nie boją się rajdu pomimo jego dystansu: - Jesteśmy po prostu ciekawi całej wycieczki, wierzymy, że wszystko będzie dobrze!

Celem "rowerowych pielgrzymów" jest dotarcie do kaplicy Bożego Grobu znajdującej się przy kościele parafialnym pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu. Trasa rajdu wiedzie m.in. przez Brzeźnicę, gdzie przy kościele pw. św. Marii Magdaleny na uczestników będzie czekał poczęstunek. To właśnie wtedy po wspólnej modlitwie do inicjatywy dołączą również rowerzyści z Żagania. Całość zakończy msza przy Bożym Grobie. Osoby, które nie będą czuły się na siłach, aby wrócić do Zielonej Góry będą mogły skorzystać z podstawionego autobusu.

Warto wiedzieć, że kaplica Bożego Grobu w Żaganiu to replika Bożego Grobu w Jerozolimie. Jak poinformował nas ks. Andrzej Sapieha rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze, jest pierwszą tego typu budowlą na Śląsku i jedyną na terenie Polski kopią jerozolimskiej kaplicy w jej średniowiecznej postaci.

Kaplica powstała ok. roku 1600 z inicjatywy żagańskiego opata zakonu augustianów Jakuba II Liebiga. Pierwotnie wchodziła w skład trzyczęściowego tzw. zespołu Bożego Grobu, który zawierał także Kaplicę Świętego Krzyża oraz Kaplicę Namaszczenia. Żagańska kaplica, stanowiąca miejsce kultu Zmartwychwstania, stała się od momentu powstania, aż do II wojny światowej, celem pielgrzymek wiernych z terenu Niemiec. W latach 2016-17 przeszła ona gruntowną renowację i została poświęcona przez bp. Tadeusza Lityńskiego w Uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego 14 września 2017 roku., stając się w ten sposób ponownie celem pielgrzymek.

Program rajdu:

  • 8.30 - wyjazd z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze;
  • 10.30 - postój przy kościele pw. św. Marii Magdaleny w Brzeźnicy (poczęstunek, rozdanie koszulek rajdu, przyłączenie się uczestników rajdu z Żagania i okolic, wspólna modlitwa w kościele);
  • 11.00 - wspólny wyjazd w asyście policji do kaplicy Bożego Grobu w Żaganiu;
  • 12.00 - liturgiczne powitanie przy kaplicy Bożego Grobu w Żaganiu;
  • 12.15 - żurek wielkanocny dla uczestników rajdu przed starą plebanią;
  • 13.00 - msza św. oraz błogosławieństwo i namaszczenie olejkiem nardowym przy kaplicy Bożego Grobu;
  • 14.00 - powrót pielgrzymów do Zielonej Góry (możliwość skorzystania z autobusu podstawionego przez organizatorów).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska