Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za co powinniśmy kochać drzewa? Podróżują, rozmawiają, przywołują deszcz. I są nam bardzo potrzebne. Chrońmy je!

JK
Nie możemy traktować lasów niczym źródła dochodu lub hodowli materiałów budowlanych. Drzewa to organizmy, o których wciąż wiemy bardzo mało, za to jedno wiemy na pewno - są nam niezwykle potrzebne. Nie ma przyszłości bez lasów w scenariuszu, bo trzeba wiedzieć, że ich właściwości są iście cudotwórcze. Sprawdźcie w galerii, co potrafią.

Niezwykła moc drzew

Powszechnie wiadomo, że drzewa za dnia zamieniają dwutlenek węgla na niezbędny do życia tlen, jednak to zaledwie ułamek ich niezwykłych umiejętności.

Lasy to nie tylko gigantyczne magazyny wody i ostoja dla wielu gatunków zwierząt, ale także ogromne superorganizmy komunikujące się ze sobą, walczące na śmierć i życie oraz dbające o członków rodziny. Należy też pamiętać, że to właśnie lasy pozwalają utrzymać biologiczną równowagę na naszej planecie, dlatego też zasługują na szczególną ochronę.

By przeczytać o niezwykłych zdolnościach drzew, przejdź do galerii.

Kochajmy, nie wycinajmy

Drzewa są nam niezwykle potrzebne. Naukowcy uważają, że nie będziemy w stanie skutecznie walczyć z ociepleniem klimatu, niszcząc równocześnie lasy. To właśnie one działają niczym ogromne klimatyzatory. Tym lepiej funkcjonują, im bardziej w nienaruszonym przez człowieka stanie się znajdują.

Drzewa wzywają deszczDrzewa potrafią przywołać deszcz, i nie jest to wcale bajka dla dzieci. Im większy upał, tym ich potencjał wzrasta - jak to robią?W
Drzewa wzywają deszcz

Drzewa potrafią przywołać deszcz, i nie jest to wcale bajka dla dzieci. Im większy upał, tym ich potencjał wzrasta - jak to robią?

W czasie wysokich temperatur las intensywnie paruje, a więc staje się bogaty w zapachy. Cząsteczki zapachowe unoszące się do góry zaczynają przechwytywać parę wodną wiszącą w powietrzu i zlepiać ją w większe skupiska. Tak właśnie powstają chmury, które w końcu przyniosą upragnione opady.

Dlatego też drzewa chętnie rosną w skupiskach, tworząc sobie wilgotny mikroklimat i kształtując wspólnymi siłami odpowiednie dla siebie warunki bytowe.

Poziom ochrony lasów naturalnych w Polsce jest na dosyć niskim poziomie, szczególnie gdy porównamy dane z innymi europejskimi krajami. Na stronie Greenpeace Polska czytamy:

Na trwałe wyłączonych z pozyskania drewna i gospodarki leśnej jest zaledwie kilka procent polskich lasów. Od 20 lat nie został na terenie Polski powołany żaden nowy park narodowy, a te które są obejmują zaledwie 1% powierzchni naszego kraju, podczas gdy na Słowacji jest to 6%, a w Norwegii – ponad 18%.

Aktywiści wskazują, że w Polsce co najmniej 15% lasów powinno zostać wyłączonych z gospodarki leśnej i objętych ochroną.

Warto zaznaczyć, że masowa wycinka spotyka się z coraz większym sprzeciwem społecznym. Inicjatywa Lasy i Obywatele utworzyła mapę, na której można sprawdzić planowane w najbliższym czasie wycinki na terenie całej Polski. Mapa dostępna jest TUTAJ.

Drzewa potrzebne nie tylko w lesie

Drzewa regulują nasz klimat, potrafią także skutecznie obniżyć temperaturę na obszarze, na którym rosną. Dlatego są tak bardzo potrzebne w betonowych miastach - szczególnie w letnie, upalne dni. To tereny zielone w czasie ulewnego deszczu pełnią w miastach funkcję gąbki, zapobiegając zalaniu chodników i ulic. W czasie suszy z kolei gromadzą wilgoć, pozwalając na przetrwanie licznym gatunkom owadów i zwierząt.

Za co powinniśmy kochać drzewa? Podróżują, rozmawiają, przywołują deszcz. I są nam bardzo potrzebne. Chrońmy je!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Za co powinniśmy kochać drzewa? Podróżują, rozmawiają, przywołują deszcz. I są nam bardzo potrzebne. Chrońmy je! - Dziennik Zachodni

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska