MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Za co można dostać mandat? Czy można jechać na pogrzeb, czy na ulicy trzeba mieć rękawiczki ochronne? Kary są wysokie

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Policjanci sprawdzają, czy ludzie przestrzegają wprowadzonych przez rząd zasad. Za ich złamanie można dostać wysoki mandat!
Policjanci sprawdzają, czy ludzie przestrzegają wprowadzonych przez rząd zasad. Za ich złamanie można dostać wysoki mandat! lubuska policja
Wprowadzone przez rząd obostrzenia zabraniają wychodzenia z domów bez naprawdę ważnej przyczyny. Policjanci pilnują, czy te zasady są przestrzegane. Sypią się mandaty. Jednak zasadność wielu z nich budzi kontrowersje. Głos w tej sprawie zabrał Rzecznik Praw Obywatelskich. Radzi, by w przypadku wątpliwości nie przyjmować mandatów. Wówczas sprawa zostanie skierowana do sądu.

Zakaz zgromadzeń, obowiązek zachowania dwóch metrów odległości, zakaz wychodzenia z domu bez niecierpiącej zwłoki potrzeby, zakaz wstępu do lasów, zamknięte parki i skwery, ograniczenia w sklepach, obostrzenia w kościołach, zamknięte szkoły i przedszkola - to tylko niektóre z obostrzeń, wprowadzonych przez rząd.

Koronawirus w Polsce. Za co można dostać mandat?

Polacy jednak wskazują, że przepisy nie są precyzyjne. Padają pytania na przykład o to, czy można jechać wymienić opony, albo zrobić przegląd okresowy samochodu. Jedno jest pewne - zanim wyjdziemy z domu, lepiej jest dwa razy się zastanowić. Policjanci za łamanie zasad wystawiają mandaty, często niemałe!

Niektóre mandaty budzą wątpliwości

Do Rzecznika Praw Obywatelskich napływa wiele pytań od Polaków, którzy nie wiedzą jak interpretować nowe przepisy. Ludzie skarżą się też ma mandaty, które wystawiła im policja. Rzecznik radzi: jeśli mamy wątpliwości, nie przyjmujmy mandatu. Wówczas sprawa zostanie skierowana do sądu.

Eksperci Rzecznika Praw Obywatelskich odpowiadają na pytania pod bezpłatnym telefonem 800 676 676.

lubuskie
  • Zakażonych114 408
    + 740
  • Zmarło2 736
    + 0

14. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
  • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
  • Zmarło:+33(105 194)
  • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

Za co można dostać mandat? Czego lepiej nie robić?

Pytania, które napływają do rzecznika to między innymi:
Policja ukarała córkę 500-złotowym mandatem za brak rękawiczek ochronnych na ulicy.
W tej sytuacji Policja nie powinna była nałożyć mandatu. Żaden przepis prawa nie nakłada (obecnie) na obywateli Obowiązku nakładania rękawiczek na ulicy podczas przemieszczania się. Trzeba teraz złożyć do sądu rejonowego, który działa w miejscu, gdzie został nałożony mandat, wniosek o uchylenie mandatu. Uwaga, trzeba to zrobić nie później niż w terminie 7 dni od uprawomocnienia się mandatu (czyli od dnia przyjęcia mandatu).

Skończył mi się właśnie zasiłek dla bezrobotnych: czy w obecnej sytuacji mogę liczyć na coś więcej.
Trzeba w tej sytuacji złożyć (drogą elektroniczną) wniosek o zasiłek do miejskiego/gminnego ośrodka pomoc społecznej. To, czy świadczenie zostanie przyznane, zależy od dochodu, w zależności od rodzaju prowadzonego gospodarstwa domowego. Do tej pory Sejm nie przyjął szczególnych uregulowań mających na celu pomoc osobom bezrobotnym, w tym osobom bezrobotnym bez prawa do zasiłku.

GDZIE JEST KORONAWIRUS W POLSCE?

Chcę odebrać samochód z naprawy – oddałem go tam 5 tygodni temu. Czy mogę pojechać do warsztatu z kolegą? Samochód jest mi potrzeby do dojazdu do pracy
Odebranie samochodu po to, by jeździć nim do pracy, wydaje się zasadne. Zgodnie z treścią § 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wprowadzono zakaz przemieszczania się. W przepisie tym przewidziano kilka wyjątków m.in. dot. sytuacji wykonywania czynności zawodowych. W zgłoszonym problemie wydaje się uzasadnione odebranie naprawionego pojazdu i wykorzystywanie go w dojazdach do pracy; korzystanie z samochodu prywatnego ogranicza możliwość zarażenia w porównaniu z np. transportem publicznym. Liczba osób poruszających się samochodem nie jest określona w tym rozporządzeniu. Jak w każdej sytuacji powinniśmy kierować się zasadą minimalizowania ryzyka i jeśli nie jest to konieczne, unikać kontaktów z innymi osobami.

Mam zaplanowaną przeprowadzkę. Zawarłam już nową umowę najmu i chce przewieźć wszystkie swoje rzeczy z Katowic do Piotrkowa Trybunalskiego. Czy mogę?
Wydaje się, że tak – trzeba się jednak będzie przekonująco wytłumaczyć policji: Mamy ogólnokrajowy zakaz przemieszczania się. Od tego zakazu w § 5 Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. zostały przewidziane cztery wyjątki od zakazu przemieszczania, w tym zaspokajanie niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego. Przeprowadzka dokonywana w celu stałego zamieszkania wydaje się mieścić z zakresie niezbędnej potrzeby życia codziennego, zatem przemieszczanie się w celu realizacji przeprowadzki nie powinno podlegać ukaraniu. Należy jednak opisać tę sytuację i cel podróży Policji w czasie ewentualnej kontroli.

Czy mogę pojechać na budowę domu, skoro prace są nadal prowadzone przez firmę budowlaną?
Tak jak w poprzednim przypadku - nadzór nad procesem inwestycyjnym wydaje mieścić się w granicach wyjątków określonych w zakazującym poruszania się po kraju rozporządzeniu Rady Ministrów z 31 marca 2020 r. w (zaspokajanie niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego).

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT MINUTA PO MINUCIE

Polecamy wideo: Nie narzekaj - inni mają gorzej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska