Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za mundurem chętni sznurem! Duże zainteresowanie dobrowolną służbą wojskową w Lubuskiem

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Rozpoczynają się szkolenia w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.
Rozpoczynają się szkolenia w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Wojsko Polskie
Ruszyły pierwsze szkolenia dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Jednostki w całym kraju przyjęły ochotników, którzy zadeklarowali chęć wcielenia w szeregi armii. Zainteresowanie inicjatywą było ogromne. Chętnych nie brakowało także w regionie.

Trwa pierwsza tura szkoleń

W połowie maja ruszyła rekrutacja do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. W całym kraju zorganizowano pikniki i punkty rekrutacyjne, w których chętni mogli zapoznać się z ofertą i zgłosić chęć przystąpienia do wojska. W województwie lubuskim takie spotkania odbyły się w Kostrzynie, Lubsku, Nowej Soli i Świebodzinie. Teraz rozpoczęły się pierwsze szkolenia ochotników.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa to nowe narzędzie do zwiększenia liczebności sił zbrojnych, które w znaczący sposób upraszcza cały system rekrutacji. Dzisiaj kandydat chcący wstąpić w szeregi armii odbywa niespełna miesięczne szkolenie podstawowe, a następnie wybiera jedną z czterech ścieżek rozwoju. To zawodowa służba wojskowa, terytorialna służba wojskowa oraz aktywna i pasywna rezerwa - mówi pułkownik Grzegorz Dyrka, szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Zielonej Górze.

Przeczytaj także: W Kostrzynie i Lubsku będą pikniki wojskowe. I rekrutacja do służby

Szkolą się w Skwierzynie

W województwie lubuskim takie szkolenie odbywa się w 35. Dywizjonie Rakietowym Obrony Powietrznej w Skwierzynie. Turnus szkoleniowy rozpoczęło tam kilkudziesięciu rekrutów z całego regionu.

Na terenie województwa lubuskiego pierwszy turnus został uruchomiony na początku czerwca w skwierzyńskiej jednostce. Zainteresowanie tą nową formą służby wojskowej rzeczywiście było duże, bo praktycznie wszystkie przygotowane tam miejsca zostały zapełnione. Do pracy w armii garnie się też sporo kobiet, bo kilkanaście procent z tych wszystkich zgłaszających się osób to właśnie panie - mówi pułkownik Grzegorz Dyrka.

Jak przebiega szkolenie?

Szkolenie podstawowe trwa dwadzieścia osiem dni i przez ten czas rekruci są skoszarowani w jednostce. Tam poznają, jak wygląda prawdziwe życie w mundurze - śpią w żołnierskich salach i jedzą śniadania w żołnierskiej stołówce. Zdobywają również niezbędne umiejętności. Uczą się zasad musztry, wojskowej taktyki, regulaminów wojskowych oraz podstaw posługiwania bronią.

Szkolenie jest dobrowolne, co oznacza, że kandydaci mogą z niego zrezygnować w każdym momencie, więc już nawet po pierwszym dniu. Zdajemy sobie sprawę z tego, że wojsko jest mocno zhierarchizowaną instytucją, w której trzeba się podporządkować rozkazom, co nie każdemu może odpowiadać. Zawsze jednak mówimy tym młodym ludziom, że właśnie ten początek jest najtrudniejszy, bo przecież wchodzą w zupełnie inny tryb funkcjonowania, ale po czasie się do niego przyzwyczajają. I rzeczywiście ten odsetek osób, które rezygnują jest niewielki - mówi pułkownik Grzegorz Dyrka.

Niespełna miesięczne szkolenie kończy się złożeniem uroczystej przysięgi. Kolejnym krokiem jest natomiast szkolenie specjalistyczne, które trwa jedenaście miesięcy. W tym czasie rekruci będą już mogli mieszkać w domu, a na szkolenia będą się stawiać w jednostce. Po przejściu tego etapu chętni mogą wnioskować o dołączenie do zawodowej służby wojskowej bądź przystąpić do aktywnej rezerwy. W czasie odbywania służby ochotnicy otrzymują wynagrodzenie w kwocie 4560 złotych brutto, bezpłatne wyżywienie, umundurowanie oraz wyekwipowanie.

Wojsko czeka na chętnych

Szkolenia w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej będą zaczynały się co miesiąc. To oznacza, że zainteresowani pracą w wojskowym mundurze cały czas mogą się zgłaszać. Jakie wymagania trzeba spełnić? Wystarczy być osobą pełnoletnią oraz mieć zdolność psychiczną i fizyczną do pełnienia służby. Trzeba także posiadać obywatelstwo polskie i nie być karanym za przestępstwa umyślne. Szczegółowych informacji na temat dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej udzielają Wojskowe Centra Rekrutacji, które niedawno zastąpiły dotychczasowe Wojskowe Komendy Uzupełnień. W naszym regionie takie centra są w Gorzowie, Zielonej Górze oraz Żaganiu.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska